کد خبر: 6354

یک مقام آمریکایی به روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» گفته است که دولت این کشور در حال آماده‌سازی شدیدترین دور تحریم‌ها علیه بخش انرژی روسیه است.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» خبر داد، دولت آمریکا در آستانه اعمال شدیدترین دور تحریم‌ها علیه بخش انرژی روسیه قرار دارد. این تحریم‌ها حتی می‌تواند برخی شرکت‌های غربی از جمله شرکت نفت و گاز آمریکایی «اکسان موبیل» را نیز که با شرکت‌های نفتی روس مراوده دارد، متضرر کند.

یک مقام آمریکایی می‌گوید بر اساس این تحریم‌ها شرکت‌های فعال در صنعت انرژی از همکاری با شرکت‌های روسی در زمینه اکتشاف نفت در مناطق روسی قطب، اعماق دریا و شیل‌های نفتی (ساختارهای رسی) منع می‌شوند.

این تحریم‌ها بر وضعیت کنونی استخراج نفت اثری نخواهد داشت، اما همکاری‌های شرکت‌ها در زمینه استخراج نفت در آینده، نظیر قرارداد شرکت اکسان موبیل با شرکت دولتی «روسنفت» روسیه برای استخراج نفت در قطب شمال را مختل می‌کند.

ادوار قبلی تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی روسیه، تنها صادرات تجهیزات مورد استفاده در این عملیات‌ها را ممنوع کرده بود. «بریتیش پترولیوم»، «پی‌ال‌سی» و «رویال داچ شل» از جمله دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی هستند که در صورت تصویب تحریم‌های تازه، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

مقام آمریکایی در این رابطه می‌گوید: «این تحریم‌ها قطعا آن‌ها را (شرکت‌های غربی) از برخی از قراردادها محروم می‌کند، اما قطعا لطمه بسیار بیشتری به روسیه می‌زند. این کار آینده رشد اقتصادی آن‌ها (مسکو) را در خطر قرار می‌دهد.»

با این حال این مقام آمریکایی تأکید کرده است که این تحریم‌ها هنوز قطعی نشده و به تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های تازه و همچنین پایداری یا عدم پایداری آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین بستگی دارد.

استقلال‌طلبان شرق اوکراین که عموما روس‌تبار هستند و از ۶ ماه قبل در پی سقوط دولت مرکزی تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب، اعلام خودمختاری کرده‌اند، روز جمعه با دولت این کشور اعلام آتش‌بس کردند. با این حال، اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌های تازه‌ای را علیه روسیه تصویب کرد، اما هنوز آن‌ها را اجرایی نکرده است. روسیه تهدید کرده در صورت اجرای تحریم‌های جدید، اقدامات مشابهی را انجام می‌دهد. «دیمیتری مدودوف» نخست‌وزیر روسیه این هفته تلویحا تهدید کرد که ممکن است روسیه آسمان خود را به روی پروازهای غربی ببندد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری