کد خبر: 6350

وزیر دادگستری سابق انگلیس، روز چهارشنبه به نخست‌وزیر این کشور درباره عواقب تکرار سناریوی حمله ۲۰۰۳ آمریکا و انگلیسی به عراق هشدار داد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، «کینیت کلارک» وزیر دادگستری پیشین انگلیس به «دیوید کامرون» نخست‌وزیر این کشور نسبت به عواقب تکرار جنگ آمریکایی- انگلیسی علیه عراق در سال ۲۰۰۳، هشدار داد.

وی جنگ ۲۰۰۳ علیه عراق را فاجعه‌ای خواند که هرج و مرج کنونی عراق زاییده آن است.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت» وزیر دادگستری سابق انگلیس در سخنانی در مجلس عوام این کشور که اولین نطق وی از زمان ترک منصبش در ماه ژوئیه گذشته محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد کامرون بایستی قبل از تصمیم‌گیری درباره حمله نظامی به گروه تروریستی «داعش» در عراق و سوریه، موافقت پارلمان انگلیس را کسب کند.

کینیت افزود، ضروری است به ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش که دشمن انگلیس نیز به‌شمار می‌رود، ملحق شد و باید این گام را در این زمان بحرانی برداشت.

وی بر اهمیت کسب موافقت دولت انگلیس قبل از اقدام نظامی و ایجاد یک استراتژی طولانی مدت برای فائق آمدن به هرج و مرج موجود در عراق و سوریه تأکید کرد.

از سوی دیگر، «جان وودوک» از اعضای کمیسیون دفاع در مجلس عوام انگلیس، داعش را بزرگ‌ترین تهدید علیه انگلیس از زمان ظهور نازیسم در قرن گذشته خواند و افزود انگلیس باید با افراط‌گرایی در خاورمیانه مقابله کند.

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس نیز یادآور شد که انگلیس از مسئولیت خود در قبال جامعه جهانی شانه خالی نمی‌کند و درصورت مشارکت با آمریکا در حمله نظامی به مواضع گروه تروریستی داعش، آن را در مجلس عوام به رای خواهد گذاشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری