کد خبر: 6328

رئیس کمیته تحقیق شورای حقوق بشر برای جنگ غزه ضمن اعلام وجود فشارهای شدید از طرف رژیم صهیونیستی و حامیان آن مانند آمریکا برای کناره‌گیری وی گفت: به هیچوجه از وظیفه‌ای که به من سپرده شده استعفا نخواهم کرد و تحقیق در غزه باید انجام شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، «ویلیام شاباس» که به عنوان رئیس کمیته تحقیق شورای حقوق بشر برای جنگ غزه تعیین شده است، در گفت‌وگویی با «الشرق الاوسط» از وجود فشارهای سنگین رژیم صهیونیستی برای توقف تحقیق درباره جنگ غزه خبر داد.

شاباس گفت: علیرغم تمام فشارهایی که از طرف «اسرائیل» و رسانه‌ها علیه من وجود دارد و خواستار استعفای من هستند هرگز این کار را نخواهم کرد.

وی با بیان اینکه «این فشارها و اقدامات را جز از اسرائیلی‌ها و حامیان آنها مانند آمریکا ندیده‌ام» گفت: هرگز از کاری که بر عهده‌ام گذاشته شده دست برنخواهم داشت و تحقیق در غزه، کرانه باختری و قدس اشغالی باید انجام بگیرد.

شاباس در مورد اتهاماتی پیرامون موضع خصمانه وی با رژیم صهیونیستی گفت «اینگونه نیست و من نمی‌خواهم به مواضع سابقم در مورد (رژیم) اسرائیل وارد شوم و مواضع من ارتباطی به وظیفه فعلی من ندارد و بر سیر تحقیقات اثری نخواهد گذاشت».

وی از تشکیل جلسه کمیته در خلال چند روزه آینده و تلاش سازمان ملل برای جذب کارمندان میدانی جهت انجام تحقیقات خبر داد و گفت این عمل زیاد طول نمی‌کشد و انتظار می‌رود گزارش نهایی غزه، در مارس ۲۰۱۵ آماده شود.

شاباس عنوان کرد که تحقیق میدانی در غزه نیاز به ۵۰۰ نفر دارد اما بودجه سازمان ملل اجازه این کار را نمی‌دهد و فقط ۶ یا ۷ محقق در این امر او را همراهی می‌کنند.

وی سپس خطاب به کسانیکه شاهد جنگ بوده‌اند خواست در این امر او و همکارانش را یاری کنند، و تاکید کرد که تمام شواهد و اسناد را در این تحقیق استفاده خواهند کرد.

در همین ارتباط، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در گفت‌وگویی با روزنامه الحیاة چاپ لندن که روز چهارشنبه منتشر شد، از تشکیل کمیته حقیقت‌یابی درباره حمله اسرائیل به مدارس وابسته به سازمان ملل در غزه خبر داد و گفت که سازمان ملل برای تشکیل این کمیته مقدمات را آماده می‌کند و درباره کشته شدن کارمندانش در این مدارس تحقیق خواهد کرد.

وی این اقدام را جدا از اقدامات کمیته حقوق بشر سازمان ملل درباره جنگ غزه دانست و افزود: درباره کشته و مجروح شدن کارمندان سازمان ملل و نابود شدن تاسیسات آن تحقیق و مسئولان آن بازخواست خواهند شد، هر کس میخواهند باشند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری