مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم از برگزاری مراسم گرامیداشت شهید مبارک که اخیرا تشخیص هویت داده شده در قم با حضور خانواده این شهید در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

خبرگزاری فارس: برگزاری مراسم گرامیداشت شهید «محمدعلی مبارک» در قم

به گزارش قم خبر ، احمد حسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با تعداد شهدای استان قم اظهار کرد: 6 هزار شهید و 40 شهید گمنام در استان وجود دارد.

وی با اشاره به تشخیص هویت شهید گمنام واقع در پردیسان گفت: مشیت و تقدیر الهی بر آن شد که پس از گذشت 30 سال از شهادت این شهید در ماه ذی‌القعده این شهید شناسایی شود و به 30 سال چشم انتظاری پدر و مادر این شهید خاتمه دهد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی در زمینه شناسایی افرادی که به ظاهر شناسایی نمی‌شوند، به ویژه با محوریت شهدای گمنام فعالیت می‌کند.

وی عنوان کرد: سابقه بحث تشخیص هویت از سال 2 هزار میلادی در کشورهای اروپایی و به ویژه آمریکا شکل گرفته و در ایران نیز از ابتدای دهه 80 این مبحث راه‌اندازی شد که به لطف الهی، مجاهدت و تلاش دانشمندان ایران و پزشکان متخصص تحقیقات این حوزه با مراکز علمی و پژوهشی دنیا برابری می‌کند.

حسینی ادامه داد: کار این مرکز با شناسایی و پس از تفحص پیکرهای مطهر و ارسال نمونه به این مرکز انجام می‌شود و برای شناسایی این افراد مستلزم در اختیار داشتن بانک اطلاعات پدر و مادر شهدای گمنام هستیم.

وی یادآور شد: اکنون اطلاعات 10 هزار پدر و مادر شهید در بانک اطلاعات کشور وجود دارد که تشخیص هویت پس از انجام تحقیقات بر مبنای بررسی نمونه‌های استخوان، خون، DNA و آزمایشات تشخیص مولکولی صورت می‌گیرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم خاطرنشان کرد: همزمان با تشخیص هویت این شهید، شش شهید دیگر از سایر استان‌ها نیز شناسایی شدند که شور و پایان چشم انتظاری خانواده‌های آنها را به همراه داشت.

وی با اشاره به اطلاعات شهید گمنام آرمیده در پردیسان گفت: نام این شهید محمدعلی مبارک فرزند فتح‌الله است که در عملیات بدر سال 63 در منطقه عمومی جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت رسیده است.

حسینی خاطرنشان کرد: شهید محمدعلی مبارک متعلق به استان اصفهان و شهرستان فلاورجان است و نخستین فرزند خانواده محسوب می‌شود که در سال 90 پیکر این شهید در شهر قم مزار عاشقان، دلدادگان و دارالصفای مومنان شد.

وی با بیان اینکه رایزنی با خانواده شهید انجام شده است، گفت: هیئتی از استان قم برای عرض ادب و دعوت برای حضور این خانواده و بستگان شهید به استان قم اعزام می‌شود و مراسم باشکوهی با عنوان مراسم تجلیل و گرامیداشت شهید مبارک با حضور خانواده و بستگان این شهید برگزار می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم خاطرنشان کرد: در مجموع در استان قم 14 یادمان شهید گمنام در فضاهای عمومی شهر مانند منطقه پردیسان، دامنه کوه خضر، دانشگاه‌ها و مراکز نظامی وجود دارند.

وی یادآور شد: براساس فرمایش مقام معظم رهبری پیکر شهدا در هر مکانی وجود داشته باشد، آن فضا را معطر می‌کند و اکنون این فضاها مرکز معنوی و زیارتی شده است.

حسینی خاطرنشان کرد: این شهید از سال 90 تا کنون هیچ احساس غربتی نداشته است و مردم شریف استان، زائران و مجاوران کریمه اهل بیت(س) به ویژه مردم منطقه پردیسان این شهید را مانند نگینی در دستان خود داشتند و هیچگاه نگذاشتند فضای غربت و غریبی برای این مزار شهید حاکم شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری