کد خبر: 6283

وکیل رسمی استان «حلب» سوریه، با اشاره به اینکه برخی از گروه‌های تروریستی آثار باستانی این شهر را سرقت و آن را به ترکیه قاچاق می‌کنند، از اقامه دعوی دمشق علیه رئیس جمهور ترکیه خبر داد.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از روزنامه «الوطن» سوریه خبر داد، «ابراهیم هلال» وکیل سراسری استان «حلب»، اعلام کرد که آثار باستانی این شهر به ویژه «حلب قدیم» و «مسجد اموی» به صورت کامل سرقت و از مناطق مرزی به ترکیه قاچاق شده است.

هلال با بین این مطلب اشاره کرد که (دولت سوریه) علیه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه درباره سرقت و تخریب آثار باستانی حلب اقامه دعوی کرده است.

شهر حلب یکی از کهن‌ترین شهرهای منطقه‌ خاورمیانه است و در روزگاران قدیم نام آن خلپه بوده و یونانیان قدیم آن را با نام برویا می‌شناختند. شهر حلب در نقطه سوق‌الجیشی و مهم بازرگانی در نیمه‌راه دریای مدیترانه و رود فرات قرار دارد.

هلال با بیان اینکه دادگستری حلب دعاوی بسیاری را پیرامون قاچاق آثار باستانی به ثبت رسانده است، تصریح کرد، شمار زیادی از گروهک‌ها، سازمان‌یافته وجود دارند که در راستای قاچاق و از بین بردن آثار باستانی در این استان فعالیت می‌کنند.

این مقام حقوقی استان حلب ادامه داد: این گروهک‌ها اصلا رحم ندارند، تمدن کشور ما را به بازی گرفته‌اند و جنایت خطرناکی را مرتکب شده‌اند که عقل انسان نمی‌تواند آن را بپذیرد.

شهر حلب که اکنون بزرگ‌ترین شهر و قلب و پایتخت اقتصادی سوریه به شمار می‌رود، محل کشف نخستین لوح‌های سنگی متعلق به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح است. از آن زمان به بعد این‌شهر تحت‌حکومت هیتی‌ها (ساکنان باستانی سوریه)، آشوری‌ها و ایرانی‌ها بوده و سپس به تصرف سلوکیان در آمده ‌است، اما از قرن هفتم به بعد شهرت و اهمیت کنونی این شهر بیشتر شده است.

مسجد اموی حلب از جمله آثار تاریخی این شهر به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۶ شهر حلب، پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری