کد خبر: 6278

سیاستمدار شهیر و رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان، با تأکید بر ناکارآمدی ساختار کنونی اتحادیه عرب و ضرورت بازنگری در آن، خواستار عضویت جمهوری اسلامی ایران در آن شد اتحادیه عرب برای مبارزه با تروریسم شد.

به گزارش قم خبر ؛‌ فارس به نقل از پایگاه خبری «العهد» خبر داد، لبنان، «ولید جنبلاط» رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان با اشاره به تحولات امنیتی در منطقه و قتل، کشتار و خشونت موجود، نسبت به از بین رفتن مرزهای ترسیم شده پس از جنگ جهانی اول و معاهدات «سایکس – پیکو» و «لوزان» هشدار داد و افزود: با گسترش گروهک‌های تندرو که فجیع‌ترین انواع تروریسم را مرتکب می‌شوند، به نظر می‌رسد که نظام عربی قدیم به تدریج از هم فرو می‌پاشد و در نتیجه جستجوی دیدگاه‌های سیاسی جدید به منظور خروج از این تنگنا اجتناب ناپذیر شده است. این تنگنا امنیت ملی کشورهای عربی را به شکل بی نظیری با تهدید مواجه می‌سازد. هم اکنون شاهد جنگ داخلی در سوریه، جنگ‌های عراق، لیبی و یمن و پدیده داعش و سایر خطرات دیگر هستیم.

وی افزود: اگر آنگونه که اعلام می‌شود و گفته می‌شود، در جنگ با تروریسم جدیتی وجود داشته باشد، (معتقدم) کشورهای عربی به تنهایی نمی‌توانند با این چالش مقابله کنند. وقت آن رسیده که در مفهوم اتحادیه عرب تجدید نظر شود تا موضوع تشکیل یک نظام منطقه‌ای جدید و گسترش اتحادیه (عرب) از طریق عضویت جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد. تا با این دو کشور بزرگ منطقه‌ای به منظور مبارزه با تروریسمی که از عراق تا سوریه و مناطق دیگر را در بر گرفته است، ‌همکاری شود و از مرزهای کشورهای (عربی منطقه‌ای) که از آغازین سال‌های قرن بیستم تشکیل شده‌اند، محافظت شده و نظامی سیاسی را تشکیل دهد که خواسته‌های تنوع قومی، طائفه‌ای و مذهبی را برآورده سازد.

جنبلاط با اشاره ضمنی به قدرت منطقه‌ای ایران، تاکید کرد که اندیشه جدی درباره این موضوع می‌تواند مرحله جدیدی را به دنبال داشته باشد که اتحادیه عرب از طریق آن می‌تواند به همراه بازیگران منطقه‌ای، تغییری در روند تحولات جاری در منطقه ایجاد کند.

وی با اشاره به برنامه احتمالی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که قرار است روز چهارشنبه (امروز) در خصوص مبارزه با داعش اعلام کند، گفت: دور ساختن پیشاپیش ایران از هر گونه تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه بی‌معناست و به ثمر نشستن جنگ علیه تروریسم را به تاخیر خواهد انداخت.

رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان تاکید کرد: درباره جنگ سوریه، هر گونه تفکری درباره دور ساختن روسیه از راه حل تحولات (سوریه) کاری بیهوده است. درست است که شرایطی که به دنبال بحران اوکراین ایجاد شده، باعث پیچیده‌تر شدن امور شده است ولی به هر حال چاره‌ای جز این گزینه وجود ندارد.

وی با اشاره به تحولات یمن یادآور شد که تحولات متوالی یمن از شعله‌ور شدن جنگ داخلی در آینده‌ای نزدیک حکایت دارد و چنین امری بار دیگر ضرورت برگزاری گفت‌‌وگوها میان ایران و عربستان سعودی را تاکید می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری