کد خبر: 6243

سیدعبدالله صفی‌الدین نماینده حزب‌الله لبنان با اشاره به شهید عماد مغنیه خطاب به فیلمسازان تاکید کرد: من از همه فیلمسازان دعوت می‌کنم روی شخصیت عماد مغنیه پژوهش کنند. او شخصیتی جامع داشت که نور ولایت در دلش بود. اکنون جامعه اسلامی نیاز به صدها نفر مانند عماد مغنیه دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس،‌ مراسم رونمایی از اقلام تبلیغی و پوستر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، صبح امروز با حضور سید عبدالله صفی‌الدین، نماینده حزب‌الله لبنان، محمد خزائی دبیر این جشنواره غلامرضا منتظمی معاون دبیر جشنواره افق نو، پژمان لشگری‌پور، مجری برنامه، حسین نیرومند، مدیر هنری جشنواره فیلم مقاومت، سردار جباری، مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت، محمدرضا شرف‌الدین مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

محمدحسین نیرومند، مدیر هنری جشنواره فیلم مقاومت در این مراسم گفت: در جشنواره‌ها حوزه اقلام تبلیغی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. برگزاری این جلسه نقش موثری در دیده شدن پوسترهای این جشنواره دارد.

وی با اشاره به طراحی‌های پوسترهای سیزدهمین جشنواره مقاومت خاطرنشان کرد: در طراحی این پوسترها به سه نکته از جمله ایده در طراحی توجه شده است چون این ایده‌ها هستند که در ذهن مخاطب باقی می‌مانند نه فرم پوسترها. نکته دوم سادگی پوسترها و نکته سوم وجود روح ایرانی در آن‌ها است.

مدیر هنری جشنواره فیلم مقاومت با اشاره به ۴ پوستر طراحی شده برای این جشنواره گفت: پوستر اصلی این جشنواره را سید حسن موسی‌زاده طراحی کرده است.

بنابراین گزارش، سید عبدالله صفی‌الدین که برای رونمایی از پوستر جایزه ویژه عماد مغنیه به روی سن آمده بود طی سخنانی گفت: هدف اصلی این جشنواره تعریف قدرت اسلام و مقاومت است. مقاومت به معنای حقیقی آن بعد از انقلاب اسلامی در منطقه شکل گرفت. مقاومت به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) مدیون است.

وی افزود: عماد مغنیه به دست ولایت تربیت شد. او با فرهنگ ولایت انس داشت. هرکسی راه ولایت را انتخاب کند، خدا راه‌هایی برای او باز می‌کند و به رشد او کمک می‌کند. من از کودکی با عماد مغنیه بزرگ شدم و مراحل تحول را روز به روز در شخصیت او دیدم.

صفی‌الدین با بیان خاطره‌ای از این شهید گفت: وقتی من به همراه چند دکترای استراتژیست ایرانی به دیدار سید حسن نصرالله رفتم، او هم در جلسه حضور داشت. صحبت‌های او باعث شده بود که کارشناسان ایرانی از من سوال کنند که آیا او مسئول مسائل استراتژیک حزب‌الله است؟ او یک نابغه در مسائل استراتژیک بود. در زمانی که حزب بعث در لبنان قدرت را در دست داشت، او به همراه جوانان دیگر حزب‌الله، طی دوسال آنها را سرنگون کردند.

وی خطاب به فیلمسازان تاکید کرد: من از همه فیلمسازان دعوت می‌کنم که روی شخصیت عماد مغنیه پژوهش کنند. او شخصیتی جامع داشت که نور ولایت در دلش بود. اکنون جامعه اسلامی نیاز به صدها نفر مانند عماد مغنیه دارد. با توجه به مسائل روز اسلام مانند تکفیری‌ها از همه برای شناخت این شخصیت دعوت می‌کنم. باید در جشنواره مقاومت هم فرصتی برای مطالعه درباره این شخصیت ایجاد کرد. خون این شهید ثمرات زیادی داشت که یکی از آن‌ها پیروزی فرزندانش دربرابر تکفیر‌ی‌ها بود.

در ادامه پوستر بخش جلو‌ه‌گاه نور جشنواره مقاومت که به آثار بسیجیان هنرمند اختصاص دارد توسط حجت‌الاسلام افضل‌بیگی رونمایی شد.

براساس این گزارش، پوستر بخش افق‌نو جشنواره مقاومت نیز که از ۵ مهرماه برگزار می‌شود توسط غلامرضا منتظمی رونمایی شد. نادرطالب‌زاده، دبیر جشنواره افق نو به دلیل سفر به لبنان نتوانست در این مراسم حضور پیدا کند. پوستر این بخش توسط مرتضی شجاعی طراحی شده بود.

منتظمی در این مراسم گفت: برگزاری جشنواره افق نو در کنار جشنواره فیلم مقاومت اتفاق مهمی است. اکنون جریان مقاومتی در جهان به وجود آمده است که ایران رهبری آن را برعهده دارد. فعالان فرهنگی غربی نیز که علیه جریان مسلط صهیونیست‌ها بر فرهنگ غرب مبارزه می‌کنند تحت تاثیر ایران هستند. جشنواره افق نو پنجره‌ای برای معرفی آنهاست. از پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها می‌خواهم که به این افراد بپردازند.

وی افزود: تمدن غرب که اکنون تاثیرگذارترین تمدن دنیا به حساب می‌آید در حال افول است و ایران نقش مهمی در این افول دارد.

در ادامه از تیزر سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که توسط امیر پوروزیری ساخته شده بود، رونمایی شد پس از آن مراسم تجلیل از ۴ چهره فرهنگی-هنری جشنواره مقاومت برگزار شد.

در اولین بخش، سردار جباری، شرف‌الدین و خزائی از جهانبخش سلطانی، بازیگر سینما و تلویزیون تجلیل کردند.

این بازیگر طی سخنانی عنوان کرد: ما کسانی را در عرصه هنر مقاومت از دست دادیم که شیر مردان این عرصه بودند. از جمله این افراد می‌توان به رسول ملاقلی‌پور اشاره کرد که من ۸ ماه در فیلم افق با او همکار بودم.

سلطانی یادآور شد: در زمان جنگ من با مجتبی راعی و شرف‌الدین در سپاه بودم. در آنجا تئاتر تدریس می‌کردم اما هیچوقت گروه ما برای اجرا تئاتر کامل نشد چون همواره کسانی که با ما برای اجرای تئاتر تمرین می‌کردند در حین تمرین‌ها در عملیات‌ها شهید می‌شدند.

بنابراین گزارش، مرتضی شعبانی مدیر مرکز مستند حقیقت دومین نفری بود که در این مراسم تجلیل شد.

وی طی سخنانی گفت: امیدوارم روزی قدر سینمای ایران و دفاع مقدس را بدانیم. در سفری که به ترکیه داشتم، مدیران شبکه‌های ترکیه‌ای از سینمای ایران به عنوان قله‌ یاد می‌کردند. آن‌ها فیلم‌های «خداحافظ رفیق» بهزاد بهزادپور و «پرواز در شب» را خیلی دوست داشتند و از من خواستند که این فیلم‌ها را برایشان تهیه کنم.

شعبانی خاطرنشان کرد: جز چند کشور اروپایی در دنیا صنعت سینما به صورت ملی وجود ندارد. تنها سینمای ایران است که به هالیوود طعنه می‌زند و می‌تواند روبروی آن بایستد. در افغانستان ۶۰ شبکه وجود دارد که آمریکایی ها قبل از سلطه نظامی بر این کشور توسط این شبکه‌ها افغانستان را اشغال فرهنگ کردند.

براساس این گزارش، محمدتقی فهیم منتقد سینما و روزنامه‌نگار نیز در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفت و طی صحبت هایی عنوان کرد: این جشنواره یک خانه دوم عاطفی برای ما است. این روزها فشارهای زیادی بر روی چنین فضاهایی وجود دارد. جریانی که دنبال سود خود هستند و جریانی که به دنبال فرار مردم از سینما می‌باشند، در تلاشند تا این فضاها را تخریب و منزوی کنند. سینمای مقاومت نقش موثری در فضای سینمای کشور دارد.

وی افزود: جرج فردمن در جایی می‌گفت که قرن اخیر، قرن آمریکا است و آمریکا با تخریب فرهنگ ملل مختلف سعی در یکدست کردن جامعه دارد. سینمای مقاومت می‌تواند برهم زننده این هدف و آرزوی آمریکا باشد.

همچنین ابوالقاسم طالبی کارگردان سینمای ایران هم در این مراسم تجلیل شد که به گفته مسئولان برگزاری طالبی به دلیل بازدید از لوکیشن های فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» در این مراسم نتوانست حضور پیدا کند.

بنابراین گزارش، محمد خزائی دبیر سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در پایان این مراسم از برگزاری نشست خبری سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت خبر داد و گفت: در هفته آینده نشست خبری این جشنواره که امید سینماگران مقاومت و دفاع مقدس است برگزار می‌شود. این جشنواره استراتژیک است و دنیا و رسانه‌ها به آن چشم دوخته‌اند. امید فیلمسازان ضد استکبار و صهیونیسم گردهمایی در ایران است. برای همین از ۶۰ مهمان خارجی دعوت کردیم که عده‌ای در روزهای نخست و دیگران از ۵ مهر در بخش افق نو حضور پیدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: همه می‌توانند جشنواره‌ها را کوچک و نحیف برگزار کنند اما برگزاری گسترده یک جشنواره نیازمند تلاش جمعی و نشان دهنده تاثیرگذاری برگزار کنندگان جشنواره است. شعار ما این بود که همه مردم ایران جشنواره مقاومت را ببینند و برای همین در ۱۴۰۰ نقطه ایران و حتی در مناطق مرزی این جشنواره به همت بسیج هنرمندان، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

خزاعی همچنین از سی‌ام شهریورماه به عنوان افتتاحیه سیزدهمین جشنواره مقاومت خبر داد و گفت: اختتامیه سیزدهمین جشنواره مقاومت سوم مهر در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری