آری زن مدیر داخلی خانه و خانواده است. در حدیث شریفی رسول اکرم (ص) همسرداری و اولادداری زن را معادل «حج و جهاد و جماعت» مردانه معرفی نمود. این نگاه شما است که کار زن را در درون خانه ساده و سبک و حقیر می‌داند و تصور می کند اگر خواهر و خانمی به اداره و کارخانه و کارگاه برود و حقوق اندکی بگیرد این اشتغال است و کار خانه اشتغال نیست!

وجداناً بفرمایید کار دختران در کافی‌شاپ

به گزارش قم خبر، به دنبال انتشار اظهارات الهه کولایی، از اعضای حزب منحله مشارکت در روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد، سید رضا اکرمی، مشاور رئیس جمهور با ارسال یادداشتی به این روزنامه به سخنان وی پاسخ داد که مشروح آن بدین شرح است:

۱- در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ در روزنامه آفتاب یزد خواندم:
"متاسفانه در سالهای اخیر شاهد هستیم که جریان فکری خاص قصد محدود کردن دایره اشتغال زنان را دارند تا آنان را به سوی خانه نشینی هدایت کنند. این سخن در هنگامی گفته می شود که گویا زنان از اشتغال در کافی شاپ ها و سفره خانه های سنتی منع شده اند."

خدمت سرکار خانم کولایی معروض می دارم: همسرداری و مادری و خانه داری که کانون خانه و خانواده، کانون سازندگی و برازندگی و آموزش و پرورش است و خانه و خانواده دانشگاهند و نمایشگاه و پژوهشگاه که سخت ترین کار است در برابر: سدسازی، نیروگاه سازی، انرژی اتمی و بیمارستان سازی و کار مداوم است، برای پدر و مادر تا آخرین لحظات زیست و زندگی، که اگر بانوی تحصیل کرده ای هیچ شغلی بیرون خانه نداشته باشد و فقط همسرداری نماید و مادری کند، بی خاصیت و یا کم خاصیت خواهد بود.

چرا کار درون خانه را با همه پیچیدگی، شغل و اشتغال نمی دانید. این اندیشه با فرهنگ اسلام محمدی نمی خواند. در فرهنگ اسلام بهشت در مرتبه شان و جایگاه مادر، پایین تر است و رسول خدا (ص) فرمودند: «الجنه تحت اقدام امهاتکم» بهشت زیر پای مادران است. حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) در نخستین روز زندگی مشترک از وظایف خود پرسیدند که پیامبر (ص) فرمود: کارهای بیرون خانه بر عهده علی و کارهای درون خانه برعهده فاطمه.

آری زن مدیر داخلی خانه و خانواده است. در حدیث شریفی رسول اکرم (ص) همسرداری و اولادداری زن را معادل «حج و جهاد و جماعت» مردانه معرفی نمود. این نگاه شما است که کار زن را در درون خانه ساده و سبک و حقیر می‌داند و تصور می کند اگر خواهر و خانمی به اداره و کارخانه و کارگاه برود و حقوق اندکی بگیرد این اشتغال است و کار خانه اشتغال نیست!

۲- شما گفته اید ۱۲ درصد از زنان که نیمی از جمعیت کشورند به کار مشغول اند. این آمار منهای کار دختران و زنان در خانه است. یعنی کار خانه را شغل نمی دانید که این نگاه منصفانه نیست. بنابراین دختران و زنان هیچگاه بیکار نیستند.

۳- خانم کولایی بفرمایید، فرصت اشتغال برای پسران و جوانان مذکر، چگونه است که می فرمایید برای دختران ۱۲ درصد است؟ در فرهنگ اسلام این مرد است که باید هزینه خانه و خانواده را عهده دار شود. «الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم - سوره نساء آیه ۳۴». و زن در درون خانه و خانواده عهده دار کارهای خانه گردد. این موضوع خانه نشینی نیست بلکه انجام کار و شغل و اشتغال در محیطی امن و آزاد و راحت و آموزش و پرورش انسان است که به قول کارل فرانسوی «موجودی ناشناخته» می باشد. بسیاری از دختران و زنان در درون خانه به تدریس و تعلیم و کار اشتغال دارند.

۴- خانم کولایی می دانید کار مفید اداری در دستگاه های دولتی «۴۵ دقیقه» در شبانه روز است و بخش خصوصی دو ساعت و مقایسه کنید با کار درون خانه و خانواده تا معلوم شود، چه کسی کار می کند و چه کسی بیکار است.

۵- اکنون در کشور ۳.۵ میلیون بیکار داریم که اکثر آنها مردان و پسران می باشند. بیکاری مردان و پسران ما ناهنجارتر است یا دختران و زنان که حداقل می توانند کار خانه و خانواده را انجام دهند که خود اشتغال است و مردان و پسران هرگز نمی توانند و تجربه آن را ندارند و آموزش ندیده اند که کار دختران و زنان را انجام دهند.

۶- وجدانا بفرمایید دختر و بانوی ما در کافی شاپ و سفره خانه سنتی کار کند امتیاز است و انصاف است و اشتغال است و پسران و مردان بیکار باشند حتی در شرایط مساوی خانم کولایی بهترین کار برای زنان، کار آموزشی و پرستاری و طبابت است، و آن هم در مرحله دوم که در مرحله اول و اصل و اهم و اولی، همان خانه داری و همسرداری و مادری می باشد و انسان سازی به معنای جامع کلمه.  البته پذیرش این اندیشه برای شما دشوار است ولی حق و تکلیف و تجربه و عرف صحیح این است.

شما بکوشید جایگاه و منزلت حقیقی و حقوقی را بشناسید و بر آن اهتمام ورزید. شما مردان موفق تاریخ را شناسایی کنید که بدون همسر و مادر و کانون آرام خانواده به توفیق نرسیده اند و ناهنجاری جامعه را ارزیابی نمایید که عمده مشکل از درون خانه و خانواده و عدم مسئولیت پذیری زن و مادر به وجود آمده است. البته این موضوع، موضوعی ساده نیست که در چند سطر بتوان تبیین و تحلیل و تطبیق نمود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری