معاون اول رئیس جمهور به وزیر کشور دستور داد تا طی بخشنامه ای، استانداران، فرمانداران و بخشداران را مکلف نماید تا پیشنهادات عملی و دیدگاه های خود را در خصوص عوامل موثر در بروز پدیده زمین خواری و راهکارهای مقابله با آن ارائه دهند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری عصر روز دوشنبه در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به خاطر تصدی سمت معاون اول قوه قضائیه گفت: ایشان در همه مسئولیت ها کارنامه موفقی از خود بر جای گذاشته اند و امیدوارم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بتواند در پیشبرد اهداف خود از تجربیات ایشان استفاده بهینه نماید.

معاون اول رئیس جمهور از پدیده زمین خواری و تصرف اراضی ملی به عنوان موضوعی ناراحت کننده برای هر ایرانی یاد کرد و با اشاره به حساسیت ها و تاکیدات چندین باره مقام معظم رهبری نسبت به موضوع زمین خواری، بر لزوم پیگیری مستمر و تمرکز جدی قوای ۳ گانه براین موضوع تاکید کرد.

وی با اشاره به تعدد موضوعات مربوط به پدیده زمین خواری و وجود عوامل و زمینه‌های مختلف در تصرف اراضی، از دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست جلساتی را با دستگاه‌های مرتبط با موضوع زمین خواری تشکیل دهد تا ضمن اولویت بندی موضوعات، پیشنهادات و راهکارهای مشخصی برای مقابله با پدیده زمین‌خواری و پیشگیری از گسترش آن جهت طرح در جلسات آتی ستاد تدوین شود.

جهانگیری افزود: لازم است گزارشی جامع در خصوص پدیده زمین خواری و راهکارهای مقابله با آن فراهم شده و در اختیار قوای ۳ گانه قرار گیرد تا همه مسئولین کشور از جزئیات مربوط به تصرفات اراضی و پرونده های زمین‌خواری مطلع شوند و هماهنگی و انسجام لازم برای مقابله با این پدیده در میان قوای ۳ گانه شکل گیرد.

معاون اول رئیس جمهور از وزیر کشور خواست طی بخشنامه ای، استانداران، فرمانداران و بخشداران را مکلف نماید تا پیشنهادات عملی و دیدگاه های خود را در خصوص عوامل موثر در بروز پدیده زمین خواری و راهکارهای مقابله با آن ارائه دهند تا مسائل استانی در خصوص زمین خواری نیز در اختیار ستاد قرار گیرد و به تصمیم‌گیری و سیاست گذاری های ستاد کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: پدیده زمین خواری موضوعی است که ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با جدیت به آن ورود کرده و لازم است جلسات متعددی به این موضوع بپردازد تا بتوانیم به اهداف و نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم و به منویات رهبر معظم انقلاب در این خصوص جامه عمل بپوشانیم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نیز بر اهمیت مقابله با پدیده زمین خواری تاکید کرد و گفت: امروز مقام معظم رهبری و روسای قوای ۳ گانه از حساسیت فراوانی نسبت به موضوع زمین خواری برخوردار هستند و این یک فرصت استثنایی را در اختیار دستگاه‌های برخورد کننده با این معضل قرار داده است که باید از این فرصت بهترین بهره برداری را بنمایند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: باید برای مقابله با پدیده زمین خواری دو رویکرد عمده را در پیش گیریم که یکی پیشگیری و اقدامات بازدارنده برای عدم تکرار تخلفات در بخش تصرف اراضی است و دیگری تدوین راهکارهایی عملی برای برخورد با تخلفات صورت گرفته و تسریع در به نتیجه رساندن پرونده های موجود است.

در این جلسه که وزرای کشور، امور اقتصادی و دارایی و دادگستری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس کل دیوان محاسبات کشور، دادستان تهران و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در خصوص ابعاد مختلف موضوع زمین خواری و نقش دستگاه ‌های متولی امر زمین در جلوگیری از بروز و ظهور این پدیده ارائه شد.

دبیرخانه ستاد، رئیس سازمان امور اراضی کشور و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز هر کدام گزارشی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در راستای تحقق دستورالعمل معاون اول رئیس جمهور مبنی بر تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام واگذاری اراضی ملی و دولتی و ممانعت از تغییر کاربری اراضی زراعی و گسترش ویلاسازی در مناطق شمالی کشور ارائه کردند.

جهانگیری همچنین از حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول سابق قوه قضائیه به خاطر زحمات، حضور مستمر در جلسات و تلاش های موثر در پیشبرد و اجرای برنامه‌های ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی قدردانی کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری