کد خبر: 6143

اختلاف آمار ارائه شده سه مسئول نزدیک به رییس جمهور در حالی صورت می گیرد، که دولتی ها پیش از این همواره دولت قبل را به ارائه آمار نادرست متهم می کردند.

به گزارش قم خبر به نقل از فرهنگ نیوز، روز جمعه حجت الاسلام مجید انصاری ، تعداد پروژه های برزمین مانده کشور را ۷۵هزار پروژه برآورد کرده است. او همچنین می گوید که برای اتمام این پروژه ها ۴۰۰هزار میلیارد تومان و ۲۰ تا ۴۰ سال زمان لازم است.

به گفته معاون پارلمانی رییس جمهور: «حدود ۷۵ هزار پروژه نیمه تمام داریم که اگر بخواهیم با روال بودجه عمرانی سال ۹۱ این پروژه ها را تکمیل کنیم ۴۰سال و اگر با روال بودجه سال ۹۲ اعتبار تخصیص دهیم حدود ۲۰ سال طول می کشد تا کل پروژه ها تکمیل شود.»

به گفته انصاری: «در حال حاضر در کل کشور بیش از ۷۵ هزار طرح و پروژه نیمه تمام روی دست دولت مانده که براساس پیش بینی ها بیش از ۴۰ سال برای اتمام آنها وقت لازم است.»

اما در حالیکه معاون پارلمانی رییس جمهور از زمان ۲۰ تا ۴۰ ساله برای اتمام این پروژه ها سخن می گوید که پیش از این معاون اجرایی روحانی، آمار متفاوتی را ارائه کرده بود. محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رییس جمهوری ایران، روز چهارم شهریور گفته بود که برای اتمام ۷۵ هزار طرح و پروژه نیمه تمام به چهار میلیون و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است و حدود ۲۴ سال طول می‌کشد که این طرح‌ها و پروژه‌ها به اتمام برسد.

از اختلاف ۱۷هزارمیلیارد تومانی آمار دو معاون یک رییس جمهور که بگذریم، برآوردهای آنان از اتمام زمان پروژه های برروی زمین مانده قابل تامل است. درحالیکه حجت الاسلام انصاری، معاون پارلمانی رییس جمهور تاکید دارد که زمان مورد نیاز برای اتمام این پروژه ها، ۴۰ سال است، محمد شریعتمداری، معاون اجرایی روحانی می گوید ۲۴ سال برای اتمام این پروژه ها زمان لازم است؛ یعنی اختلافی ۱۶ساله!

از سویی دیگر نیز، گرچه دو معاون کلیدی رییس جمهور هر دو بر تعداد ۷۵هزارتایی پروژه های ناتمام متفق القول هستند که سخنگوی دولت رقمی دیگر را اعلام کرده بود. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز هفتم شهریور از وجود بیش از ۲۹۰۰ پروژه ناتمام خبر داده بود.

دولتی ها با چشم بستن بر روی اختلاف آمار ارائه شده، همچنان آمارهای دولت قبل را ارائه می کنند و معتقدند اینها میراثی است که از دوران محمود احمدی نژاد به آنها به ارث رسیده است. دولتی ها در حالی از ۷۵هزار پروژه نیمه تمام صحبت می کنند که در آخرین آمار ارائه شده در دولت دهم، پروژه های نیمه کاره و بر زمین مانده، ۲۸۷۰پروژه عنوان شده بود.

هر چند تا اواخر کار دولت دهم آمار شفافی از تعداد طرح‌های عمرانی نیمه‌کاره دولت احمدی نژاد در دست نبود اما چند روز مانده به پایان دولت دهم رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، آماری از طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام ارائه داد و حالا با وجود این آمار می‌توان برآورد دقیقی از عملکرد عمرانی دولت دهم داشت.

ممبینی گفته بود: «وجود ۲ هزار و ۸۷۰ طرح عمرانی نیمه‌تمام، یکی از مشکلات اقتصادی کشور به شمار می‌رود.»

اختلاف آمار ارائه شده سه مسئول نزدیک به رییس جمهور در حالی صورت می گیرد، که دولتی ها پیش از این همواره دولت قبل را به ارائه آمار نادرست متهم می کردند. با این وجود حتی در دولت یازدهم نیز، آمارهای مختلفی از وضعیت نامناسب اقتصادی در دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر شده است. مجید انصاری در بخش دیگری از سخنان خود خبر داد که در دولت قبل سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر «خارج از ضوابط قانونی» استخدام و وارد بدنه دولت شده‌اند.

سخنان وی در حالی است که پیش از این مقامات دولت آقای روحانی، دولت آقای احمدی‌نژاد را به «استخدام بدون ضابطه ۴۵۰ هزار نفر» متهم کرده بودند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری