کد خبر: 6073

روزنامه تایمز یادداشت مشترکی از رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس منتشر کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، روزنامه تایمز انگلیس روزنامه تایمز یادداشت مشترکی از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس منتشر کرد.


بر اساس این گزارش، اوباما و کامرون در این یادداشت مشترک تاکید کردند: ناتو نقش مهمی را برای رویارویی با دولت روسیه و شبه نظامیان اسلامگرا که مرتکب رفتارهای بی رحمانه و افراط گرایی هستند، ایفا خواهد کرد.

اتحاد تاریخی کشورهای غربی همان طور که در گذشته بسیار مهم بوده برای آینده ما نیز بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. رهبران آمریکا و انگلیس در ادامه هشدار دادند: بی ثباتی در سراسر جهان به شدت امنیت و ایمنی آمریکا را تهدید می‌کند.

اوباما و کامرون در ادامه افزودند: اینکه تجاوز منطقه‌ای تحت کنترل نبوده یا چشم انداز این واقعیت که شبه نظامیان خارجی بتوانند از عراق و سوریه به کشورهای خود بازگردند یک تهدید واقعی علیه کشورهای ما به شمار می رود و مشکلی است که ما امروز با آن روبرو هستیم و امنیت شهروندان آمریکایی و انگلیسی و امنیت کل جهان را تهدید می کند.

اوباما و کامرون همچنین به تروریست های داعش نیز که طی هفته های اخیر دو خبرنگار آمریکایی را سر بریدند به طور جدی هشدار داده‌اند. شبه نظامی داعش که اقدام به سربریدن خبرنگار آمریکایی کرده ظاهرا از شهروندان انگلیسی بوده است. داعش تهدید کرده است که سومین خبرنگار را نیز به زودی اعدام خواهد کرد.

رهبران آمریکا و انگلیس افزودند: اگر تروریست ها تصور می کنند ما در برابر تهدیدات آنها ضعف نشان می دهیم نباید بیشتر از این دچار اشتباه شوند. کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا در برابر اقدامات وحشیانه قاتلان روحیه خود را از دست نمی دهند. ما برای دفاع از ارزش های خود بی محاباتر می شویم نه فقط به خاطر اینکه آزادی بیشتر برای جهان یک بخش اساسی از این است که ما چگونه مردم خود را در امنیت و آرامش نگه داریم.

انتشار این یادداشت مشترک در آستانه برگزاری نشست رهبران ناتو در ولز بوده و از رهبران ناتو خواسته است تا برای مقابله و رویارویی با تهدیدات خطرناک تغییرات قاطع و جدی را در ناتو ایجاد کنند. کامرون و اوباما اعلام کردند، ناتو باید یک نیروی واکنش سریع را تشکیل دهد که قابلیت واکنش به تجاوز مانند اقدام روسیه در اوکراین را داشته باشد و کشورهای عضو ناتو باید به هدف تعیین شده مربوط به افزایش هزینه های نظامی خود تا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی دست یابند.

کامرون و اوباما تاکید کردند: ما باید آماده استقرار نیروهای ویژه خود باشیم، آماده سرمایه گذاری در صنایع دفاعی هوشمند و تقویت ظرفیت نیروهای خود در سراسر جهان برای مقابله با درگیری های داخلی از طریق ایجاد ظرفیت دفاعی جدید باشیم و ماموریت های جدیدی را با شرکای خود از گرجستان تا خاور میانه ایجاد کنیم.

رهبران آمریکا و انگلیس افزودند: کشورهای ناتو می توانند و باید از همه ابزارها و امکانات خود استفاده کنند و تنها به اقدام نظامی برای مقابله با تروریست های داعش در سوریه و عراق و رویارویی با کرملین تکیه نکنند.

به نظر می رسد اوباما و کامرون سایر قدرت های اروپایی را نیز تشویق خواهند کرد تا از اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه حمایت کنند. پیش از این آلمان و فرانسه تمایل خود را برای لغو قراردادهای دفاعی به ارزش چندین میلیون دلار با روسیه را اعلام کرده اند. دولت انگلیس همچنین در حال ارزیابی این مساله است که به حملات هوایی آمریکا علیه داعش بپیوندد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری