کد خبر: 6049

معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا ظهر امروز -پنجشنبه- برای دومین بار طی یک ماه گذشته درباره برنامه هسته‌ای ایران در شهر ژنو بر سر یک میز به گفت‌وگو می‌نشینند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن معاون وزیر خارجه این کشور ظهر امروز (پنجشنبه) برای دومین بار طی یک ماه اخیر درباره برنامه هسته‌ای ایران در شهر ژنو بر سر یک میز به گفت‌وگو می‌نشینند.

کارشناسان مرتبط ۲ کشور از جمله حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت کارشناسی ایران و جیک سالیوان نیز در این گفت‌وگوها حضور دارند.

ادامه رایزنی درباره موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین از جمله اهداف این گفت‌وگوهای سه روزه است.

معاونان ظریف و کری ۱۶ مرداد ماه نیز به مدت چهار ساعت در شهر ژنو بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و عراقچی در پایان، این مذاکرات را خوب و مفید خواند.

۱۹ خرداد ماه و پیش از پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای، نیز عراقچی، روانچی و ویلیام برنز و وندی شرمن با حضور هلگا اشمیت در شهر ژنو بر سر یک میز به رایزنی پرداختند که ۲ روز به طول انجامید و دو طرف جمعا ۱۲ ساعت گفت‌وگو کردند.

در پایان ششمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در وین درباره گام پایانی توافقنامه ژنو (برنامه اقدام مشترک جامع) و عدم حصول توافق به دلیل اختلافات موجود، طرفین در بامداد روز شنبه ۲۸ تیر ماه توافق کردند که این مذاکرات برای چهار ماه دیگر نیز تمدید شود و قرار گذاشتند که در طی دو تا سه هفته در پایتخت‌هایشان به رایزنی‌های داخلی بپردازند و پس از آن گفت‌وگوها را دوباره از سر بگیرند.

در ادامه رایزنی‌ها محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه ۱۰ شهریور ماه (اول سپتامبر) در شهر بروکسل به مدت ۳ ساعت به گفت‌وگو پرداختند. در این دیدار دو طرف ضمن مرور آخرین وضعیت مذکرات هسته‌ای، پیرامون جدول زمانی مذاکرات در ماه جاری و هماهنگی‌های لازم برای برگزاری دور بعدی مذاکرات در حاشیه نشست مجمع عمومی سال جاری سازمان ملل متحد، تبادل نظر کردند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ماه به پاریس سفر کرد و با نیکلا دو ریویر نماینده فرانسه در گروه ۱+۵ به مدت چهار ساعت به رایزنی پرداخت و طرفین در این دیدار جدیت خود را برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای تا سوم آذر ماه اعلام کردند.

در طی این مدت آنگونه که معاونان وزیر امور خارجه کشورمان عنوان کردند رایزنی‌های دوجانبه با اعضای ۱+۵ (به جز آمریکا) از طریق سفارتخانه‌های آنها در ایران انجام شد و قرار است در مدت باقیمانده تا نشست مجمع عمومی سازمان ملل رایزنی‌های دوجانبه با دیگر اعضای ۱+۵ صورت گیرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در نشست سران شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با همتای چینی خود درباره این مذاکرات به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

در ششمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین اعلام شد که حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد پیشرفت در زمینه نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای حاصل شده ولی کماکان اختلافات عمده بر سر مواردی چون میزان غنی سازی، رآکتور آب سنگین اراک، تحریم‌ها و بازه زمانی اجرای توافق جامع باقی است.

قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ چند روز قبل از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و به ریاست ظریف و اشتون برگزار و در حاشیه نشست نیز مذاکرات در سطح وزرای خارجه ۶ کشور صورت گیرد.

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ (آلمان، آمریکا، فرانسه،‌ روسیه، چین و انگلستان) به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه در ۳۰ دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد و ۲۹ تیر ماه پایان شش ماه اول گام نخست این توافقنامه بود.

در مقدمه این توافقنامه آمده است: هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می‌نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته‌ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی‌ها می‌انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به طور کامل از حقوق خود در بهره گیری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود. این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای می‌باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی‌گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش‌های آن توافق حاصل شود. این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می‌باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

در این توافقنامه اعلام شد که گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید می‌باشد. در این دوره همه اعضاء، با حسن نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

ایران و گروه ۱+۵ در خصوص دستیابی به راه‌حل جامع هسته‌ای تاکنون شش دور در شهر وین به گفت‌‌وگو پرداختند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری