کد خبر: 6045

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه از نظر ما مسئله هسته‌ای قابل حل است، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حل این موضوع اراده جدی دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته قبل از ترک لوکزامبورگ با رئیس مجلس و نخست‌وزیر این کشور دیدار کرد که طی آن روند روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای، زمینه‌ها و فرصت‌های همکاری، فعال سازی دیپلماسی پارلمانی و ترسیم چشم انداز همکار‌ی‌های آینده مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

ظریف در دیدار با «اگزاویه بتل» نخست‌وزیر لوکزامبورگ قدمت روابط دوجانبه را سرمایه خوبی برای استفاده از فرصت‌های پیش رو خواند. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ساختار سیاسی و روند تحولات و پیشرفت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران را تشریح و برگزاری انتخابات مختلف در دوره‌های متعدد و مشارکت بالای مردمی را در منطقه بی نظیر توصیف کرد.

ظریف با تشریح دیدگاه‌های ایران نسبت به رسیدن به توافق جامع در مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: از نظر ما مسئله هسته‌ای قابل حل است و جمهوری اسلامی ایران برای حل این موضوع اراده جدی دارد. وزیر امور خارجه مبارزه با افراطی گری و تروریسم را از موضوعات مورد توجه ایران خواند و با اشاره به طرح ریاست جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل و قطعنامه مبتنی بر آن همکاری و تلاش کشورها برای حل این معضل را ضروری دانست و گفت: تروریسم و افراطی گری محدود به عراق و سوریه نیست و خارج از منطقه را نیز تهدید می‌کند.

نخست‌وزیر لوکزامبورگ در این دیدار تصریح کرد: ایران نقش مهمی در منطقه دارد و اکنون با روند مذاکرات هسته‌ای امیدواری نسبت به تعامل و گفت‌وگو و همکاری‌های موثر افزایش یافته است. وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری اجلاس تجار و بخش خصوصی در آذر ماه آینده از سوی کشورش این رویداد را فرصت خوبی برای رونق بخشیدن به همکاری‌های فیمابین دانست.

ظریف همچنین در دیدار با «مارس دی بارتولو مئو» رئیس مجلس لوکزامبورگ، راهبرد دولت تدبیر و امید در روابط خارجی و همچنین جایگاه و نقش مجلس شورای اسلامی در پیشبرد اهداف کشور را تشریح کرد. ایشان دیپلماسی پارلمانی را برای تنظیم روابط همه جانبه بسیار موثر ارزیابی کرد. وزیر خارجه برگزاری انتخابات با مشارکت بالای مردم راهبرد گفت‌وگو بر مبنای تکریم ملت ایران و احترام متقابل را عناصر اصلی در تحلیل شرایط کنونی ایران توصیف کرد.

ظریف همچنین برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء حقوق شهروندی و دیدگاه ایران نسبت به مسائل حقوق بشری را تشریح و خاطرنشان کرد: اصل احترام و پایبندی به ارزش ها و فرهنگ و رسوم و ویژگی‌های درونی جوامع باید در تعامل و گفت‌وگوهای حقوق بشری به عنوان یک مبنا مورد توجه قرار گیرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار تحولات منطقه‌ای از جمله ابعاد فعالیت گروه‌های تروریستی و افراطی در عراق و سوریه را تشریح کرد. رئیس مجلس لوکزامبورگ در این دیدار همچنین بازتاب سفر وزیر خارجه لوکزامبورگ به تهران را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: امروز گفت‌وگو و تعامل تنها راه پیش روی کشورها برای حل مسائل است.

وی با استقبال از مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ اضافه کرد: این مذاکرات فضای مثبتی را در سطح جامعه بین‌المللی ایجاد کرد. رئیس مجلس لوکزامبورگ با استقبال از ارتباطات بین مجالس دو کشور ابراز امیدواری کرد: دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور وارد مراحل نوینی شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری