کد خبر: 6020

مجمع جهانی اقتصاد با بررسی نسبت بدهی‌‌های کلی ۱۴۴ کشور جهان به تولید ناخالص آنها، این رقم را برای ایران ۱۰.۶ درصد برآورد و اعلام کرد بدهی‌های ایران کاهش یافته و رتبه ایران از این نظر از ۹ در سال گذشته به ۶ رسیده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش رقابت‌پذیری جهانی»، نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی آنها را در ۱۴۴ کشور جهان مورد بررسی قرار داده و رتبه این کشورها را در این زمینه اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، ایران از نظر میزان بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۲۰۱۳ در رتبه ۶ این فهرست قرار گرفته است. این رقم برای ایران برابر با ۱۰.۶ درصد اعلام شده است که بدین ترتیب رتبه ایران نسبت به سال گذشته ۳ پله صعود کرده است و میزان بدهی ایران جهان ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، کشورها لیبی بدون هیچ بدهی دولتی و کشور عربستان با ۲.۷ درصد بدهی در رتبه های نخست و دوم این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

کویت با ۵.۳ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در جایگاه سوم قرار دارد و پس از آن به ترتیب کشورهای عمان با ۷، الجزایر با ۹.۲، ایران با ۱۰.۶، استونیا با ۱۱.۳، شیلی با ۱۲.۲ و امارات با ۱۲.۳ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در رتبه‌های چهارم تا نهم قرار دارند.

روسیه با نسبت ۱۳.۴ درصد بدهی‌های دولتی پایین‌تر از ایران در رتبه دهم جهان قرار گرفته است.

در رتبه‌های نخست کشورهای بدهکار و دارای مشکل ژاپن، یونان، لبنان، جامائیکا،ایتالیا، پرتغال، ایرلند به چشم می‌خورند؛ ژاپن با ۲۴۳.۲ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی بدهکارترین کشور جهان اعلام شده است.

همچنین آمریکا به عنوان یکی از بدهکارترین کشورهای جهان در رتبه ۱۳۴ قرار دارد؛ درصد بدهی‌های این کشور نسبت به تولیدناخالص داخلی ۱۰۴.۵ درصد تخمین زده شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری