روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» گزارش داد هیأتی عالی‌رتبه به ریاست وزیر اطلاعات رژیم‌ صهیونیستی هفته آینده برای رایزنی با نمایندگان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، راهی واشنگتن می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» روز سه‌شنبه گزارش داد که هیئت عالی‌رتبه اسرائیلی هفته آینده برای دیدار با مقامات آمریکایی و رایزنی در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران، به واشنگتن سفر می‌کند.

بنا بر این گزارش، هیئت اسرائیلی را «یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات و امور راهبردی رژیم‌صهیونیستی که شخصا مسئولیت پرونده هسته‌ای ایران در کابینه اسرائیل را بر عهده دارد، رهبری می‌کند.

اشتاینیتز و «یوسی کوهن» مشاور امنیتی نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در این سفر، با «ویلیام برنز» و «وندی شرمن» نمایندگان ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، دیدار می‌کنند.

به نوشته «هاآرتص»، مذاکراتی که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه برگزار می‌شود، بخشی از رایزنی‌های سالانه میان اسرائیل و آمریکا است و پیش‌بینی می‌شود این دور از مذاکرات طرفین بسیار فشرده باشد.

بنا بر این گزارش، بخشی از این نشست به تبادل ارزیابی‌های اطلاعاتی طرفین از روند پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین اینکه ایران تا چه حد ممکن از در مذاکرات از خود انعطاف‌پذیری نشان دهد، اختصاص می‌یابد.

دور تازه مذاکرات هسته‌‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، متشکل از آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، قرار است در نیویورک و پیش از آغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران برای هماهنگی در مورد این مذاکرات، راهی بروکسل شده و روز دوشنبه نیز دیداری با «کاترین اشتون» هماهنگ‌کننده ۱+۵، داشت.

یک مقام ارشد اسرائیلی به هاآرتص گفته است که تل‌آویو نگران است که برخی از اعضای ۱+۵ با هدف پایان دادن به بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای، «طرح‌های مبتکرانه‌ای» ارائه کنند، که امتیازات گسترده‌ای به ایران داده و به تهران اجازه دهد که ظرفیت غنی‌سازی قابل‌توجهی را حفظ کند. وی که خواسته نامش فاش نشود، گفته است: «قدرت‌های جهانی تا الان موضع قاطعی داشته‌اند، اما ممکن است که این موضع در تلاش برای جلوگیری از شکست مذاکرات، تغییر کند.»

«جرمی ایساخاروف» رئیس دایره امور راهبردی وزارت خارجه اسرائیل و مقامات ارشد کمیسیون انرژی اتمی، موساد، وزارت جنگ و دایره اطلاعات نظامی رژیم‌صهیونیستی از دیگر حاضران در مذاکرات هفته آینده تل‌آویو-واشنگتن خواهند بود.

مقامات آمریکایی پیش و پس از هر دور از مذاکرات هسته‌ای، دیدارهایی با هیئت‌هایی اسرائیلی داشته و آن‌ها را در جریان روند مذاکرات قرار می‌دهند. عموما شرمن بعد از هر دور از مذاکرات، راهی فلسطین اشغالی می‌شود.

اشتاینیتز در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، در مورد نقش تل‌آویو در مذاکرات هسته‌ای گفته بود: «ما یک ابرقدرت جهانی نیستیم... ما موفق شدیم که در مذاکرات با ایران، نفوذ و جایگاه اساسی برای خود فراهم کنیم. ما در آنجا هستیم و نیستیم.»

در بخش دیگری از مصاحبه وی آمده بود: «در ارتباط با ایران دو موضوع (نیروگاه اراک و بی‌اثرسازی اورانیوم ۲۰درصد)، ما اثری مستقیم بر توافق موقت داشتیم. از آن به بعد، ما درگیر رایزنی بوده‌‌ایم. مسئولیت این کار به من سپرده شده و در این زمینه همراه با همه دیگر نهادهای دخیل در این مسئله، از جمله کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، شورای امنیت ملی و دیگران در سطح وزارتی و پایین‌تر با سرویس‌های اطلاعاتی پنج ابرقدرت، رایزنی می‌کنیم. حتی یک هفته هم بدون برگزاری ملاقات‌ها یا مذاکرات فشرده، سپری نمی‌شود.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری