کد خبر: 5849

یک سایت صهیونیستی ادعاهای تازه‌ای درباره پهپاد ساقط شده اسرائیلی مطرح کرد. تسنیم: یک سایت صهیونیستی با استناد به نظر فردی که وی را کارشناس مسائل نظامی خطاب کرده مدعی شده تصاویری که ایران از پهپاد ساقط شده این رژیم منتشر کرده صحنه‌سازی بوده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فردا؛ پاتریک مگاهان، کارشناسی که روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست به وی استناد می‌کند مدعی شده پهپادی که ایران آن را ساقط کرده بیشتری شبیه پهپاد شاهد ۱۲۹ ایرانی است تا هر پهپاد اسرائیلی.

وی اضافه کرده ادعای ایران درباره اینکه این پهپاد در مسیر حرکت به سمت نطنز بوده درست نیست زیرا که این سایت هسته‌ای نزدیک به ۱۰۰۰ مایل از ایران فاصله دارد و از برد هرمس ۱۸۰ و یا ۴۵۰ خارج است.

وی افزود: «این گمانه‌زنی وجود دارد که این پهپاد می‌تواند متعلق به آذربایجان هم بوده باشد، اما باز هم فاصله نطنز از آذبایجان به قدری زیاد هست که این نوع از پهپادها نتوانند برای گردآوری اطلاعات به آنجا بروند و برگردند.

علی‌رغم این ادعا، پایگاه خبری دبکا، نزدیک به منابع نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی چندی پیش به نقل از منابع نظامی این رژیم متعلق بودن این پهپاد به اسرائیل را تأیید و دلایل استفاده از آن در این مأموریت را هم تشریح کرد.

دبکا روز چهارشنبه گزارش داد تحلیلگران اسرائیلی در روزهای گذشته تلاش کرده‌اند با بیان اظهاراتی گمراه‌کننده و استناد به برد پرواز ۱۱۰۰ کیلومتری «اسرائیل» با ایران اظهارات مقامات ایرانی درباره ساقط شدن این پهپاد را رد کرده و بگویند تصاویر منتشر شده مربوط به هرمس ۴۵۰ یا هواپیماهای دیگری که اسرائیل در اختیار دارد، نبوده‌اند. برد پرواز هرمس ۴۵۰ هشتصد کیلومتر است.

این تحلیلگران، همچنین به نوشته دبکا، استدلال کردند اسرائیل با توجه به در اختیار داشتن سامانه‌های شناسایی ماهواره‌ای دوربرد، نیازی به به جان خریدن خطرات ناشی از اعزام پهپادهای حاوی سامانه‌های اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده به حریم هوایی آسمان ایران را ندارد.

با این حال دبکا می‌نویسد: «این ادعاها در کلامی ساده، محلی از اعراب ندارند.»

منابع نظامی مورد استناد دبکا در توضیح درباره ضرورت ارسال این پهپاد به ایران، علی‌رغم ادعاهای برخی تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند هرمس ۴۵۰ مجهز به دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری است که می‌توانند تصاویر رنگی با کیفیت‌های بسیار بالا تهیه کنند. به علاوه، دستگاه‌های تصویربرداری مادون قرمز تعبیه شده در این دوربین‌ها به آنها اجازه فعالیت در نورهای کم و در شرایط جوی مختلف را می‌دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری