یکی از مراجع تقلید قم گفت: تلاش و کوششی که موجب شود کشور از فقر نجات یابد، خود یک جهاد است.

خبرگزاری فارس: بانکداری ربوی‌ نظام اقتصادی را درهم می‌کوبد/نجات کشور از فقر جهاد است

به گزارش قم خبر به نقل از روابط عمومی موسسه اسرا، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از مهندسین قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیا و نیز نماینده‌ ولیّ فقیه در این قرارگاه با بیان اینکه از منظر قرآن کریم، نظام هستی نظامی کامل و مهندسی ‌شده است اظهار داشت: قرآن کریم، حرفی درباره مسائل علمی دارد که جداگانه مطرح می‌شود و یک حرف درباره مسائل الهی و عقلانیّت دینی دارد؛ آنچه مربوط به عقلانیّت دینی است این است که فرمود مصالح ساختمانی سازمان خلقت، حقیقت است؛ یعنی اگر از خدا سؤال کنید شما آسمان و زمین و دنیا و آخرت را با چه مصالحی ساخته‌اید می‌گوید با مصالحِ حقیقت ساخته‌ام. این مطلب وظیفه همه ما را مشخص می‌کند که اگر خدای ناکرده بخواهیم راه کسی را ببندیم یا بیراهه برویم، به خطا رفته‌ایم.

وی با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات اقتصادی جامعه بیان داشت: خداوند خطاب به بندگانش فرمود، طیب و طاهر زندگی کنید، حرام انجام ندهید، حرام نخورید و فقرا را هم دریابید.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند در مورد بانکداری فرموده است: بانکداری ربوی، نظام اقتصادی را درهم می‌کوبد. بارها شنیده‌اید که دین، مال را به عنوان عامل قوام و قیام یک ملت می‌داند؛ یک ملت، اگر بخواهد مقاومت کند، مقاومت فیزیکی که منظور نیست، ایستادن فیزیکی که نیست، بلکه منظور ایستادگی است، آن‌که ایستاده گدایی می‌کند، در حقیقت نشسته است و آن‌که نشسته فکر اقتصادی دارد او در حقیقت ایستاده است. خداوند در سوره مبارکه «نساء» فرمود مال، عامل قوام یک ملت است، ملتی که دست و جیبش خالی است، در واقع ستون فقراتش شکسته است و فقیر است چنین ملتی قدرت مقاومت ندارد و همیشه دستش به عنوان تسلیم، بالاست.

وی اقتصاد پویا را لازمه مقاومت در مقابل مستکبران دانست و بیان کرد: خداوند در اوایل سوره مبارکه «نساء» فرمود ثروت، عامل ایستادگی یک ملت است. ملت اگر بخواهد قائم باشد، مقاوم باشد، قوام داشته باشد، باید دست و جیبش پر باشد، آن‌که نتواند مالِ مردم را حفظ کند، او سفیه است؛ اینکه به ما فرموده‌اند، ثروت مملکت را در اختیار سفهایتان قرار ندهید، برای این است که ثروت مملکت، عامل قوام ملتهاست. نباید اختیار را در دست کسانی قرار داد که نمی‌توانند مال مملکت، معدن مملکت، گاز و نفت مملکت را حفظ کنند و صادرات و واردات را تنظیم کنند، چرا که این افراد، مملکت را فلج می‌کنند.

آیت الله جوادی آملی در فراز دیگری از فرمایشات خود خطاب به مهندسان و مسئولان قرارگاه خاتم الانبیاء بیان کرد: شما مهندسین نور چشم ما هستید، قدر خودتان را بدانید، خداوند نعمت خوبی به شما داده است. در زمان جنگ تحمیلی، که جنگ حق علیه باطل بود، شما در آنجا وظیفه خود را انجام دادید، اما الآن وظیفه شما جهاد است و همین تلاش و کوشش شما که سعی می‌کنید کشور را از فقر نجات دهید، خود یک جهاد است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری