کد خبر: 5786

مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق از ادامه مذاکرات برقی بین ایران و روسیه خبر داد و اعلام کرد: در صورت توافق نهایی بین دو کشور برای نخستین بار شبکه برق ایران به روسیه متصل خواهد شد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، میرفتاح فتاح ‌قره‌باغ درباره سیاست‌های جدید توسعه تجارت برق ایران با کشورهای همسایه، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید برق در ایران از مرز ۷۰ هزار مگاوات عبور کرده است.

مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی ایران جایگاه چهاردهمین تولیدکننده بزرگ برق جهان را در اختیار دارد، تصریح کرد: در کنار ظرفیت فعلی تولید برق ایران از پتانسیل ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی، فرصت توسعه و تولید برق تجدید پذیر و موقعیت استراتژیک جغرافیایی برخوردار است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با شرایط و ظرفیت‌های موجود می تواند بخشی از برق مورد نیاز کشورهای منطقه خاورمیانه را تامین کند، اظهار داشت: با توجه به موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی ایران می‌تواند انرژی الکتریکی و برق بین خاورمیانه و آسیای میانه ترانزیت کند.

وی با اشاره به توسعه تبادلات برقی ایران با کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه، بیان کرد: هم اکنون شبکه برق ایران به شبکه برق عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان متصل است.

فتاح ‌قره‌باغ با یادآوری اینکه ایران هم‌اکنون واردکننده برق از ترکمنستان در قبال فروش انرژی فسیلی هستیم، تبیین کرد: علاوه بر این به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان برق صادر می‌کنیم و با شبکه برق ارمنستان سنکرون یا هم‌فرکانس هستیم و می‌توانیم به تبادل برق بپردازیم.

مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور با اشاره به انجام مذاکره‌هایی بین وزارت نیرو و شرکت توانیر ایران با وزارت انرژی روسیه و شرکت اصلی برق این کشور، تبیین کرد: همچنین مطالعاتی در زمینه اتصال شبکه برق دو کشور انجام گرفته که درصورت مثبت بودن، موجب خواهد شد شبکه برق ایران و روسیه به هم متصل شوند.

این مقام مسئول ماموریت شرکت مدیریت شبکه برق ایران را بهره‌برداری و پایش انرژی دانست و افزود: شرکت مدیریت شبکه برق ایران میزان مصرف را رویت می‌کند و ما تلاش می‌کنیم بالانس یا تعادل را بین تولید و مصرف برقرار کنیم.

به گفته فتاح قره باغ کل انرژی سراسری کشور با لوازم اندازه‌گیری دقیق در مرکز کنترل رصد می‌شود و تلاش می‌شود تعادل بین مصرف و تولید برقرار شود؛ یعنی اگر میزان مصرف بالا رفت، به نیروگاه‌ها دستور داده می‌شود تا با تولید بیشتر تلاش کنند میزان کمبود برق مصرفی جبران شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری