رئیس دانشگاه آزاد گفت: کسانی که هیچ سهمی در ایجاد کاخ بلند علمی نداشته‌اند، امروز از همه طلبکارترند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در جلسه مشترک با نمایندگان تام‌الاختیار خود در هیئت‌های امنای استانی، به باج‌خواهی برخی افراد از دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: کسانی که هیچ سهمی در ایجاد این کاخ بلند علمی نداشته‌اند، امروز از همه طلبکارترند.

میرزاده با بیان اینکه سازوکار واحدهای دانشگاه آزاد به سوی روش‌های سیستماتیک و چارچوب‌های معین و استانداردهای علمی می‌رود، تصریح کرد: هر چه دانشگاه و سامانه‌های مدیریتی آن پیشرفته‌تر و به استانداردهای علمی و بین‌المللی نزدیک‌تر می‌شود، فریاد اعتراض افرادی که دست‌شان از دخالت‌های بی‌جا در شئونات دانشگاه کوتاه شده، بلندتر می‌شود.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه بعد از راه‌اندازی سامانه الکترونیکی نقل و انتقالات، عده‌ای اعتراض کردند که با الکترونیکی کردن نقل و انتقالات، به فکر ما نبوده‌اید. عجیب است از طرحی که باعث قطع دست واسطه‌ها شده، ناراضی هستند.

رئیس دانشگاه آزاد با توقع بی‌جای عده‌ای درخصوص سهم‌خواهی از دانشگاه، خاطرنشان کرد: برخی توقع دارند دانشگاه آزاد مانند شرکت سهامی باشد که هر گروه و دسته‌ای بتوانند سهمی در آن داشته باشند. در حالی که باید بدانند دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به همه مردم است و شرکت سهامی و تعاونی نیست و دانشگاه نمی‌تواند به سهم‌خواهان سیاست‌باز سهمی بدهد.

میرزاده با اشاره به چهار مولفه تأثیرگذار در تأسیس و توسعه این دانشگاه، گفت: عنایت، حمایت و دستور امام راحل، همت و ابتکار بی‌نظیر و طرح بی‌بدیل آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی، پایمردی آقای دکتر جاسبی و همکارانش و نهایتاً مشارکت خانواده‌های فرهیخته که سهم علم‌آموزی فرزندانشان را در هزینه خانوار، بیش از سایر هزینه‌ها قرار دادند، از جمله عوامل تأثیرگذار در تشکیل و توسعه دانشگاه آزاد هستند.

وی گفت: این دانشگاه که تجربه‌ای بی‌نظیر در تاریخ نهادهای علمی جهان است، اکنون به بار نشسته و متعلق به هیچ‌کس نیست. بنابراین توقعی برای سهم‌خواهی باقی نمی‌ماند که اجازه بدهیم در شئون دانشگاه دخالت کنند.

میرزاده با اشاره به فرارسیدن هفته دولت و تبریک این هفته به دولت تدبیر و امید، گفت: با اقبالی که مردم در انتخابات نشان دادند، گفتمانی ایجاد شد که مبتنی بر نشاط و آرامش است و دولتی بر سر کار آمد که در دانشگاه فضای نشاط، آرامش، پرکاری و اعتلای جایگاه علمی را دنبال می‌کند و من مطمئنم فضای بسته و غیرضروری ترس و ناامیدی دیگر هرگز به دانشگاه‌ها برنخواهد گشت.

او افزود: استادان و دانشجویان به فکر اثرگذاری علمی هستند و به خصوص در دانشگاه آزاد که نشاط و آرامش حکمفرماست، بنابراین فضای گذشته، جای خود را به افزایش اثربخشی دانشگاه در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور داده است. دانشگاه راه خود را برای مشارکت و اثربخشی هرچه بیشتر در توسعه علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پیدا کرده و ساختار جدیدی پیدا کرده است.

میرزاده به سه محور توسعه پایدار از نگاه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: توسعه اقتصادی، توسعه فرهنگ و توسعه دانش، سه محوری هستند که چارچوب کار دانشگاه آزاد مبتنی بر آنهاست.

رئیس دانشگاه آزاد از نمایندگان تام‌الاختیار خود خواست اهداف دانشگاه را در استان‌ها یادآوری و پیگیری و به عنصر گذشت زمان در اجرای برنامه‌ها توجه کنند.

میرزاده افزود: بدون اغراق می‌گویم که من دست الهی را در توسعه دانشگاه می‌بینم و ما مصمم هستیم که برنامه‌های دانشگاه را اجرا کنیم و از خداوند می‌خواهیم برای تصمیم‌گیری بهتر به ما کمک کند.

وی گفت: ما مدیران دانشگاه میثاق‌نامه تعهد به نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری را برای هم‌افزایی و توسعه علمی و فناوری امضا کرده‌ایم و امیدوار و مصمم هستیم تعهدات خود را به اجرا درآوریم.

در این جلسه، رئیس دانشگاه آزاد به همراه برخی از معاونان خود و نمایندگان تام‌الاختیار رئیس دانشگاه در هیئت‌های امنای استانی به بررسی وضعیت رشته‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری در واحدهای استان‌ها پرداختند و مقرر شد از مهرماه ۹۳ و در ادامه آن در بهمن ۹۳ رشته‌هایی که جدیداً در مورد تحصیلات تکمیلی به تأیید شورای گسترش آموزش عالی رسیده نسبت به جذب دانشجو اقدام کنند و مرکز آزمون نسبت به درج نام این رشته‌ها در سایت آزمون اقدام و آنها را اعلام کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری