شورای همکاری خلیج فارس در نشست شب گذشته وزیران خارجه کشورهای عضو ترک عادت نکرد و از ادعای نخ نما شده امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی حمایت کرد.

به گزارش قم خبر ؛ مهر به نقل از روزنامه الوطن خبر داد، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شب گذشته در جده گردهم آمدند. شرکت کنندگان در پایان بیانیه ای درباره تحولات منطقه ای و بین المللی صادر کردند که در این بیانیه با نادیده گرفتن حق حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، مدعی اشغال آن از سوی کشورمان شد و به زعم خود از ایران خواست این جزایر را به امارات تحویل دهد.

شرکت کنندگان در نشست جده که سایه اختلافات میان عربستان، امارات، بحرین و قطر بر آنها سنگینی می کرد، مدعی شدند هر گونه تصمیم یا اقدامی که ایران در جزایر سه گانه انجام دهد، باطل است و چیزی از حقایق تاریخی و حقوقی را که بر حق حاکمیت امارات تاکید می کند، تغییر نمی دهد.

اعضای شورای همکاری خواستار پاسخ مثبت ایران به تلاشهای امارات برای حل مسئله از طریق مذاکرات مستقیم یا متوسل شدن به دیوان لاهه شدند.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در عین حال بر اهمیت روابط همکاری میان اعضا و ایران بر اساس احترام به حاکمیت کشورهای منطقه و عدم دخالت در امور داخلی، اصول حسن همجواری و ... تاکید و ابراز امیدواری کردند که تمدید مذاکرات میان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران تا ۲۴ نوامبر آینده به توافق فراگیر میان طرفین منجر شود تا به زعم اعضای شورای همکاری، نگرانی ها و تردیدها درباره برنامه هسته ای ایران برطرف شود.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس بر اهمیت عاری شدن منطقه از تمام سلاحهای کشتار جمعی از جمله سلاحهای هسته ای تاکید کردند، اما هیچ اشاره به رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دارنده این سلاحهای مرگبار نکردند.
شرکت کنندگان در نشست جده همچنین درباره تحولات عراق، سوریه، یمن و فلسطین هم موضعگیری کردند و در خصوص یمن به صراحت از سیاستهای دولت یمن در برابر مردم معترض حمایت کردند. در این بیانیه بر حمایت مجدد از گروههای مسلح مخالف دولت سوریه تاکید شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری