کد خبر: 5663

تحلیلگر امور سیاسی و نماینده پارلمان سوریه با بیان اینکه وزیر خارجه سوریه چارچوب‌های اقدام نظامی آمریکا علیه داعش در این کشور را مشخص کرد، تاکید کرد که اقدام آمریکا علیه داعش در سوریه منوط به احترام به تمامیت ارضی این کشور است.

به گزارش قم خبر ؛ «انس الشامی»، تحلیلگر امور سیاسی و نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با  فارس تصریح کرد: «ولید المعلم»، وزیر خارجه سوریه در کنفرانس اخیر مطبوعاتی خود، چارچوب‌هایی را درباره اقدام آمریکا به آنچه که آن را مبارزه با گروه تکفیری «داعش» خوانده، مشخص کرد.

الشامی تاکید کرد: سوریه‌ای که طی ۳ سال گذشته از تمامیت ارضی و استقلال خود دفاع کرد، اکنون به واشنگتن اجازه نمی‌دهد، تحت فشار تروریسم این استقلال و تمامیت ارضی را نقض کند و هرآنچه برسر آن طی روزهای آینده توافق حاصل خواهد شد، در راستای چارچوب‌های مشخص شده توسط سوریه است.

این تحلیلگر سوری افزود: آمریکایی که ناکام و شکست خورده از عراق خارج شده بود، اکنون به بهانه دفاع از عراقی‌ها که پیشتر این کشور را رد کرده بودند،‌ تلاش دارد، به عراق باز گردد و برکسی پوشیده نیست که آمریکا نه برای دفاع از مردم عراق که برای تامین و حفظ منافع خود در این کشور نفت‌خیز به ویژه در منطقه کردستان وارد عراق می‌شود.

الشامی ادامه داد: اما اوضاع در سوریه با عراق تفاوت‌های بسیاری دارد، از جمله اینکه ارتش سوریه همچنان با قدرت به مقابله با تروریسم ادامه می‌دهد و رهبران سیاسی این کشور همچنان چه در داخل و خارج این کشور قدرتمند و تاثیرگذار هستند، به همین دلیل آمریکا خود را مجبور می‌بیند که برای مبارزه با داعش در این کشور رضایت سوری‌ها را جلب کند.

این نماینده پارلمان سوریه درباره تحولات میدانی سوریه نیز بر این باور است که با وجود برخی شکست‌های ارتش سوریه در رقه، اما در جبهه‌ها و محورهای دیگر کشور، ارتش سوریه با قدرت پیش می‌رود.

وی تاکید کرد که گروه تکفیری داعش و بازی رسانه‌ای اعدام خبرنگار آمریکایی، بهانه‌ای برای دخالت آمریکا در سوریه است، اما موضع دمشق که از زبان وزیر خارجه آن اعلام شد، خطوط قرمزی برای واشنگتن قرار دارد و آن، اینکه ورود هواپیماهای آمریکایی بدون هماهنگی، مورد حمله پدافند هوایی سوریه قرار خواهند گرفت.

الشامی افزود: واشنگتن پیام دمشق را به خوبی گرفته است، چه اگر از این بود، هیچ‌گاه رئیس سابق سازمان «سیا» این کشور، واشنگتن را نصیحت نمی‌کرد که دست به اقدام جنون‌آمیز علیه سوریه نزند، چون این کشور همچنان دارای توان دفاعی قدرتمندی است.

این تحلیلگر امور سیاسی بر این باور است، پس گسترش نفوذ داعش به عراق و سوریه و رسیدن آن به مرزهای عربستان واردن، منطقه در آستانه تفاهمات میان کشورهای قدرتمند است و برای رسیدن به صیغه‌ای مشترک جهت مبارزه با تروریسم داعشی آمریکا باید با روسیه به توافق برسد و در این میان کشورهایی مانند سوریه و ایران بازیگران اصلی منطقه‌ای برای خلاص شدن از گسترش دامنه نفوذ داعش در منطقه به شمار می‌آیند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری