کد خبر: 5638

سازمان ملل اعلام کرد که شمار آوارگان سوری در خارج از این کشور به بیش از سه میلیون تن رسیده است و غیرنظامیان سوری که وارد اردن می شوند باید پول زیادی به ایست‌های بازرسی پرداخت کنند.

به گزارش قم خبر ، ایسنا به نقل از رویترز، سازمان ملل اعلام کرد که بیش از سه میلیون آواره سوری در کشورهای مجاور سوریه ثبت نام شده‌اند و هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش سیل عظیم آوارگان از این کشور دیده نمی‌شود.

در بیانیه سازمان ملل آمده است : آمارسال ۲۰۱۴ نسبت به سال گذشته میلادی یک میلیون افزایش نشان می‌دهد و حدود ۵ / ۶ میلیون آواره داخلی نیز وجود دارند و این بدین معناست که تقریباً نیمی از مردم کشور سوریه مجبور شده‌اند که از خانه و کاشانه خود فرار کنند تا سالم بمانند.

آنتو نتوگوترس، کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: بحران سوریه بزرگترین بحران بشری عصر ما را رقم زده و جهان تا کنون برای برآورده کردن نیازهای آوارگان و حل مشکلات آنها با کشورهای میزبان ناکام مانده است. حدود ۱۴ / ۱ میلیون تن از آوارگان در لبنان، ‌۸۱۵ هزار تن در ترکیه و ۶۰۸ هزار تن در اردن مستقر هستند و حدود ۲۱۵ هزار پناهنده نیز در عراق و سایر کشورها حضور دارند.

علاوه بر این کشورهای میزبان برآورد کرده‌اند که صدها هزار سوری دیگر بدون اینکه رسماً‌ ثبت نام شوند،‌ به صورت غیرقانون وارد این کشورها شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل آمده است: شمار خانواده‌هایی که هراسان، خسته،‌ شوک زده و گرسنه به کشورهای همسایه سوریه می رسند،‌ در حال افزایش است و اغلب آنها بیش از یکسال است که پس از خروج از خانه خود در حال فرار هستند اما شرایط خروج از سوریه بسیار دشوارتر شده است و آوارگان باید به ماموران ایست‌های بازرسی رشوه بدهند.

بنا بر این گزارش، آن دسته از سوری‌هایی که از طریق صحرا به شرق اردن وارد می شوند باید پول زیادی را به قاچاقچیان پرداخت کنند که حدوداً‌ ۱۰۰ دلار به ازای هر فرد است. تنها در ازای پرداخت این مبلغ،‌ سالم رسیدن آوارگان به اردن تضمین می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری