کد خبر: 5622

اتحادیه اروپا فردا (شنبه) جانشین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه را انتخاب می‌کند و نخست وزیر ایتالیا بیشترین بخت را برای تصدی این منصب دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از العالم ، سران اتحادیه اروپا فردا در نشستی جانشین کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را که پستی حساس و کلیدی محسوب می‌شود، انتخاب می‌کنند.

نشست قبلی این اتحادیه برای انتخاب جانشیت اشتون در ۱۶ جولای، بی نتیجه بود.

نخست‌وزیر ایتالیا با رهبران اتحادیه اروپا برای حمایت از فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ۴۱ ساله این کشور لابی کرده است تا از انتخاب وی حمایت کند و به گفته کارشناسان، اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد، وی به عنوان جانشین اشتون و مسئول سیاست خارجی اروپا انتخاب خواهد شد.

یک منبع آگاه در اتحادیه اروپا به "فرانس پرس" گفت: در انتخاب موگرینی تردیدی نیست. کسی گزینه مناسب دیگری در نظر ندارد.

اما لهستان هم وزیر امور خارجه خود را برای جایگزینی خانم اشتون به اتحادیه اروپا معرفی کرده است، هرچند برخی دولت‌های اروپای غربی می‌گویند که وی به دلیل دخالت مسکو در اوکراین، مواضعی سختی با روسیه دارد.

پست مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در طول سال‌های گذشته کاترین اشتون عهده‌دار آن بوده، نقشی مهم در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ دارد؛ از این رو انتخاب جایگزین وی می‌تواند برای ایران تا اندازه‌ای حائز اهمیت باشد.

جانشین احتمالی اشتون کیست؟

"فدریکا موگرینی" وزیر خارجه دولت متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا؛ سیاستمدار جوانی است که جایگزین "اِما بونینو" رادیکالیست شد. در کارنامه سیاسی او خصوصیات جالبی به چشم می خورد.

او در ۲۶ خرداد ۱۳۵۲ در رم، به دنیا آمده و در دانشگاه لاساپلنزای رم و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است، اما نکته قابل توجه در تحصیلات او، موضوع پایان نامه وی با عنوان "رابطه بین دین و سیاست در اسلام" است که توجه و علاقه او به موضوع "اسلام سیاسی" را نشان می دهد.

اینکه یک جوان ایتالیایی مسیحی که به رابطه بحث بر انگیز دین اسلام با سیاست پرداخته و رساله خود را به "اسلام سیاسی" اختصاص داده و حالا پس از تصدی وزارت خارجه ایتالیا، قرار است مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باشد، این انتظار را ایجاد می کند که در مواجهه اروپا با مسلمانان، طرز فکری متفاوتی ایجاد شود.

این خانم جوان که قرار است جانشین اشتون شود، دموکرات است و قطعاً دموکراسی اسلامی یکی اَز موضوعات مورد مطالعه او در دوران دانشگاه بوده است. وی در گذشته بر روی پرونده های مربوط به عراق، افغانستان و به طور کلی در مورد روند صلح در خاورمیانه کار کرده است.

یکی اَز نکات مهم در دیدگاه سیاسی فدریکا موگرینی، عضویت او در حزب دموکرات ایتالیاست و همین موضوع باعث گردیده که در سال های اخیر، رایزنی های پر رنگی با همتایان آمریکایی خود داشته باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری