کد خبر: 5463

یک کارشناس مسائل منطقه ای گفت: سفر آقای حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه در امور کشورهای عربی و آفریقایی، یک نوعی دیده بانی برای مشاهده تغییر سیاست های ریاض در قبال جمهوری اسلامی ایران و منطقه خاورمیانه است.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در سفر از پیش اعلام نشده ای به منظور دیدار با سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان و گفت‌وگو درباره مسائل مورد اهتمام و علاقه دو کشور راهی عربستان شد.

به گزارش قم خبر ، حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه ای در گفتگو با فرارو، درباره اهداف سفر امیر عبداللهیان گفت: عربستان سعودی طی سال های گذشته در تحولات منطقه ای همچون حوادث سوریه، عراق، یمن و همچنین تحولات بین المللی همچون موضوع هسته ای ایران نقشی تخریبی را ایفا کرده است. وی افزود: همین نقش بیش از آنکه به ارتقای جایگاه عربستان در منطقه منجر شود با شکست سیاست های تئوریزه شده توسط بندر بن سلطان، رییس سابق اطلاعات و همچنین سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی، انزوای بیش از پیش این کشور را در پی داشته است.

هانی زاده با بیان اینکه عربستان برای خروج از انزوای خود چاره را در چرخش به سمت جمهوری اسلامی ایران دیده است، گفت: با این حال از زمانی که سیاست های اعلامی عربستان در قبال جمهوری اسلامی ایران دچار تغییر و دگرگونی شد در سیاست های اعمالی هیچ تغییر مشاهده نشده است و هنوز ریاض در این رابطه گام عملی را برنداشته است.

این کارشناس مسائل منطقه ای افزود: سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان، چند باری در سطح رسانه ها از وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برای سفر به ریاض دعوت به عمل آورده بود حتی یک دعوت نامه رسمی را هم برای این سفر ارسال کرده بود که این دعوت نامه در چارچوب سفر و دیدار دوجانبه نبود و همین امر موجب شد که تاکنون دعوت های صورت گرفته جدی تلقی نشود و از جانب تهران نسبت به این دعوت ها به دیده تردید نگریسته شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون سیاست های جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات منطقه ای تاکنون منطبق بر واقعیت های بومی و منطقه ای و البته کارسازترین سیاست ها نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه بوده است، کشورمان از یک جایگاه ویژه ای برخوردار شده است. هانی زاده تصریح کرد: انزوایی که عربستان در آن گرفتار شده است این کشور را به این واقعیت رسانده است که برای ورود دوباره به خاورمیانه باید از دروازه تهران گذر کند.

این کارشناس مسائل منطقه ای در ادامه گفت: هر چند در این میان گروه های فشار در عربستان که شامل طیف های تندرو سعودی تحت هدایت بندر بن سلطان و سعود الفیصل و برخی وهابی های درون حاکمیت عربستان، مایل نیستند روابط تهران و ریاض بهبود پیدا کند. با این حال پادشاه عربستان هم به این نتیجه رسیده است که وضعیت موجود نمی تواند ادامه پیدا کند چرا که به ضرر ریاض تمام می شود.

وی افزود: همچنین در میان آمریکایی ها به خصوص دموکرات های در راس قدرت این کشور هم این اعتقاد وجود دارد که عربستان برای ایجاد بحران در منطقه خوب عمل می کند و توانایی بالایی در تخریب دارد اما این ایران است که از امکان مهار بحران برخوردار است.

هانی زاده ادامه داد: با افزایش بحران های منطقه ای در سوریه، عراق، یمن و ... طیفی از آمریکایی ها که خواستار پایان دادن به وضع موجود در خاورمیانه هستند به نتیجه رسیده اند که سیاست های عربستان موجب ناپایداری منطقه ای شده است بنابراین به سمت ایران متمایل شده اند که همین امر عربستان را به این نتیجه رسانده است که پیش از بهبود روابط احتمالی ایران و آمریکا در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر کند.

این کارشناس مسائل منطقه ای با تاکید بر این که عربستان برای چرخش به سمت ایران ضروری است ابتدا در سیاست های منطقه ای خود بازنگری کند، گفت: عربستان برای نزدیک شدن به ایران تنها نباید به ارسال سیگنال مثبت اکتفا کند و ضروری است که گام عملی را نیز در این رابطه بردارد. بنابراین سفر آقای امیرعبداللهیان را می تواند در چارچوب سیاست های جدید عربستان ارزیابی کرد. هانی زاده گفت: سفر آقای حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه در امور کشورهای عربی و آفریقایی، یک نوعی دیده بانی برای مشاهده تغییر سیاست های ریاض در قبال جمهوری اسلامی ایران و منطقه خاورمیانه است.

وی افزود: اگر عربستان در چارچوب سیاست های جدید خود خواهان همگرایی اسلامی در منطقه و جهان اسلام است اگر خواهان کمک به فلسطین و کشورهای درگیر بحران همچون سوریه و عراق و یمن است باید دست از فتنه گری و ایجاد شکاف بردارد که در این صورت قطعا جمهوری اسلامی ایران و دولت یازدهم تلاش خواهند کرد فصل تازه ای از روابط و تعاملات دوجانبه بازگشایی کند که ای مسئله می تواند به نفع دو کشور، منطقه و جهان اسلام تمام شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری