کد خبر: 5028

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بدهی دولت به نظام بانکی ۶۷ هزار میلیارد تومان است که در بسته خروج غیرتورمی از رکود به ان توجه جدی شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر، علی طیب نیا در نشست خبری افزود: زمانی که دولت بدهی خود را به بانک ها نمی پردازد توان تسهیلات دهی بانک ها کاهش می یابد و بانک ها نمی توانند تعهدات خود را به مردم انجام دهند همچنین با عمل نکردن دولت به تعهدات خود در برابر بخش خصوصی، آنها نیز نمی توانند به تعهدات خود در برابر بانک ها و تولید جامه عمل بپوشانند.

وی با بیان اینکه برای تعامل با جهان سعی کردیم برنامه های مناسبی داشته باشیم، اضافه کرد: اگر می خواهیم سیاست های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی و آسیب پذیری وابستگی به خارج را کم کنیم چاره ای جز افزایش صادرات غیرنفتی به ویژه به کشورهای همسایه را نداریم؛ البته در یک سال اخیر دیپلماسی اقتصادی کشور نیز با کشورهای خارجی افزایش یافته و سفرهای متعددی در این زمینه میان دو طرف وجود داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امیدواریم با افزایش صادرات غیرنفتی اثرات مطلوبی میان سیاست های داخلی اقتصادی ایجاد شود.

طیب نیا افزود: توسعه فعالیت های اقتصادی با خارج و جذب سرمایه خارجی از طریق سرمایه گذاری خارجی از اولویت های جدی دولت است.

وی با بیان اینکه دولت اعتقادی به سرکوب قیمت ها به علت آثار زیان بار آن در گذشته ندارد گفت: در گذشته قیمت ها تثبیت می شد که این به معنای زیان به تولید بود و تعطیلی بنگاه ها را به همراه داشت، وقتی تولید و عرضه کاهش می یابد تقاضای مصرف کنندگان افزایش می یابد بنابراین اعتقادی به سرکوب قیمت ها نداریم و باید این مجال را بدهیم که هزینه هایی که به تولید کننده در نتیجه فشار اقتصادی وارد شده خود را در قالب قیمت تمام شده نشان دهد.

طیب نیا با اشاره به اینکه مسئولیت مقابله با انحصار گری در بازارهای مختلف در حوزه اختیارات شورای رقابت است گفت: در کالاهای یارانه ای و اساسی و حساس دولت باید نظارت لازم را بر قیمت گذاری آنها داشته باشد بنابراین تعیین قیمت برای کالاهای اساسی و ضروری امری است که باید انجام شود درباره سایر کالاها نیز البته بنا بر تعیین قیمت نیست اما این به معنای نظارت نکردن دولت بر این فعالیت ها تلقی نمی شود.

وی گفت: در ابتدای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی دولت نظارت جدی بر بازار انجام داد و همین باعث جلوگیری از افزایش چشم گیر قیمت ها در بازار شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری