کد خبر: 5021

به گفته یک پایگاه خبری یمنی، دولت یمن از «پادشاهی عمان» خواسته است تا برای ممانعت از راهپیمایی و تجمع مردمی در صنعا، از ایران بخواهد در این خصوص کمک کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، پایگاه خبری «براقش نت» یمن، به نقل از منابع مطلع اعلام کرد که یمن از دولت عُمان خواسته که به منظور حل مسئله اعتراض‌های مردمی این کشور که با فراخوان گروه حوثی و انصار الله وارد مرحله‌ای جدید شده است، وارد عمل شود و تهران را به میانجیگری برای حل مشکل ترغیب کند.

بر اساس این گزارش، یک هیئت یمنی به «مسقط» پایتخت عمان رفته‌ است تا زمینه را برای میانجیگری ایران به منظور توقف حرکت اعتراضی مردمی به سوی «صنعا» پایتخت یمن فراهم کند.

این اقدام پس از شکست ۲ روز پیش هیئت اعزامی ریاست‌جمهوری یمن به صعده برای متقاعد کردن رهبران حوثی و دعوت آنها به عقب‌نشینی از خواسته‌های خود صورت می‌گیرد.

«عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش الحوثی از همه مردم و طرفداران خود خواسته است که برای اعتراض به ناکارآمدی دولت در تامین خواسته‌های مردم و مطالبه اصلاحات در میدان‌های تحصن و اعتصاب در صنعا و خارج از آن جمع شوند.

مبارزان حوثی یا همان گروه انصارالله در انقلاب مردمی سال ۲۰۱۲ که به برکناری علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن انجامید نقشی کلیدی داشتند و پس از روی کار آمدن رئیس‌جمهور انتصابی که خود معاون دیکتاتور سابق است، تلاش کردند با گفت‌وگو روند اصلاحات در کشور را دنبال کنند و حتی در کنفرانس گفت‌وگوهای ملی نیز حضور پیدا کردند اما حتی نماینده حوثی‌ها در این کنفرانس ترور شد. سپس جنگ حزب «تجمع یمنی برای اصلاح» به نیابت از دولت یمن و عربستان سعودی علیه حوثی‌ها آغاز شد. حوثی‌ها نیز در مقابل، از خود دفاع کردند و در تازه‌ترین موضع اعلام کردند که اگر تا جمعه به مطالبات آنها پاسخ داده نشود، آنها سیر اعتراضات مسالمت‌آمیز خود را تشدید خواهند کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری