رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه گفت: به نظر ما مکتب بودیسم سرمایه‌های معنوی مفیدی برای بشر در اختیار دارد و مسلمانان و بوداییان باید در کنار هم به مسائل بشریت توجه کنند.

خبرگزاری فارس: مسلمانان و بوداییان باید در کنار هم به مسائل بشریت توجه کنند

به گزارش قم خبر به نقل از مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار سفیر تایلند با اشاره به نقش مهم سفرا در دیپلماسی علمی و فرهنگی، ابراز کرد: علم و تحقیق، پایه فرهنگ و فرهنگ، پایه ابعاد دیگر ارتباطات است و از شما می‌خواهیم ارتباطات علمی بین دو کشور را در اولویت قرار دهید.

رئیس جامعة ‌المصطفی با بیان اینکه همواره به دانش‌پژوهان غیرایرانی توصیه می‌کنیم که با سفارتخانه‌های کشورهایشان در ایران ارتباط داشته باشند، اظهار کرد: به دانش‌پژوهان تایلندی سفارش می‌کنیم که در برنامه‌های اجتماعی کشورشان شریک باشند و مصالح تایلند را مهم بدانند.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی دانش‌پژوهان تایلندی جامعه‌المصطفی را سرمایه‌های ارزشمندی برای تایلند توصیف کرد و با اشاره به پیشینه کهن پیوندهای ایران و تایلند خاطرنشان کرد: جامعه‌المصطفی افتخار دارد که در عصر جدید، پیشگام روابط علمی و فرهنگی بین ایران و تایلند است.

اعرافی با تأکید بر ایفای نقش دانشگاه‌ها و مراکز علمی در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: حضور مراکز علمی در این زمینه‌ها بیش از پیش ضرورت دارد و مسئولان چنین مراکزی نباید فقط به جنبه‌های علمی توجه داشته باشند. بشر امروز چالش‌ها و مشکلات اساسی دارد و راه حل آن در دست مراکز علمی، نخبگان و سیاسیون است و در کنار مسائل علمی، توجه به ابعاد روحی، معنوی و اخلاقی نیز ضروری است.

وی مسائل مربوط به محیط زیست، خانواده، فاصله طبقاتی، فقر، بی‌عدالتی و تبعیض در سطح جهانی و نیز نابرابری‌ها را از مشکلات بشر عنوان کرد و گفت: حل مشکلات متعدد بشری به اخلاق نیز نیازمند است و در این راه نمی‌توان فقط سیاستمداران را در نظر گرفت و لازم است عالمان، اندیشمندان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی نگاهی نو داشته باشند، از این رو، دین و اخلاق به بازسازی در عرصه جهانی نیاز دارد و همگان در این باره مسئولیم.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته گاهی، برداشت‌های نادرست از دین، موجب تشتت و تفرق می‌شود که باید از آن پرهیز شود. در ایران و جامعة ‌المصطفی بر ایفای نقش اجتماعی دین، بدون برداشت‌های تند و افراطی تأکید می‌شود.

وی بر همگرایی، همکاری و گفت‌وگوی بین ادیان تأکید کرد و افزود: اسلام و بودیسم نیز باید به این مسائل توجه کنند. به نظر ما مکتب بودیسم سرمایه‌های معنوی مفیدی برای بشر در اختیار دارد و مسلمانان و بوداییان باید در کنار هم به مسائل بشریت توجه کنند.

اعرافی‌ گفت: نمایندگی المصطفی در تایلند در مسیر گفت‌وگوی بین ادیان حرکت می‌کند و قرار است نشستی در این باره برگزار شود، با یکی از دانشگا‌های این کشور گفت‌وگو کرده‌ایم و قرار است دور جدید گفت‌وگو از سر گرفته شود.

رئیس جامعة ‌المصطفی با ابراز تأسف از حوادثی که در میانمار رخ داد، بیان کرد: ایران کوشیده‌ است این مسائل را درگیری بین ادیان نشان ندهد.

اعرافی تصریح کرد: همچنان آماده پذیرش دانش‌پژوه از تایلند هستیم، همه پذیرفته‌شدگان از تربیت درست، نگاه عقلانی، معتدل و صحیح به اسلام برخوردار خواهند بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران خاطرنشان کرد: در این عرصه می‌توان کشورهای در حال پیشرفت را به یکدیگر پیوند زد.

رئیس المصطفی تنوع رشته‌ای جامعه‌المصطفی را برای تایلند سودمند دانست و گفت: ما تأکید می‌کنیم کسانی که از کشورهای دیگر در جامعه‌المصطفی درس می‌خوانند و متأهل هستند، توجه داشته باشند که همسر و فرزندانشان از فرهنگ و زبانشان دور نشوند. شما هم می‌توانید با بسته‌های فرهنگی و اقلامی ضروری در این باره به استواری رابطه آنان با فرهنگشان کمک کنید.

وی ضمن اعلام آمادگی جامعه‌المصطفی برای میزبانی از هیئت‌های تایلندی که برای آشنایی با جامعه‌المصطفی به ایران سفر می‌کنند، آماری از تعداد دانشجویان، استادان، اعضای هیئت علمی، دانشگاه‌ها، مجلات علمی و تولید مقالات علمی ایران ارائه و خاطرنشان کرد: جامعه‌المصطفی با دانشگاه آیوتایا تایلند ارتباط علمی دارد و عضو اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه که دبیرخانه‌اش در تایلند فعالیت می‌کند، است.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی از توانمندی جامعه‌المصطفی در زمینه علوم فلسفی، به ویژه فلسفه اسلامی سخن گفت و علوم فلسفی را عامل پیوند بشریت دانست.

وی گفت: یکی از امتیازات جامعه‌المصطفی برخورداری از نگاه جدید معنوی و اخلاقی به علوم انسانی و اسلامی است که می‌تواند زمینه‌ای برای ارتباط دوجانبه باشد.

در این دیدار، سفیر تایلند از جامعه‌المصطفی به دلیل تلاش در راه آموزش دانش‌پژوهان تایلندی تشکر کرد و تقویت روابط اجتماعی و علمی را موجب گسترش روابط اقتصادی ایران و تایلند ارزیابی کرد.

وی از فعالیت 15 دانشگاه بین‌المللی و 25 دانشگاه محلی در تایلند سخن گفت و بر ارتباط دوجانبه مراکز علمی دو کشور تأکید کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری