کد خبر: 4947

در حالیکه گزارش ها از ادامه درگیری ها در بین گروه‌ های شبه‌ نظامی در طرابلس پایتخت لیبی حکایت دارد ساکنان طرابلس پایتخت لیبی صبح امروز دوشنبه از پرواز هواپیماهای جنگی ناشناس و شنیده شدن صدای انفجار در این شهر خبر دادند.

به گزارش قم خبر به نقل از شبکه خبر، یکی از شبکه‌ های تلویزیونی لیبی اعلام کرد هواپیماهای ناشناس بخش‌ هایی از پایتخت را که شبه نظامیان از بیش از یک ماه پیش در آنجا با یکدیگر درگیرند، هدف قرار دادند.

خبرگزاری رویترز از طرابلس گزارش داد در اصل، این شبه نظامیان هواپیما ندارند. تماس با دولت لیبی برای تأیید یا رد این خبر امکان‌پذیر نشد.

ساکنان طرابلس گفتند بامداد امروز صدای چند انفجار را شنیده‌اند اما نتوانستند منبع آن را مشخص کنند. در حال حاضر آرامش در شهر برقرار است.

این در حالیست که درگیری‌ ها بین گروه‌های شبه‌ نظامی شهر مصراته و زنتن یکشنبه پس از سه روز آرامش، در طرابلس از سر گرفته شد. درگیری‌ این گروه‌های شبه نظامی نشان دهنده هرج و مرجی است که لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سه سال پیش با آن مواجه است.

این شبه‌ نظامیان که انقلابیون سابق مصراته و زنتن هستند، قبلا در کنار یکدیگر برای سرنگونی رژیم دیکتاتوری قذافی جنگیدند.

اما سه سال بعد، آنها همچنان از زمین گذاشتن سلاح خودداری می کنند و رقابت آنها به نبردی شدید برای حاکمیت بر لیبی پس از قذافی تبدیل شده است.

هیئت نمایندگی سازمان ملل در لیبی در بیانیه‌ای که یکشنبه منتشر شد نگرانی عمیق خود را از اینکه هیچ پاسخی به درخواست‌ های بین المللی و تلاش‌هایش برای برقراری فوری آتش‌بس داده نشده است، ابراز کرد.

جمعه، برناردینو لئون فرستاده ویژه جدید سازمان ملل برای لیبی که قرار است اول سپتامبر رسما این سمت را برعهده بگیرد،نیز اعلام کرد امیدوار است بتواند موفق به پایان دادن به درگیری‌ها شود و هفته آینده به لیبی برود.

عمده نبردها اطراف فرودگاه طرابلس جریان داد. گردان‌های زنتن کنترل این فرودگاه را از زمان رسیدن به پایتخت در دوران جنگ داخلی در لیبی در سال ۲۰۱۱، در دست دارند.

این در حالیست که اکثریت اعضای مجلس نمایندگان لیبی اخیرا به طرح درخواست مداخله بین المللی سریع که گفته می شود به منظور حمایت از غیرنظامیان و موسسات دولتی ارایه شده است - رای مثبت داده اند- اقدامی که با مخالفت بسیاری از شهروندان لیبیایی مواجه شده است .

شهرهای مختلف لیبی در چند روز گذشته صحنه تظاهرات مردمی در اعتراض به این درخواست مجلس این کشور بوده است .

در نتیجه افزایش خشونت ها و تشدید درگیری ها در لیبی ، بسیاری از کشورها دیپلمات ها و اتباع خود را از این کشور خارج کرده اند .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری