کد خبر: 4942

ایران به رتبه ۱۵ تولید علم جهان دست یافت . در روزهای اخیر افرادی که اطلاعات موثقی از روش گزارش تولید علم در اختیار ندارند از تنزل تولید علم ایران گفتگو می کنند در حالیکه ایران در حال حاضر رتبه ۱۵ تولید علم جهان را در اختیار دارد .

به گزارش قم خبر به نقل از شبکه خبر، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: بر اساس آخرین آمار پایگاه استنادی اسکوپوس، دومین پایگاه استنادی معتبر جهان در ۱۶ اوت ۲۰۱۴ ، از ابتدای سال میلادی تاکنون ایران با تولید ۲۵ هزار و ۲۱۷مقاله رتبه ۱۵ تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است و دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در این مدت موفق به ثبت و نمایه سازی این تعداد مقاله در پایگاه معتبر علمی شدند .

ایران به رتبه ۱۵ تولید علم جهان دست یافت .

مهراد افزود: رتبه ترکیه که یکی ازکشورهای نوظهور علمی در منطقه و در بین کشورهای اسلامی است با تولید۲۲ هزار و ۳۱۱ مدرک ، رتبه ۱۹ جهان است .

او گفت : در این بازه زمانی ایران بیش از ۲۹ هزار و ۶ مدرک بیش از ترکیه تولید کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : رتبه نخست مربوط به ایالات متحده آمریکا است که در بازه زمانی مذکور ۳۲۴ هزار و ۸۷۹ مدرک تولید کرده است.

رتبه های دوم تا پنجم هم به کشورهای چین ، انگلستان ، آلمان و ژاپن تعلق دارد.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود : کشور هندوستان به عنوان یک کشور نوظهور علمی رتبه ششم تولید علم جهان را به خود اختصاص داده و کشورهای فرانسه، ایتالیا، کانادا و اسپانیا نیز به ترتیب در جایگاه هفتم تا دهم تولید علم جهان نشسته اند.

مهراد گفت: بعد از جمهوری اسلامی ایران که در حال حاضر رتبه ۱۵ تولید علم جهان را در دست دارد، فدراسیون روسیه ، تایوان و سوئیس قرار دارند .

سرپرست ISC افزود : روزهای اخیر افرادی که اطلاعات موثقی از روش گزارش تولید علم در اختیار ندارند از تنزل تولید علم ایران گفتگو می کنند در حالیکه ایران در حال حاضر رتبه ۱۵ تولید علم جهان را در اختیار دارد .

دکتر مهراد گفت: در حالیکه دانشگاه ها تعطیلات تابستانی را می گذرانند اما آزمایشگاه دانشگاه های کشور برای انجام تحقیقات علمی به ضرورت پرداختن به پژوهش های تحصیلات تکمیلی دایر است و در تعطیلات تابستانی اعضای هیأت علمی این فرصت را نیز دارند که مطالعات خود را به مقالات علمی تبدیل و در مجلات معتبر بین المللی چاپ و منتشر کنند .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری