استاندار قم گفت: مشکل مدیریت مصرف آب یک بحران جدی است و با وجود اینگونه تهدیدات موجود من نگران آینده استان قم هستم.

خبرگزاری فارس: بحران آب جدی است/ نگران آینده استان قم هستم

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، حجت‌الاسلام محمد صادق صالحی‌منش استاندار قم در مراسم معرفی رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان قم که ظهر امروز در سالن همایش‌ معصومیه استانداری قم برگزار شد با گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی اظهار کرد: حجت‌الاسلام سید علی اکبر ابوترابی اسوه صبر و شکیبایی برای این آزادگان بود.

وی با اشاره به مشکلات دولت یازدهم در بخش اقتصاد اظهار کرد: حکومت اسلامی تا کنون اقدامات بسیار مطلوبی در زمینه جهاد کشاورزی انجام داده و امروزه وزارت جهاد کشاورزی به دست افراد عالم و آگاه سپرده شده است.

استاندار قم تصریح کرد: استان قم نیز مشکلات مختلفی دارد که امیدواریم با همیاری مردم و مسئولان بتوانیم این استان را در شأن کریمه اهل بیت(ع) توسعه دهیم.

وی مسائل زیست محیطی را یکی از این مشکلات برشمرد و گفت: این بحران از بهمن ماه در استان قم ایجاد شده و تا پایان پاییز نیز برطرف نخواهد شد ولی ما باید برای کنترل آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

صالحی‌منش از وزارت جهاد کشاورزی، بازگشت حق‌آبه‌های قانونی استان قم را خواستار شد و بیان کرد: کمبود و شوری آب از دیگر مشکلات بحرانی استان قم است.

وی اضافه کرد: بخشی از بودجه‌ای که رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه کشور به بخش آب اختصاص داده‌اند باید در اختیار استان قم قرار گیرد و در این راستا جلسه‌های بسیاری با لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گذاشته شده و وی به عنوان نماینده مردم قم پیگیر این امر خواهد بود.

صالحی‌منش عامل اصلی طوفان شن در تهران را گسترش بیابان‌های استان قم دانست و تصریح کرد: اگر اهمیت دریاچه قم امروزه در حد دریاچه ارومیه نباشد کمتر از آن نخواهد بود.

استاندار قم به پیشرفت‌های عمرانی استان قم اشاره کرد و یادآور شد: ظرفیت‌ نهادها و دستگاه‌ها برای توسعه استان قم به کار گرفته شده‌اند و این توسعه ادامه خواهد داشت.

وی یکی از محورهای اصلی فعالیت استانداری را مدیریت مصرف آب برشمرد و اظهار کرد: کشاورزان باید در راستای مدیریت مصرف آب از آبیاری قطره‌ای استفاده کنند و همچنین گلخانه‌های بسیاری در استان قم در حال احداث است که برای بهره‌برداری نیازمند همکاری وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

صالحی‌منش بر لزوم تغییر الگوی کشت و تغییر کاربری مزارع زراعتی به باغ‌ها تاکید کرد و ادامه داد: این اقدام مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان به وجود خواهد آورد ولی باید در هر صورت انجام شده و از ظرفیت‌های استانی و کشوری برای کمک به مشکلات کشاورزان استفاده شود.

وی با اشاره به انتقال آب از زاینده‌رود به قم و خشکی منابع آبی اصفهان اضافه کرد: مشکل مدیریت مصرف آب یک بحران جدی است و با وجود اینگونه تهدیدات موجود من نگران آینده استان قم هستم.

استاندار قم تصریح کرد: همایش و سخنرانی‌ دیگر پاسخگوی بحران آب نخواهد بود بلکه حکومت اسلامی باید به صورت جدی در این زمینه وارد شود و با افراد متخلف در زمینه مصارف منابع آبی برخورد کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های عظیم استان قم بیان کرد: مردم باید برای مقابله با مشکلات در کنار مسئولان و همیار و همکار آن‌ها در طرح‌های استانی باشند.

صالحی‌منش رضا سیار را از مدیران برتر استان قم برشمرد و ابراز کرد: او هر روز در تمام برنامه‌های استانی حتی در سفر به چین در کنار بنده حضور داشت و تلاش‌ها و اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در طول هشت سال و 9 ماه خدمت رضا سیار به خوبی مشهود است.

وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی از این به پس باید با مدیریت محمدرضا طلایی در زمینه جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب و گسترش بیابان‌ها اقدامات موثری را انجام دهد.

صالحی‌منش با بیان معیارهای انتخاب رئیس سازمان‌ها در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: رضا سیار در قسمتی دیگر از استانداری قم به کارگرفته خواهد شد و امیدواریم با معرفی رئیس جدید در سازمان جهاد کشاورزی استان قم شاهد تغییرات تازه در گستره کاری این سازمان باشیم.

بر اساس این گزارش در این مراسم اشک‌های استاندار قم از شدت نگرانی نسبت به تهدیدات و مشکلات موجود در این استان در بخش کشاورزی جاری شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری