کد خبر: 4824

حجت الاسلام شهاب مرادی در واکنش به اظهارات نجفقلی حبیبی در برنامه دیروز، امروز، فردا در صفحه اینستاگرام خود با قرار دادن کلام ذکر شده از رهبر فقید انقلاب، اینگونه نوشت: نجفقلی حبیبی را نمی شناسم ولی باید صریحا عذرخواهی کند.

به گزارش قم خبر ،‌ حجت الاسلام شهاب مرادی با اشاره به اظهارات حبیبی در برنامه دیروز، امروز، فردا و مطلب خود در صفحه اینستاگرام خاطرنشان کرد: در عظمت محرم و صفر و خصوصا روز عاشورا و نشانه های فرهنگی و اجتماعی آن همین بس که حیات اسلام به قیام و خون امام حسین(ع) وابسته است. امام راحل نیز انقلاب اسلامی را محصول محرم و صفر دانستند.

مرادی افزود: هر چه خوبی داریم از فرهنگ حسینی است و این ناسپاسی ها را باید پاسخ گفت چرا که عزاداری سید الشهدا(ع) هیچ هزینه ای را بر دوش هیچ دولت و حکومتی تحمیل نکرده است.

مرادی با اشاره به بحث مطرح شده در برنامه دیروز امروز فردا درباره هزینه های عزاداری خاطرنشان کرد: نه تنها عزاداری سید الشهدا(ع) هزینه ای را بر حکومت ها تحمیل نکرده که چه بسیار وظایف دولتی، که در حکومت های مختلف با واسطه این دستگاه عظیم و شریف تامین شده است.

وی ادامه داد: چه بسیار خیریه ها، بیمارستانها، مدارس، دانشگاهها و... که با پول امام حسین(ع) و توسط محبان ایشان در مجالس عزاداری جمع و صرف این این امور شد. هیات ها ریشه دار ترین ان جی او های سطح جهان هستند. کارهایی که دولت ها باید انجام می دادند توسط دستگاه امام حسین(ع) انجام شده است.

این کارشناس مسائل دینی در خصوص تاثیرات اجتماعی و سیاسی عزاداری امام حسین(ع) نیز گفت: هیات ها، انقلاب اسلامی را پیروز کردند و امام راحل نیز بارها این مسئله را گوشزد فرمودند. همچنین هیات ها و شور و شعور حسینی بود که منجر به مقاومت ۸ ساله ملت ایران در برابر متجاوزین شد.

مرادی ادامه داد: هیچ عملی جز شور حسینی(ع) نمی توانست در بالابردن روحیه آزادگی، مقاومت، شجاعت بخشی و ترغیب مردم برای مقاومت و پیروزی مثمر ثمر باشد. جمله گوهرباری را از امام شنیدیم آن گاه که به ملی گراها فرمودند: امنیت این کشور بسته به دسته جات عزیز عاشوراست.

وی افزود: البته این ناسپاسی ها هیچ لطمه ای بر عظمت دستگاه امام حسین(ع) وارد نمی کند و اعتقاد مردم را سست نمی کند.

مرادی درباره فلسفه اشک بر امام حسین (ع) نیز گفت: خود امام حسین(ع) فرمودند "من کشته اشک هستم". دیگر ما نمی توانیم حرف ایشان را کنار بگذاریم چرا که معتقدیم کسی که اشک بر سید الشهدا(ع) می ریزد حتما شعور و درک از بزرگی و عظمت قیام حسینی دارد و اگر این نباشد اشک جاری نمی شود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره بعد هنری قیام حسینی نیز گفت: در طول تاریخ محافل عزای حسینی بستری مناسب برای شکل گیری، رشد و بالندگی بسیاری از شاخه های هنری شده است که از جمله آن می توان به تعزیه به عنوان قدیمی ترین هنر نمایشی اشاره کرد. اینها تنها آثار کوچک مجالس عزاداری حسینی است.

اظهارات نجفقلی حبیبی در برنامه دیروز امروز فردا در تلویزیون که پنجشنبه شب پخش شد، اعتراضاتی را در رسانه ها و در میان مردم برانگیخت. حبیبی در این برنامه در تشریح لزوم توجه به تاثیرگذاری فرهنگی بودجه حکومت و نهاد های مدنی با بیان این مطلب که نباید به گونه‌ای عمل کرد که جوان اعتقادش از ما سلب شود، گفت: جوان می داند اسلام درست است. شما سالانه برای بعضی چیزها چقدر خرج می کنید؟ در همین ایام عاشورا چقدر پول ها خرج می شود بازده فرهنگی اش چقدراست؟ ۴ نفر گریه می کنند و بعد می‌روند.

منبع: مهر

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری