کد خبر: 4750

در روزهای گذشته ۵۰۰ تن نفت گاز به افغانستان صادر شد که پس از‌ آن عراق و پاکستان نیز در نوبت افزایش صادرات نفت گاز به سر می‌برند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس هم اکنون روزانه نزدیک به ۹۵ میلیون لیتر گازوئیل در کشور تولید می شود که با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۹۵ ظرفیت تولید گازوئیل کشور ۱۴ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

براساس اطلاعات کسب شده هم اکنون مذاکرات با برخی از کشورهای همسایه به منظور صادرات گازوئیل در حال انجام است به طوری که اخیرا نیز با توافق انجام گرفته با افغانستان اولین محموله گازوئیل ایران به حجم ۵۰۰ تن به این کشور همسایه صادر شده است.

همچنین صادرات نفت گاز به عراق و پاکستان از دیگر برنامه های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است.

روشهای مختلف صادرات نفت گاز به کشورهای همسایه

از آنجا که صادرات از طریق نفتکش های زمینی دارای خطرات زیادی است روش های مختلف صادرات فراورده های نفتی به کشورهای همسایه در حال بررسی است که از جمله این روشها می توان به حمل ونقل ریلی،صادرات از طریق خطوط لوله و حمل و نقل دریایی اشاره کرد.

به همین منظور تفاهم های لازم از سالهای پیش در خصوص صادرات فرآورده از طریق دریا با عراق صورت گرفته و همچنین ایران برای افزایش صادرات فرآورده به افغانستان در حال کشیدن خط لوله انتقال فراورده است.

وضعیت توزیع سوخت مایع در داخل کشور

براساس گزارش های شرکت ملی پخش فراورده نفتی ایران یک میلیارد و ٤٦٩ میلیون لیتر سوخت مایع از طریق خطوط لوله و مخابرات نفت ایران طی چهار ماه نخست امسال تحویل شرکت پخش شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٣٠ درصد کاهش داشت.

کاهش تحویل سوخت مایع به شرکت پخش بدلیل آزاد سازی سوخت با هدف صادرات صورت گرفته است.

اخیرا نیز مدیر عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با بیان اینکه در ٤ ماه ابتدایی امسال، ٨٦٩ میلیون لیتر نفت گاز از طریق خط لوله به شرکت پخش ارسال شده است، اعلام کرده این میزان ١٢ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده است به طوری که در ۴ ماه نخست سال گذشته یک میلیارد و ١١٤ میلیون لیتر نفت گاز به شرکت پخش تحویل شد.

هم اکنون به طور متوسط روزانه ۲۴ تا ۲۵ میلیون لیتر گازوئیل یورو چهار در کلانشهرهای تهران، اراک، مشهد مقدس و کرج عرضه و توزیع می‌شود و با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس می توان کلانشهرهای بیشتری را تحت پوشش عرضه گازوئیل یورو ۴ قرار داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری