کد خبر: 4707

وزیر نیرو از سدهای سیلوه و چپرآباد در آذربایجان غربی بازدید کرد. در صورت اجرای این طرح ها طبق برنامه موجود، سد سیلوه تا پایان سال و سد چپرآباد نیز تا تیرماه ۹۴ به بهره برداری خواهند رسید.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، جمید چیت چیان در بازدید از سد سیلوه پیرانشهر در آذربایجان غربی گفت: این سد هم‌ اکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، آبگیری اولیه آن تا پایان امسال امکانپذیر خواهد شد.

وزیر نیرو ضمن بازدید از تونل انحراف، ساختگاه سد و تونل‌ های دسترسی در جریان آخرین پیشرفت‌های این سد قرار گرفت. سد سیلوه از نوع خاکی با هسته رسی با طول تاج ۷۳۱ متر است.

حجم مخزن این سد در تراز نرمال ۸۴ میلیون مترمکعب، حجم آب تنظیمی سالانه ۲.۳.۵ میلیون مترمکعب و سطح آن نیز بیش از ۶۷۰ هکتار است.

اهداف این سد شامل تامین آب کشاورزی دشت‌های پیرانشهر، جلدیان و سرو کانی به مساحت ۱۰۰۰۰ هکتار و انتقال آب به پشت مخزن سد چپرآباد به مقدار ۹۵ میلیون مترمکعب و تامین سالانه آب شرب شهرستان پیرانشهر به مقدار حدود ۱۸ میلیون مترمکعب است.

همچنین چیت چیان از مراحل پیشرفت ساخت سد چپرآباد آذربایجان غربی نیز بازدید کرد. سد چپرآباد از نوع خاکی با هسته رسی با حجم آب تنظیمی ۸۸.۱۲ میلیون مترمکعب است که با بهره‌برداری از این سد آب موردنیاز بیش از ۱۹۲۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی تامین می‌شود ضمن اینکه این سد به‌ مدت ۲۵ سال آب شرب شهرستان‌ های نقده، اشنویه و روستاهای اطراف را زیرپوشش قرار می‌دهد.

در جریان بازدید وزیر نیرو از سد چپرآباد در شهرستان اشنویه آذربایجان‌ غربی، مشاور این طرح از پیشرفت ۸۸.۱۲ درصدی عملیات ساخت این سد خبر داد.

این سد هم‌ اکنون از ۸۲.۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و اعتبار هزینه‌ شده آن ۴۵۰ میلیارد ریال است و در صورت تامین ۷۰۰ میلیار ریال اعتبار مورد نیاز جهت اتمام این طرح، سد چپرآباد تیرماه ۱۳۹۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری