کد خبر: 4248

ایران بیش از ۷۰ سال آینده همچنان منابع نفت و گاز در اختیار دارد و این در حالی است که تا آن زمان نفت بیشتر کشورهای جهان به پایان رسیده است.

به گزارش قم خبر  به نقل از ایسنا، ذخایر نفتی اوپک عمدتا در منطقه خاورمیانه واقع شده که از جمله آن می توان به عربستان سعودی‌، عراق و ‌کویت و اشاره کرد که در مجموع ۴۰.۴ درصد از ذخایر کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در میان مناطق مختلف جهان منطقه خاورمیانه با دارا بودن ۸۰۷.۷ میلیارد بشکه ذخایر معادل ۴۸.۴ درصد از کل ذخایر تثبیت شده نفت جهان مقام اول را به خود اختصاص داده است. آمریکای مرکزی و جنوبی، آمریکای شمالی، اروپا و اوراسیا، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه نیز به ترتیب با دارا بودن ۱۹.۷ ، ۱۳.۲ ، ۸.۴، ۷.۸ و ۲.۵ درصد از ذخایر تثبیت شده نفت از جهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین عمر ذخایر نفت جهان به طور متوسط ۵۲.۹ سال برآورد شده که با توجه به میزان برداشت نفت در سال ۲۰۱۲ عمر میادین نفتی آمریکای جنوبی ومرکزی، خاورمیانه،‌ آمریکا شمالی، آفریقا،‌ اروپا و اوراسیا، آسیا و اقیانوسیه به ترتیب بیش از صد سال، ۷۸.۱، ۳۸.۷، ۳۷.۷، ۲۲.۴ و ۱۳.۶ سال برآورد می‌شود.

بنا به این گزارش عمر ذخایر نفتی خاورمیانه در حالی ۷۸.۱ سال براورد شده که گفته می‌شود ایران و عربستان بیش از ۷۰ سال دیگر نفت خواهند داشت و در آن زمان نفت اکثر کشورهای جهان به پایان رسیده است.

بر این اساس پیش تر هرمز قلاوند، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت اعلام کرده بود که با توجه به حجم ذخایر فعلی نفت و گاز حتی در صورت افزایش تولید، ایران تا چند دهه که نفت و گاز سایر کشورها به پایان برسد، ذخایر نفت و گاز در اختیار خواهد داشت.

وی همچنین گفته بود که تا ۷۰ سال آینده به جز ایران و عربستان سعودی نفت اکثر کشورهای جهان به پایان می رسد.

براین اساس عمر ذخایر نفتی کلیه کشورهای عضو اوپک به استثنای آنگولا، الجزایر و قطر به بیش از ۴۰ سال می رسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری