کد خبر: 4234

رییس سازمان سنجش در حاشیه بازدید از برگزاری آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی دانشجویی کشور، گفت: شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد ۳۰۰ ظرفیت به ظرفیت رشته‌های علوم تجربی اضافه شد و تعداد آن به ۶۱۰۰ ظرفیت رسید؛ اما بازهم در مقایسه با سال گذشته ۱۲۰۰ نفر کمتر است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا ،دکترابراهیم خدایی در مورد این آزمون توضیح داد: ۸۲۷ داوطلب در این آزمون شرکت کردند که ۲۷۴ نفر آن‌ها از طریق المپیاد متمرکز از طریق آزمون کارشناسی ارشد و ۵۵۳ نفر از قطب‌های هشتگانه دانشگاهی در۱۷ رشته مختلف به رقابت می‌پردازند و آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی کشور روز جمعه ۱۷ مرداد ۹۳ به پایان می‌رسد.

وی در مورد نحوه پذیرش دانشجویان توضیح داد: نحوه پذیرش دانشجویان در المپیاد متمرکز به این طریق است که ۱۵ نفر اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته‌های المپیاد بدون احتساب معدل در نظر گرفته می‌شود و در المپیاد غیرمتمرکز از هر قطب دانشگاهی یک تیم ۵ نفره در صورتی که دانشجویان ۶۰ درصد نمره کل نفر اول آن قطب را دارا باشند به مرحله نهایی راه می یابند.

رئیس سازمان سنجش گفت: در این آزمون دانشجویان ممتاز ۶۳ دانشگاه دولتی، ۳ واحد دانشگاه آزاد اسلامی و ۵ واحد پیام نور شرکت دارند.

خدایی در ادامه در مورد آزمون المپیاد ۳ رشته شیمی، ریاضی و آمار توضیح داد: نتایج این ۳ رشته هفته آینده به صورت داخلی اعلام می‌شود تا برگزیدگان آن در تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مرداد ماه با شرکت ۱۱ کشور دیگر در شیراز به رقابت بپردازند.

وی در مورد تسهیلات برگزیدگان این المپیاد اظهار کرد: ۳ نفر اول هر رشته به عنوان عضو بنیاد ملی نخبگان انتخاب می‌شوند و از تسهیلات این بنیاد برخوردار می‌شوند. ۱۵ نفر اول هر رشته نیز می‌توانند بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از ۲۱ مرداد ماه شروع می‌شود

رئیس سازمان سنجش در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی گفت: و تا اول شهریور ادامه دارد.

داوطلبان برای انتخاب رشته در سایت مرکز آزمون یک کد پیگیری مشاهده می‌کنند که از طریق آن می‌توانند به انتخاب رشته بپردازند.

خدایی با بیان اینکه ۹۸ درصد ظرفیت‌های دانشگاه آزاد بدون آزمون است، در مورد هزینه‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: هزینه‌ها از طرف دانشگاه آزاد اعلام می‌شود.

رئیس سازمان سنجش در ادامه در مورد کاهش ظرفیت رشته‌های علوم تجربی نیز توضیح داد: ظرفیت سال گذشته برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی ۷۳۰۰ نفر ظرفیت بود که امسال در فاز اول تعیین ظرفیت، ظرفیت این ۳ رشته به ۵۹۰۰ نفر کاهش پیدا کرد. اما شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد ۳۰۰ ظرفیت به ظرفیت این رشته‌ها اضافه شد و تعداد آن به ۶۱۰۰ ظرفیت رسید اما بازهم در مقایسه با سال گذشته ۱۲۰۰ نفر کمتر است.

وی در مورد علت این کاهش ظرفیت اظهارکرد: کاهش ظرفیت‌ها براساس بررسی‌ها و نیازبخشی وزارت بهداشت صورت گرفته است.

رئیس سازمان سنجش در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور۹۳ توضیح داد: پکیج راهنمای انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار داده شده است و داوطلبان می‌توانند به راحتی با استفاده از این پکیج به راحتی انتخاب رشته کنند.

خدایی ادامه داد: مراجعه به برخی از مراکز انتخاب رشته که تبلیغ می‌کنند به صورت تضمینی انتخاب رشته انجام می‌دهند توصیه نمی‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری