کد خبر: 4233

وزیر راه و شهرسازی تکمیل پروژه‎های نیمه‌کاره این وزارتخانه را بر اساس قیمت‌های سال ۹۲ حدود ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پروژه‎های عمرانی نیمه‌کاره کشور بسیار زیاد هستند و تنگناهای مالی نیز خیلی جدی است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، عباس آخوندی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه پروژه‎های شروع شده این وزارتخانه بر اساس قیمت‌های سال ۹۲ حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: برای پروژه راه‌آهن اهواز - اصفهان ۳۰۰ میلیارد تومان به این رقم اضافه می شود.

آخوندی با بیان اینکه میزان پروژه‎های آغاز شده با بودجه قابل تخصیص به آنها تناسبی ندارد، افزود: امیدواریم با برنامه‎های اتخاذ شده توسط دولت تدبیر و امید بتوانیم از این تحریم‎ها عبور کنیم و به منابع ملت ایران برسیم.

به گفته وی بخش‎های عمده منابع ایران بلوکه شده و در اختیار مردم قرار نمی گیرد که این امر نیاز به تدبیر دارد چراکه دسترسی به این منابع جزو حقوق مردم است.

وی داشتن یک رابطه شرافتمندانه با جهان را حق مردم دانست و گفت: تحقق این مهم تدبیر می‌خواهد تا بتوان به تمام حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته‎ای و سایر منابع نیز دسترسی یافت.

آخوندی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری یک استان بسیار ویژه از لحاظ جغرافیایی است، تصریح کرد: در طول تاریخ نیز این استان بسیار نقش آفرین بوده است چرا که اصلی‌ترین اقوام در این استان بوده‌اند.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های انسانی، مادی و منابع سرزمینی نقش بسیار مهمی در توسعه استان دارند، گفت: این استان آنچنان که باید از توسعه برخوردار نیست؛ تنها زیرساخت های عمرانی زمینه ساز توسعه نمی‌شوند بلکه مردم خود نقش موثری در توسعه استان دارند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی باید قدرت نگهداری پول، مدیریت، فن آوری و دانش را در استان چهارمحال و بختیاری را ایجاد کنیم چراکه اصلی ترین بحث ارتقای کیفیت زندگی مردم استان که در همین راستا راهکارهای اساسی را می‎طلبد.

آخوندی با اشاره به اهمیت راه آهن تصریح کرد: این پروژه مهم، شبکه ریلی ایران را از فلات مرکزی به آبهای جنوب کشور وصل می‎کند که بسیار ارزشمند است بر همین اساس باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد لذا تلاش می‌شود کارهای قانونی تا پایان سال اجرا و در سال ۹۴ به مرحله پایانی برسد.

وی به پیگیری سیاست‎های خروج از رکود اقتصادی اشاره کرد و گفت: بدهی دولت به پیمانکاران از حوزه‎هایی است که باعث رکود شده است.

آخوندی اظهارکرد: دولت تا زمانی که نتواند بدهی پیمانکاران را پرداخت کند استقراض آنها از بانک‌ها و عدم توان پرداخت آن باعث افزایش سیکل رکود اقتصادی می‌‏شود.

به گفته وی طبق لایحه دولت که قرار است در مجلس مطرح شود با انتشار ۲۰ میلیارد تومان اوراق بهادار می‌توان بدهی پیمانکاران را پرداخت و از ایجاد تشدید رکود جلوگیری کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری