رئیس سازمان ملی استاندارد از بررسی دو نوع بنزین وارداتی برای سنجش میزان آلایندگی خبر داد و گفت: ۱۲۴ نمونه شیر و فرآورده‌های لبنی مورد نمونه‌برداری قرار گرفته که بر اساس نتایج به دست آمده ۲۰ تا ۲۵ درصد آن از چربی گیاهی استفاده کرده‌اند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، نیره پیروزبخت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در خصوص وجود روغن پالم در فرآورده های لبنی، گفت: استفاده از چربی های گیاهی و روغن در لبنیات موضوع جدیدی نیست که وزیر بهداشت به آن اشاره کرده و در بسیاری از کشورها استفاده از چربی های گیاهی با شرایط خاص و تحت ضوابط استفاده می شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: در ایران ۳۰۰ نوع فرآورده لبنی وجود دارد که تنها ۸ نوع از آن مجاز به استفاده از چربی گیاهی است و حتی برخی از کشورها از روغن زیتون در تولید فرآورده های لبنی استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: استفاده از چربی گیاهی در پنیر پروسس آنالوگ، پنیر تازه با چربی گیاهی، پنیر خامه ای، پنیر پیتزای پروسس، بستنی پروبیوتیک و بستنی با استفاده از چربی گیاهی مجاز است ولی باید حتما ذکر شود که چربی مورد استفاده گیاهی است.

به گفته پیروزبخت تقلب زمانی رخ می دهد که استفاده از چربی گیاهی خارج از این محصولات باشد و بر روی محصولات استفاده از چربی گیاهی قید نشده باشد.

وی اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد در کار تحقیقاتی که از سال گذشته آغاز شده بر روی ۱۲۴ نمونه شیر و فرآورده لبنی نمونه برداری صورت داده که ۲۰ تا ۲۵ درصد از این تعداد چربی گیاهی داشته اند.

پیروزبخت اظهار داشت: سه دستگاه موثر در امنیت غذا، وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت و سازمان استاندارد هستند که چنانچه آمادگی برای تجمیع یافته های این سه دستگاه وجود داشته باشد می توان بر روی استاندارد لبنیات تجدید نظر کرد.

وی گفت: اسامی شرکت های لبنی که به صورت غیرمجاز از چربی گیاهی استفاده می کنند را اعلام خواهیم کرد و پروانه کاربرد علامت استاندارد را برای آنها باطل خواهیم کرد.

پیروزبخت تصریح کرد: در سایر کشورها از جمله اتحادیه اروپا چنانچه ویژگی های محصولات تولید شده با نشانه گذاری محصول مغایرت داشته باشد جرایم سنگینی متوجه تولیدکنندگان خواهد شد به نحوی که در انگلیس واحدهای متخلف تا ۵۰ میلیون پوند جریمه می شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر بنزین پتروشیمی ها خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد تا آزمایش های مربوط به میزان آلایندگی بنزین را انجام دهد و مطابق با وعده داده شده از ابتدای مردادماه آزمایشگاههای سازمان ملی استاندارد آماده نمونه گیری از بنزین است.

بنزین های وارداتی جدید آلاینده نیست

وی ادامه داد: سازمان ملی استاندارد ظرف دو ماه اخیر بر روی دو نوع بنزین وارداتی آزمایش های مرتبط با آلایندگی را صورت داده که منطبق بر استاندارد یورو ۴ است و میزان اکتان بنزین را می سنجد که در این رابطه مشخص شد این بنزین ها مشکلی نداشته و سطح آلایندگی آنها استاندارد است.

پیروزبخت افزود: سال ۹۱ متاسفانه نظارت بر واردات بنزین تولید داخلی به عهده وزارت نفت گذاشته شد ولی هم اکنون ما منتظر هستیم تا با مصوبه شورای عالی استاندارد، سازمان ملی استاندارد بتواند بازرسی از بنزین را صورت دهد.

وی اظهار داشت: دو نوع بنزین مورد آزمایش ظرف یک ماه اخیر و نیز دو روز قبل مورد بررسی قرار گرفته اند.

نتایج بررسی جایگاههای CNG تا بهمن اعلام می شود

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به آغاز طرح استانداردسازی جایگاههای CNG گفت: تا بهمن ماه نتایج این بررسی ها صورت می گیرد ضمن اینکه به موازات آنها نازل های سوخت جایگاههای بنزین نیز مورد کنترل قرار می گیرند.

نصب ۲ ایربگ از ابتدای امسال اجباری است

پیروزبخت با بیان اینکه نصب دو ایربگ از ابتدای امسال بر روی تمامی خودروها اجباری است، گفت: تنها بر روی یک مدل خودرو که با مصوبه دولت قرار است تولید آن متوقف شود، اجباری نیست.

وی ادامه داد: بازنگری در استانداردهای خودرو در حال انجام است در حالیکه سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد از سوی وزارت صنعت ماموریت رتبه بندی خودروها را به لحاظ کیفی به عهده دارد اما چنانچه نواقص در خصوص رتبه بندی کیفیت برطرف شود سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد این رتبه بندی را انجام دهد.

پیروزبخت با تاکید بر ضرورت راه اندازی مرکز آزمون جاده ای خودرو، خاطرنشان کرد: ۱۳ سال است که این موضوع در سازمان ملی استاندارد پیگیری می شود اما متاسفانه همکاری های لازم برای راه اندازی آن صورت نگرفته است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پایان از برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد در ۲۰ مهرماه خبر داد و خاطر نشان کرد: تحول نظام استانداردسازی در کشور، رویکرد نوین استاندارد و معرفی واحدهای نمونه در این مراسم صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری