کد خبر: 4164

رئیس جمهور گفت: نرمش ذلیلانه ممنوع است. تسلیم در برابر قدرتهای بزرگ ممنوع است. اما ما با منطق و استدلال و سیره ائمه با دنیا سخن می‌گوییم.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام روحانی رئیس جمهور در جمع مردم شهرکرد با بیان اینکه من در سالروز پیروزی جنبش مشروطیت که سرآغاز آزادی از استبداد بود صحبت میکنم که مردم این منطقه و عشایر نقشی تاثیرگذار داشتند، افزود: دیروز سالروز امضای فرمان مشروطه بود، و کیست که نداند که علما، بزرگان و مجتهدان و مراجع و عشایر و ایلات و مردمان فداکار این سرزمین چه نقش بزرگی را برای آن تحول و انقلاب بزرگ ایفا کردند.

روحانی ادامه داد: بیش از صدسال از آن زمان می‌گذرد، اما عشایر ما، ایلات ما، بزرگان و نخبگان سرزمین ما همان ویژگی را دارند و ادامه خواهند داد. یعنی ایستادگی در برابر انواع استعمار و مداخلات خارجی و حرکت در مسیر قانونگرایی و اخلاق. آنروز در برابر استبداد و استعمار ایستادید، و سپس در انقلاب اسلامی ایران نقش بزرگ خود را ایفا نمودید. و پس از آن در دفاع مقدس همه دلاوری‌های شما مردم، سرداران شما، جوانان شما، عشایر شما را مشاهده کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار خرسندم که یادآوری کنم اولین استانی که سال گذشته برای تبلیغات انتخاباتی، انتخاب کردم استان چهارمحال و بختیاری بود، افزود: پارسال در آغاز تبلیغاتم در شهرکرد گفتم که من خواستم "از بام ایران، با مردم ایران" حرف بزنم و سخن بگویم. امروز نیز به همان شهر عزیز و به همان دیار پرافتخار برگشته‌ام تا به شما مردم بگویم به عهد پارسالم وفادارم. و هر آنچه پارسال در سخنرانی شهرکرد گفته‌ام، پای آن ایستاده‌ام. با هم مسیر پیشرفت، تعالی و ترقی ایران عزیز و بویژه بام ایران، شهرکرد را و چهارمحال و بختیاری را به پیش خواهیم برد تا فقر و مشکلات از ایرانمان و از این دیار و منطقه رخت بربندد.

روحانی گفت: راه تاریخی ما مشخص است؛ وحدت، یکپارچگی و برادری. که خوشبختانه این دیار و این استان سرزمین برابری و اخوت اقوام و طوایف و عشایر و اقوام گوناگون در این سرزمین است.

وی با بیان اینکه من می دانم که این استان دارای مشکلات فراوانی است و همه ما میدانیم که نه تنها ایران، بلکه امروز منطقه ما و دنیای اسلام با معضلات فراوانی مواجه است، خاطرنشان کرد: مردم ایران در این روزهای اخیر و در یکماه گذشته از مقاومت دلیرانه مردم بزرگ و صبور غزه و فلسطین حمایت کردند. کار شما مردم ایران برای حمایت از مسلمانان را دیدند؛ برای آنهایی که کودکانشان و زنانشان، در برابر بمب و موشک اهدایی استکبار به دست ظالمانه‌ترین گروه خونخوار یعنی صهیونیزم ایستادگی کردند، مقابله کردند، پیروز شدند و پیروز خواهند شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مردم ایران از روز اول در کنار مظلومین عالم، در کنار مردم فلسطین و در کنار مردم لبنان، سوریه و عراق بوده‌اند و امروز هم هستند، تصریح کرد: هیچکس تردید ندارد در آن دلسوزی که از این سرزمین نسبت به عتبات عالیات و قبور ائمه اطهار وجود دارد. افتخار ما این است که مسلمانیم و رهرو امیرالمومنین و اهل بیت عصمت و طهارت هستیم.

روحانی افزود: مردم ایران نه تنها برای منافع مردم ایران که برای منافع جهان اسلام و مظلومین عالم تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه تقریباٌ به سالروز روزهای آغاز کار دولت تدبیر و امید نزدیک می‌شویم، افزود: این دولت برآمده از رای و اراده و پشتیبانی شماست و کار را شروع کرده است. امروز این دولت افتخار می‌کند که در مسائل مهم کشور، گام های اولیه را برداشته است. شما می‌بینید در زمینه مسائل اقتصادی، سیاست‌خارجی، سیاست‌داخلی، فرهنگ و مسائل اجتماعی گام های روشن و آشکار و مشهودی را به کمک شما مردم، هدایت های مقام معظم رهبری و لطف و عنایت خداوند و توجهات حضرت ولیعصر برداشته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست خارجی امروز ایران با دیروز متفاوت است، گفت: در سیاست‌خارجی شما دیدید که دولت از آنهایی که ظالمانه اموال مردم را قدرتهای بزرگ مسدود کرده‌ بودند، حداقل ۷ میلیارد دلار از چنگ آنها به درآورده است. این اولین قدم است. قدم های بعدی را این ملت با قدرت برخواهد داشت و دنیا می داند دیگر تهدید یا تحریم در برابر این ملت بزرگ تاثیرگذار نیست. ما نرمش قهرمانانه خواهیم داشت، همانطور که رهبری فرمودند.

روحانی تاکید کرد: نرمش ذلیلانه ممنوع است. تسلیم در برابر قدرتهای بزرگ ممنوع است. اما منطق و استدلال و سخن گفتن و جادلهم بالتی هی احسن، از طریق معیارهای اسلامی و قرآنی، سیره پیامبر، سیره امام مجتبی، سیره علی ابن موسی الرضا و ائمه اطهار با دیگران سخن می گوییم و با منطق و استدلال حقوق مردم را بازپس می‌گیریم و به حول و قوه الهی به همه حقوق این ملت دست خواهیم یافت.

وی در ادامه سخنان خود درباره مسائل اقتصادی نیز گفت: امروز نسبت به پارسال ثبات و آرامش بیشتری وجود دارد. امروز مردم دیگر برای خریدن ارز خارجی، سکه، حرص نمی‌ورزند. امروز دیگر کسی آنها را به عنوان ذخیره به خانه و زیر تشک هدایت نمی‌کند. امروز مردم احساس ثبات می‌کنند، هم در مغازه ها هم در کالاها هم در اجناس و هم در ارز و بازار بورس. و نیز در سکه و طلا.

رئیس جمهور با بیان اینکه ثبات و آرامش به اقتصاد کشورمان بازگشته است، افزود: این مهمترین پایه برای سرمایه گذاری در این کشور است. امروز سرمایه گذاران داخلی و خارجی به سمت ایران حرکت کرده‌اند و گروه گروه از سرمایه داران ایرانی در خارج یا سرمایه گذاران خارجی مراجعه میکنند و در همین استان(چهارمحال و بختیاری) ده ها طرح در دست بررسی است تا سرمایه گذاری شود و شما شاهد چهارمحال بختیاری جدید و یک استان توسعه یافته خواهید بود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی شعارهای استقبال‌کنندگان در زمینه مسئله آب این استان نیز گفت: مردم بزرگوار و عزیز چهارمحال بختیاری! همه می دانیم که کشور ما از لحاظ آب در مشکلات است و مردم ما مردمی هستند عدالت جو، بزرگوار، همزیست با دیگران. همه توجه به حقوق همدیگر خواهند داشت. شما بدانید اگر طرحی به مردم این استان، به چشمه سارهای این استان لطمه ای وارد کند، این دولت خود مانع خواهد بود.

وی با بیان اینکه من همانطوری که در اهواز به مردم خوزستان گفتم، تمام سرشاخه‌های کارون و زاینده‌رود آنگاه که برای آب آشامیدن باشد، برای همه استانهای مسیر راه است، اظهار داشت: ما ملتی هستیم طرفدار حق و عدالت؛ همه باید از آب آشامیدن استفاده کنند. اما آنجا که استفاده های دیگر از آب مطرح باشد، آنجا دیگر حساب و کتاب است. حقوق همه مردم است، عادلانه باید عمل شود. و این دولت برمبنای قانون، برمبنای عدالت، برمبنای مساوات و برمبنای حق‌آبه همه کشاورزان و حق آبه همه آنهایی که از آب بهره می بردند و می برند، عادلانه رفتار خواهد کرد. بدانید و نگران نباشید. من از شما خواهش میکنم نسبت به مسئله آب نگرانی نداشته باشید و بدانید شورای عالی آب، دولت و مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی ایران برمبنای عدل و حق کارها را پیش خواهد برد.

رئیس جمهور افزود: اما همه مردم ایران باید بدانند که ما باید در مساله آب هم صرفه جویی کنیم و هم به طریق علمی از آب استفاده کنیم. به هرحال کشور ما در کمربند خشک قرار گرفته است. درست است که چند جای ایران از لحاظ وضع آب، نسبتاً وضعش متعادل و خوب است، اما کشورمان، کشوری است خشک و متاسفانه سالهای اخیر نیز سالهای خشکسالی بوده است.

روحانی گفت: در همین استان شما وقتی ترسالی است و وقتی خشکسالی است، ریزش رحمت آسمانی در سالهای ترسالی دو برابر است، لذا ما باید حواسمان جمع باشد که به بهترین نفع از آب استفاده کنیم، اما در عین حال من می دانم استان چهارمحال و بختیاری یکی از مشکلاتش آب است و اتفاقاً مشکلش آب شرب است. یکی از طرح هایی که در این سفر من می خواهم اعلام کنم، طرح بن‌-بروجن است که آب آشامیدنی را از منطقه بن به شهرکرد و درنهایت به بروجن و همه شهرها و روستاهای مسیر راه می رساند. این طرح البته یک روزه انجام نمی شود بلکه طرح چندساله است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه به حول و قوه الهی دولت همراه با بخش خصوصی این طرح بن-بروجن را اجرایی و عملیاتی خواهد کرد، افزود: تلاش خواهیم کرد در همین دولت یازدهم این طرح آبرسانی را به مرحله عمل و اجرا درآوریم. البته اینکه میگویم در این دولت، قولی که وزارت نیرو به من داده تا آخر سال ۹۵ است. ولی من با احتیاط میگویم که تا پایان این دولت انجام میدهیم.

روحانی ادامه داد: طرحهای دیگری مانند طرح ونک و بحث سد در لردگان هم هست که درباره آنها بحث و مطالعه شده و اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مساله مهم دوم، راه آهن شهرکرد به اهواز است که انشاءالله اصفهان را از طریق شهرکرد و این استان(چهارمحال و بختیاری) به خوزستان و اهواز متصل خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این راه آهن موجب آبادانی این استان خواهد شد و تحولی بزرگی در این استان ایجاد می‌کند، افزود: البته این طرح بیش از یک میلیارد دلار هزینه دارد که ما تصمیم این طرح را امروز در محضر شما مردم چهارمحال و بختیاری اعلام میکنیم.

روحانی با اشاره به اینکه به وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ شده که این طرح به عنوان طرح مصوب دولت تدبیر و امید باید آغاز شود، خاطرنشان کرد: طراحی و برنامه ریزی این است که این طرح، ۷ ساله باشد چون باید پلها و تونلهای بسیار طولانی ساخته شود. البته این تونل آن تونلی نیست که شما میگفتید نباشد باشد. این تونل فرق میکند.

وی با بیان اینکه البته این راه آهن در همین دولت یازدهم آغاز خواهد شد، تصریح کرد: سرمایه دار خصوصی، داخلی و خارجی دعوت خواهد شد، قراردادها منعقد خواهد شد و کار شروع خواهد شد. به ما میگویند این طرح ۷ ساله است و من اینجا اعلام میکنم همه مسئولان باید تلاش کنند که این طرح ۵ ساله انشاءالله به پایان برسد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود، طرح سوم مهم برای استان را موضوع فولاد عنوان کرد و افزود: تکمیل فولاد، راه اندازی آهن اسفنجی و همچنین مساله ورق از طرح های مهم است که طبق قولی که مسئولان به ما دادند و من اینجا به شما قول میدهم که اجرای این مراحل هم با بخش دولتی است و هم با بخش خصوصی است و انشاءالله صندوق توسعه ملی هم کمک خواهد کرد. این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. و می دانید که برای اشتغال استان و توسعه استان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

روحانی طرح چهارم برای استان را اینگونه عنوان کرد که استان چهارمحال و بختیاری باید قطب گردشگری در کشور شود.

وی گفت: این موضوع را من در تبلیغات انتخاباتی نیز اعلام کردم و همینجا به معاونت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری اعلام میکنم که باید طرح جامع گردشگری تا پایان امسال تهیه و تصویب شود.

رئیس جمهور افزود: طرح های گردشگری و همچنین طرح‌های مربوط به صنایع دستی که باید ۶ هزار شغل جدید ایجاد کند، باید با کمک بخش خصوصی و کمک صندوق توسعه ملی آغاز شود. بحمدالله درباره این استان قبل از آغاز طرح ها در همین تعطیلات عید فطر آقای استاندار به من گفت که یک میلیون گردشگر وارد این استان شدند. البته این استان استعداد بسیار زیادی برای گردشگری دارد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مردم بزرگوار چهارمحال و بختیاری! غیر از چهار طرحی که اعلام کردم، ۷۹ پروژه در سال ۹۳ و ۹۴ اتمام خواهد یافت و عملیاتی خواهد شد. با ۲۰۶ میلیارد تومان که همه این طرح ها در شهرهای مختلف و سراسر استان اجرایی و عملیاتی خواهد شد. ۷۶ پروژه در سال ۹۳ و ۳ پروژه در سال ۹۴.

رئیس جمهور در ادامه سخنان با اشاره به اینکه دولت به مساله سلامت و بیمه مردم اهمیت ویژه ای قائل است، تاکید کرد: همانطور که می‌دانید در طول یکی دو ماه گذشته، طرح تحول سلامت اجرایی و عملیاتی شده است؛ تمام مردم ایران زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند، هر کس بیمه نیست می تواند برود و ثبت نام کند و خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

وی با بیان اینکه همه مردم از طرح جدید تحول در سلامت برخوردار خواهند شد، افزود: مردم عزیزی که تا دو ماه پیش وقتی به بیمارستان مراجعه میکردند بیش از ۳۷ درصد مخارج را از جیب خود پرداخت می‌کردند، طبق آخرین گزارشی که وزارت سلامت(وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به ما اعلام کرده است، خرج مردم در بیمارستان در شهرها ۷ درصد و در روستاها ۵ درصد بوده است.

روحانی گفت: این طرح را ادامه می‌دهیم تا مردم از لحاظ سلامت و بیمه در نگرانی نباشد.

وی در پایان و در خصوص موضوع کشاورزی نیز با اشاره به اعلام قیمت تضمینی خرید گندم در شهریور سال گذشته، گفت: اثر خرید تضمینی گندم و برنامه ریزی دقیق در این باره این بود که ۷ میلیون تن گندم خریداری شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری