کد خبر: 4140

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از توزیع ۷هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی طی امروز و فردا خبر داد و گفت: انشاءالله یکی از وعده های جدی دولت آن است که رشد اقتصادی کشور به صفر و یا مثبت برسد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت با حضور در ویژه برنامه سه شنبه شب پایش به تشریح سیاست های دولت برای خروج از رکود و تبیین بسته خروج غیر تورمی از رکود پرداخت.

وی درباره موضوع نظرسنجی برنامه مبنی بر اینکه آیا سیاست های اقتصادی دولت در یکسال گذشته از ثبات برخوردار بوده است یا خیر؟ گفت: مصمم هستیم سیاست های مختلف اقتصادی و پولی و مالی را برای بهبود معیشت و کاهش تورم به کار ببندیم که این عملی شد.

نوبخت ادامه داد: درباره ارائه بودجه و تدوین آئین نامه های مربوط به آن در یکسال گذشته نیز به قولهای خود عمل کردیم. الان هم اعلام میکنیم که امسال انشاءالله رونق را به اقتصاد برگردانده و نرخ رشد اقتصادی را مثبت خواهیم کرد. امروز با افتخار می توانیم بگوییم که تورم نقطه ای از ۴۴ درصد سال گذشته به حدود ۱۴ درصد درسال فعلی رسیده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: انشاءالله یکی از وعده های جدی دولت آن است که رشد اقتصادی کشور به صفر و یا مثبت برسد.

نوبخت از بینندگان درخواست کرد که به وی تذکر بدهند که آیا موردی بوده است که دولت قولش را داده و در عرصه اقتصادی اجرایی نکرده باشد؟

وی درباره رئوس مهم و اساسی بسته خروجی غیرتورمی از رکود گفت: دو مشکل اساسی در اقتصادمان در سال گذشته محسوس بود که برای رفع آن همه تلاشهای خود را بسیج کردیم. اولی بحث تورم بود که نرخ فزاینده آن مهار شد و توانستیم امروز به اعدادی برسانیم که نسبت به گذشته بهتر است اما به هیچ وجه راضی کننده نیست.

نوبخت گفت: ما خود را البته در جایگاهی قرار ندادیم که بگوییم قیمت ها کاهش یافته است. قیمت ها بالا رفته ولی کمتر از سال قبل و انشاءالله روزبروز این را تعدیل میکنیم.

وی درباره رکود نیز گفت: امروز ظرفیت های تولید کشور به طور کامل فعال نیست. دلیل اول آن این است که منابع لازم در اختیار تولیدکنندگان نیست و دلیل دیگر اینکه تقاضای مطلوب در بازار نیست.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: امروز کارخانه های سیمان انبارهایشان پرسیمان است و همچنین کارخانه های فولاد میل گرد تولید کرده اند ولی مصرف نمی شود، این یک واقعیت است. تولیدکننده وقتی ببیند تقاضای موثری وجود ندارد به چه انگیزه ای تولید کند؟

نوبخت ادامه داد: اساساً فضای کسب و کار را باید آماده کنیم که بخش غیردولتی ترغیب شود تا منابع خود را بیاورد در کار. تا امر تولید به انجام برسد.

معاون رئیس جمهور گفت: در امر سرمایه گذاری و اینکه بخش پیشران چه باشد نیز باید تاکید کنیم که شناسایی این واحدهای پیشران بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: برای خروج از رکود باید سیاست های انبساطی داشته و پول تزریق کنیم ولی وقتی جامعه در وضعیت تورم است، نمیتوان پول تزریق کرد. ما با وضعیتی مواجهیم که این دارو تاثیر منفی میگذارد.

نوبخت افزود: لذا باید مشخص شود که کجا باید پول تزریق کنیم. آنجا که اولویت دارد بخش های پیشران ماست که بقیه جاها را دنبال خود می کشاند.

وی افزود: این مجموعه را ما به صورت بسته سیاستی تقسیم کرده ایم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه برای بخش مهمی از این سیاست ها نیازی به اخذ مجوز از دستگاه های دیگر نیست، تصریح کرد: این قسمت ها را شروع کرده ایم ولی تعدادی از سیاست ها معطوف به این است که هیئت وزیران باید مجوز بدهد.اینها را هم مشخص کرده ایم که از این ۱۷۴ بند کدامیک را باید هیئت دولت مجوز بدهد. *لایحه خروج از رکود نهایی شد

نوبخت گفت: در برخی موارد نیز نیازمند مجوز مجلس و همچنین حذف برخی قوانین مزاحم هستیم. لذا باید لایحه ای به مجلس برای اخذ مجوز تقدیم کنیم.

وی گفت: آنچه فرآیند طولانی تری و آداب و آئین نامه دارد بردن اینها به مجلس است تا آنها این موارد را تصویب کنند. امروز این لایحه را تکمیل کردیم تا بعد از تعطیلات مجلس در یکشنبه هفته آینده، اینها را به مجلس بدهیم.
نوبخت گفت: برای روز یکشنبه آینده دو لایحه را آماده کرده ایم که با قید فوریت تقدیم مجلس کنیم.
معاون رئیس جمهور گفت: امسال قول میدهیم که علاوه بر ارائه بودجه در زمان خود به مجلس، نظام بودجه ریزی را هم اصلاح کنیم.

نوبخت با بیان اینکه هنوز مشخص نیست این دو لایحه را هر دو را در روز یکشنبه یا یکی را یکشنبه هفته آینده و دیگری را سه شنبه تحویل دهیم، افزود: همینجا پیشاپیش از مجلس تشکر میکنم. چالشی در این زمینه با مجلس نداریم. چرا که مجلس هم مانند ما نگران وضعیت اقتصادی کشور است و علاقمند است که مشکلات اقتصادی کشور با تکیه بر داخل حل شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود نمایندگان محترم و فهیم درباره هر دو لایحه به ما کمک کنند و در کوتاهترین زمان به تصویب برسانند تا در زمان کوتاهی شاهد خروج از رکود باشیم. *۴۱ هزار میلیارد تومان امسال صرف طرح‌های عمرانی می شود

معاون رئیس جمهور در واکنش به انتقادات وارده به بسته دولت، تصریح کرد: اول باید به این پرداخت که به چه چیزی می گوییم خروج از رکود؟ الان رشد اقتصادی منفی است و این نشان می دهد که در رکود هستیم. اگر این رشد مثبت شود نشان می دهد که وضعیت بهتر شده است.

وی از صاحب نظران خواست براساس توضیحات ارائه شده به بسته سیاستی خروج از رکود ایرادات و پیشنهادات خود را تا پایان برنامه ارائه دهند و گفت: امسال رشد اقتصادی مثبت می شود؛ امسال وارد رونق می شویم اما نه با رشد هشت درصدی بلکه با رشد ۳ درصدی.
وی با تأکید براینکه دولت قصد ندارد اعداد بالا را برای پیش بینی های خود اعلام کند، افزود: منابع لازم باید برای کار سرمایه گذاری کشور به منظور خروج از رکود تامین شود.

نوبخت ضمن اشاره به اینکه دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان در سال جاری برای طرح های عمرانی هزینه خواهد کرد، گفت: بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به پیمانکاران از سوی دولت پرداخت شد؛ فقط در ۲۸ اسفند ۹۲ حدود ۴ هزار میلیارد تومان به این بخش دادیم.

*امروز و فردا ۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی توزیع می شود

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در فرودین و اردیبهشت ماه سال جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش های عمرانی تزریق شده است، عنوان کرد: از این ۴۱ هزار میلیارد تومان ۱۰ هزار میلیارد تومان توزیع شده و بنا شده امروز و فردا ۷ هزار میلیارد تومان دیگر نیز توزیع شود. تا هفته اینده بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پول توزیع کرده است.

*عسگر اولادی: نقشه راه صادرات به درستی تدوین نشد

به گزارش تسنیم، در ادامه برنامه اسدالله عسگراولادی به نمایندگی از صادرکنندگان در تماس تلفنی با اظهارخوشحالی از ارائه بسته دولت، گفت: چارچوب بسته خیلی خوب است و از هر نظر بسیار خوب به نظر میرسد اما باید در اجرا به درستی اجرا شود. ولی در بخش صادرات کمتر به آن پرداخته شده است. نقشه راه برای اهداف در صادرات به درستی تدوین نشده است.
وی افزود: پیش بینی می کنیم عدد ۴۴ و ۴۳ میلیارد را در زمینه صادرات عبور کنیم و شاید به ۴۶ و ۴۷ میلیارد دلار هم برسیم. اگر بخواهیم تورم را با ادامه رکود پایین بیاوریم دچار برخی ورشکستگی ها خواهیم شد.

عسگراولادی با بیان اینکه اگر بتوانیم نرخ رشد را تا پایان سال به صفر یا +۱ برسانیم توفیق داشته ایم، گفت: البته اگر تحریم ها بشکند، قطعا رشد مثبت را درک خواهیم کرد.
وی ادامه داد: ما در دولت یازدهم امید داشتیم که ۸۰ درصد اقتصاد دولتی را تبدیل به ۶۰ درصد کنیم. دولت آقای روحانی قول داده بود این ۸۰ را به ۷۰ برساند. اگر بتوانیم تا پایان برنامه این وضعیت را به ۵۰ درصد برسانیم مطلوب خواهد بود.

عسگراولادی گفت: اقتصاد دولتی در هیچ جای دنیا نتیجه نگرفته است. حتی چین نیز برگشته است. نگاهی به این کشور کنیم ببینیم چه کرده است؟ او بخش خصوصی را رشد داده در حالی که حاکمیت خود را حفظ کرده است. ما هم باید حاکمیت را حفظ ولی عاملیت و قیومیت را کنار بگذاریم.

نوبخت در پاسخ به اظهارات عسگراولادی درباره موضوع صادرات در بسته دولت خاطرنشان کرد: نکات سنجیده در بیانات آقای عسگراولادی مورد تایید ماست. ایشان اطمینان داشته باشند که دولت میخواهد با مشارکت مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی اقدام کند و کارها را به بخش غیردولتی واگذار کند.

وی افزود: یکی از مواردی که در بخش پیشران صحبت کردیم که میتواند موثر باشد، بحث صادرات غیرنفتی است. این توان وجود دارد که اگر بتوانیم تامین مالی کنیم، معطوف شویم به تولید برای صادرات که این کار میتواند اشتغال را بهبود بخشیده و انگیزه را در قسمتهایی که در داخل به نوعی از نظر تقاضا اشباع است، با توجه به بازارهای خارجی افزایش دهیم. *۱۰ درصد منابع صندوق توسعه به صنایع خصوصی رسید

نوبخت در ادامه برنامه و در پاسخ به مسائل مطرح شده در برنامه مناظره شبکه یک از سوی منتقدان بسته دولت، گفت: در این بسته به مسائل صنعت و معدن به صورت ویژه توجه شده است.

وی همچنین با بیان اینکه امسال درصد ورود به صندوق توسعه ملی نسبت به گذشته ۳ درصد افزایش یافته و ۳ درصد پول فروش نفت را به بخش خصوصی برای صنعت و معدن داده ایم، افزود: ۱۰ درصد از منابع صندوق صرفا برای فعال کردن بخش های صنعتی در دست بخش خصوصی اختصاص یافته است.

*نه لیبرالیسم و نه کمونیست و سوسیالیست

نوبخت با بیان اینکه با افتخار می گوییم این بسته کمونیستی و سوسیالیستی نیست، گفت: ما لیبرال هم نیستیم. اقتصاد ما یک اقتصاد مختلط است. قانون اساسی و سیاست های کلی اصل ۴۴ هم همین را می گوید. تمامی تلاش این است که اقتصاد را از دولت بگیرد و به بخش مردم بدهد و ما به این افتخار میکنیم.

وی افزود: با همان قاطعیتی که میگوییم لیبرال نیستیم، میگوییم کمونیست و سوسیالیست هم
نیستیم.

نوبخت با بین اینکه تلاش میکنیم با بهبود فضای کسب و کار از ظرفیت بخش غیردولتی استفاده کنیم، افزود: همین که الان فعالان اقتصادی می گویند امیدواریم تا سال آینده کشور از رکود خارج شود، علامت مثبتی است. تا حدی اعتماد دارند که ثبات نسبی در اقتصاد متلاطم گذشته به وجود آمده است.

*مشکل اشتغال با استخدام حل نمی شود

نوبخت در پاسخ به سوالی راجع به استخدام های دولتی و اینکه آیا این استخدام ها منتفی شده است گفت: خیلی با صراحت میگویم اینکه تصور شود دولت با همین منابع محدودش باید همه را از طریق استخدام مشکلشان را حل کند به نفع کشور نیست. از ۲۱۱ هزار میلیارد تومان منابع سال جاری، فقط ۴۱ هزار میلیارد تومان را قرار شده که کارهای عمرانی و اساسی انجام شود. بقیه را برای حقوق و دستمزد می دهیم. سوالم این است اگر ۴۱ هزار میلیارد را هم برداریم مشکل کشور حل میشود؟ باید بپذیریم مشکل اشتغال را باید از طریق فعال شدن واحد تولیدی حل کنیم. اینکه تصور شود حل مشکل اشتغال همه از طریق استخدام است، با صراحت بگویم این نیست.

*استخدام‌های قانونی دولت قبل انجام می شود

وی درباره استخدام های گذشته و اینکه نتیجه آن چه می شود، اظهار داشت: الان میزان نیروی انسانی در بخش دولتی بسیار بیشتر از نیاز ماست ولی به هر دلیلی استخدام شده اند در قبل. هر مقدار که کارهای قانونیشان انجام شد به احترام شرکت کنندگان و بنا بر تصمیم دولت قبل استخدام میکنیم.

نوبخت اضافه کرد: ما آنچه قانون شده را انجام میدهیم ولی آنها که قانونی نبوده و نیازی هم الان به استخدامشان نیست را استخدام نمیکنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه باید بپذیریم که ما برای اشتغال جوانان عزیز باید فضای کسب وکار را آماده کنیم، افزود: نیروی انسانی آماده به کار کشور باید فعال شوند که طبق بسته عمل خواهیم کرد.

*رجالی: دولت مالیات را از صنعت بردارد

در ادامه این برنامه علی محمد رجالی تولید کننده صنعتی در تماس تلفنی با برنامه ضمن تشکر از دولت برای برنامه ریزی به منظور خروج از رکود، گفت: دولت یازدهم برخلاف دولت قبل به دنبال ایجاد اشتغال و خروج از رکود است.

وی افزود: باید به ۲ عامل اصلی در این زمینه توجه شود. اولین عامل این است که باید با دنیا تعامل کنیم. تا زمانی که با دنیا تعامل نداریم هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. صریح و بدون پروا بگویم که تعامل با دنیا حداقلش این است که نفت نیاز به خوراک دارد، خوراک این مرغ طلایی ۵۰۰ میلیارد دلار است که بتواند این صنعت را برای نسل های بعد نگهدارد.

رجالی با بیان اینکه من حقیقتش این است که اصلا بسته را مطالعه نکرده ایم، گفت: پیشنهادم به دولت و خواهشم از نوبخت این است که مالیات را از صنعت بردارند. تا زمانی که شعار بدهیم و دادیم و خواهیم داد صنعت کشور به پایگاه اصلی اش نمی رود. کشور را باید با مالیات ارزش افزوده به خوبی اداره کرد.

این تولیدکننده صنعتی با اشاره به تجربه موفق اروپا در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، خاطرنشان کرد: دولت اجازه دهد در انتخاب بیمه های اجتماعی مان حق انتخاب داشته باشیم. یا خودمان بیمه بزنیم یا مختار باشیم در انتخاب.

رجالی همچنین با بیان اینکه باید صنعت را واقعا به بخش خصوصی بدهیم، گفت: اگر قرار است بخش خصوصی را تقویت کنیم، باید حقیقتا به آن بها دهیم.

*نوبخت: منتظر نماندیم که بحث تعامل ما با دنیا سازنده شود

نوبخت در خصوص صحبت های رجالی گفت: ما فقط بسنده نکرده ایم به یک بسته. از همان روزهای نخستین بحث تعامل سازنده با دنیا را هم شروع کردیم. ما با پایفشاری بر منافع ملی و ارزشهایمان در حال تلاش برای ارتباط سنجیده با دنیا هستیم به جای قهر کردن و درشتگویی. با منطق پشت میز مذاکره هستیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری افزود: الان هم منتظر نماندیم که بحث تعامل ما با دنیا سازنده شود و بعد به فکر خروج از رکود بیفتیم. ما همواره بر امکانات داخلی مان تاکید میکنیم. حتی اگر روابط در کوتاه مدت اصلاح نشد مانع فعالیتمان برای کاهش تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی نخواهد شد.

نوبخت درباره حق انتخاب سازمان های بیمه اجتماعی به واحدهای تولیدی نیز اظهار داشت: از همکار خوبم آقای ربیعی وزیر کار خواهش میکنم در یک جلسه ای شرکت کرده و این موضوع را تبیین کنند.

به گزارش تسنیم در بخشی از برنامه پایش اظهارات نوبخت درباره توزیع ثروت بین تمام اقشار جامعه در مناظره تلویزیونی سال قبل بعنوان نماینده حجت الاسلام حسن روحانی باز پخش شد.
وی با تشکر از بازپخش این اظهارات قبل از انتخابات درباره اینکه یارانه باید به گروه های هدف برسد، گفت: آنچه گفتیم انجام دادیم؛ غیر از آنچه به کسانی که اظهار کردند نیازمند هستند یارانه دادیم به افراد تحت پوشش کمیته های امداد و بهزیستی منعطف شده ایم.

نوبخت ضمن اشاره به اینکه۱۲۸ میلیارد تومان ماه قبل به این گروه سبد کالای ویژه اختصاص دادیم، گفت: برای مسکن مهر بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از پول پرفشار بانک مرکزی استفاده شده بود اما در جلسه ای که با مسئولان مسکن مهر داشتیم به معاونت برنامه ریزی تکلیف شد بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان برای تهیه زیر بنای این واحدها کمک شود.

وی با بیان اینکه یک میلیون واحد باقی مانده را دولت در هر شرایطی تکمیل و تحویل می دهد درباره مسکن مهر و برنامه دولت در این خصوص گفت: خود را موظف می دانیم، تکالیف قانونی دولت قبل برای ما محترم است، حتما از خزانه عمومی و منابع دولتی به مسکن مهر کمک می کنیم.

*جلال پور: ضمانت اجرایی بسته خروج از رکود چیست؟

به گزارش تسنیم، جلال پور نایب رئیس اتاق ایران، در تماس تلفنی با برنامه پایش به بیان برخی ایرادات بسته خروج از رکود پرداخت و خطاب به نوبخت چند سوال را مطرح کرد.

وی پرسید: آیا اجماع ملی روی این بسته وجود دارد؟ آیا مجلس و قوای نظام برای اجرای این بسته آماده هستند؟ ضمانت اجرای این بسته در دولت چیست؟

جلال پور با بیان اینکه در خصوص کوچک سازی دولت و حرکت بودجه به سمت کار عمرانی در این بسته ظاهرا چیزی در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: در بخش کشاورزی هم بسیار کمرنگ پرداخت شده است. آب را انتظار داشتیم به صورت جدی در بسته مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش تسنیم در ادامه نوبخت با بیان اینکه بسته برنامه جامع برای توسعه کشور نیست، تاکید کرد: این برنامه کوتاه مدت و مساله محور است و روی دو نکته مهم اشاره دارد نخست اینکه با چه منابعی می تواند تولید را برای خروج از رکود فعال کند. دوم اینکه به دنبال این هستیم که چطور می توانیم تقاضای موثر تولید کنندگان برای استفاده از این منابع را مدیریت کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه بسته به این منظور برای سال جاری و آینده اختصاص یافته که سال ۹۵ بناست برنامه ششم اجرا شود، گفت: هر چند نمی توانیم بگوییم برنامه ششم هم به تمام کائنات پاسخ می دهد.

معاون رئیس جمهور با تاکید براینکه انتظار داریم رشد اقتصادی با بسته مثبت شود و رونق در اقتصاد بازگردد، تصریح کرد: همچنین در این بسته انتظار داریم اشتغال و بیکاری نیز بهبود یابد.

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوال فردی از اصفهان که در آزمون استخدامی استانداری قبول شده ولی بیش از دو سال است بلاتکلیف بوده، گفت: موافق نیستیم افراد با روش های غیر قانونی جذب شوند؛ کسانی که کارهایشان قانونی انجام شد استخدامشان انجام می شود. فردا بعد از ظهر من در استانداری اصفهان (طبق برنامه هر ماه به چند استان می روم، فردا هم قرار است به اصفهان بروم) ایشان را ملاقات می کنم و اگر امکانش بود با استاندار در این زمینه صحبت می کنم.

به گزارش تسنیم، در بخش دیگری از برنامه اولین مصاحبه تلویزیونی نوبخت پس از انتخابات ریاست جمهوری پخش شد که در آن مصاحبه نوبخت درباره وضعیت معیشتی مردم سخنانی را مطرح و تاکید کرده بود که باید برای بهبود معیشت مردم قدرت خرید مردم درسال ۹۶ نسبت به ۹۲ افزایش یافته باشد.

معاون رئیس جمهور در همین ارتباط تصریح کرد: برای افزایش قدرت خرید این کافی نیست که بگوییم رقم دریافتی بیشتر است بلکه باید تورم را کاهش دهیم، طی یکسال گذشته این اتفاق افتاد و تورم کم شد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پیمان دو جانبه پولی بین ایران و کشورهای دیگر برقرار نشده است، گفت: من از آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی میخواهم که در این برنامه شرکت کرده و در این مورد به مردم کشور اطلاع رسانی کنند.

وی در ادامه راجع به موضوع آب که در صحبت های جلال پور مطرح شد، گفت: ۱۰ میلیارد دلار منابع ارزی فقط برای احیای اراضی خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و همچنین برای آبهای مرزی از همین امسال هزینه خواهد شد که بخش نخست آن برای خوزستان همزمان با سفر رئیس جمهور به این استان شروع کردیم. همین امروز هم ۲ میلیارد دلار که باید ضمانتش را به صندوق بدهیم، همین ساعت ۱۰ شب دیشب دنبال امضای نامه اش بودیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: این علاوه بر اعتبار ۴۱ هزار میلیارد تومانی است که عرض کردم.

به گزارش تسنیم، در ادامه برنامه سخنان نوبخت، معاون رئیس جمهور، ۶ ماه بعد از تشکیل دولت در برنامه پایش و راجع به منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها و نحوه استفاده آن در اقتصاد کشور بازپخش شد.

نوبخت در ادامه برنامه درخصوص این مساله، گفت: ما بر سر این پیمان ماندیم. به افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند بیشتر کمک میکنیم.

وی گفت: چه کار بهتر از اینکه افرادی که نیازمند درمان هستند و نمیتوانستند به بیمارستان مراجعه کنند، امروز افرادی که به بیمارستانها می روند در استانها زیر ۱۰ درصد و در روستاها ۵ درصد درمان را می پردازند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه تنها چیزی که با قاطعیت میتوانیم بگوییم ارزان کردیم، مساله درمان است، خاطرنشان کرد: بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد تومان را برای تولید و اشتغال گذاشتیم. این رقم حاصل از هدفمندی یارانه ها بوده است.


نوبخت اضافه کرد: ما فرزندان ملتیم و میدانیم ملت چه مشکلی دارند. همه دوستان دولت صاحب نظر هستند که جمع شدیم محصول تجربه مان را به جای آزمون و خطا به کار بگیریم برای اتخاذ بهترین راه ها.

وی با بیان اینکه این بسته محصول عقل فرزندانشان در دولت است، افزود: کسی نیست که بگوید این بسته رویایی و غیرعلمی است.

سخنگوی دولت یازدهم در ادامه و در پاسخ به سوالهای پیامکی مخاطبان برنامه پایش و همچنین سوالات شبکه اجتماعی این برنامه درباره بازار سرمایه گفت: الان هم تشویق میکنیم که از منابع دست مردم برای بازار سرمایه استفاده کرده و واحدهای تولیدی از منابع سرمایه تامین کنند.

نوبخت ادامه داد: نمیدانم ظرف روزهای اخیر آیا کاهش شاخص بورس داشتیم یا خیر. البته در مقطعی بنا به دلایلی افتی داشتیم که بلافاصله جبران شد.

وی با بیان اینکه بورس بازاری است که مبتنی بر عرضه و تقاضاست، اظهار داشت: هرلحظه احساس کنیم روند بورس غیرمعقول می شود تا آنجا که دولت بتواند از ابزارهای منطقی و قانونی برای تاثیرگذاری استفاده میکند.

نوبخت گفت: برخی مسائلی که از حوزه مسئولیت دولت خارج بود روی بورس تاثیر منفی گذاشته بود.

به گزارش تسنیم در ادامه برنامه اظهارات نوبخت درباره تکدر رئیس جمهور از افزایش قیمت خودرو در شورای رقابت بازپخش شد.

نوبخت با تاکید براینکه نگاه دولت این است که از هیچ افزایش قیمتی استقبال نکند، گفت: ما هم انتظارمان این است که مردم از خودروی با کیفیت استفاده کنند. اما در خارج دولت دستگاهی با اختیاراتی که دارد نسبت به افزایش قیمت اقدام می کند،در اینجا دولت نمی تواند دخالت کند. شرکت های خودروسازی دولتی نسیتند بنابراین دولت در قیمت گذاری خودروها نقش ندارد و شورای رقابت سازو کارهای تعیین قیمت ها را بیان می کند.

وی به اعلام نظر دولت به شورای رقابت اشاره و تصریح کرد: انتظار داشتیم شورای رقابت واقعیت های اقتصادی را در نظر بگیرد و نسبت به افزایش اقدام نکند، ما نظرمان را در این رابطه گفتیم.

نوبخت ادامه داد: اما کاری که می توانستیم بکنیم که اینها توجیه نکنند با این دلایل مجبوریم قیمت ها را بالا ببریم به همین خاطر به خودروسازها ارز ارزان دادیم تا توجیه اقتصادی کمتری برای افزایش قیمت خودرو داشته باشند.

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه خودروسازها با اذن دولت قیمت خودرو را افزایش ندادند، تصریح کرد: بسیار صادقانه نگاه و سیاست دولت را گفتیم، سیاست دولت بر افزایش هیچ کالایی بخصوص خودرو نیست. هنوز خود من بعنوان ایرانی فکر می کنم که می شود خودرو با کیفیت بهتر و قیمت ارزانتر توزیع شود. خودروسازها بدانند ما دست راخیلی برای واردات باز نگذاشتیم که البته اگر نیاز باشد این کار را می کنیم.به گزارش تسنیم در بخش دیگری از این برنامه بازهم قسمتی از اظهارات محمدباقر نوبخت در تیرماه ۹۳ درباره مخالفت دولت با افزایش قیمت ها بازپخش شد.

وی در ادامه درباره بدهی دولت به بانک ها و برنامه دولت در این خصوص تصریح کرد: در بسته سیاستی خروج از رکود برای تامین منابع مالی واحدهای تولیدی از بازار پول پیش بینی شده که میزان مطالبات بانک ها از دولت کاهش یابد و دولت در مدت کوتاهی بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های خود به نظام بانکی را بازپرداخت کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری