کد خبر: 4058

پ‌ک‌ک که بیش از ۳ دهه برای کسب استقلال و خودمختاری کردهای ترکیه مبارزه کرده روز گذشته از همه کردها خواست تا برای مقابله با داعش به پا خیزند.

به گزارش قم خبر ، تسنیم به نقل از رویترز؛ با ادامه پیشروی شبه نظامیان تکفیری داعش در عراق به سوی مناطق تحت کنترل کردها؛ حزب پ ک ک از کلیه کردها خواسته است تا برای مقابله با داعش آماده شوند.

بر اساس این گزارش جمعیت کردها علاوه بر جنوب شرق ترکیه در شمال شرق سوریه و شمال عراق و غرب ایران نیز پراکنده شده اند. پ ک ک با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود اعلام کرده است: همه کردها در شمال؛ شرق؛ جنوب و غرب باید علیه حمله به سنجار در شمال عراق اقدام کنند.

داعش توانسته است روز یکشنبه پیشروی سریعی به سوی ۳ شهر بزرگ عراق داشته باشد و به سد موصل دست پیدا کند. این سد بزرگترین سد عراق و یکی از مهمترین منابع تامین برق این کشور به شمار می رود.

پ ک ک افزود: همه قدرت های سیاسی کرد باید در این مقاومت شانه به شانه مشارکت کنند. زمانی که کردها مورد حمله قرار می گیرند آنها باید به مهاجمان نشان دهند که همه کردها علیه انها می ایستند.

پ ک ک در شرایط کنونی در روند صلح با دولت ترکیه قرار دارد و مرکز اصلی این گروه در شمال عراق قرار دارد ولی پ ک ک شبه نظامیانی نیز در ترکیه دارد. پ ک ک با کردهای سوریه که در مقابل داعش می جنگند نیز متحد است.

نوری المالکی نخست وزیر عراق برای نخستین بار به نیروی هوایی دستور داده است تا از نیروهای کرد که علیه داعش می جنگند حمایت کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری