عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه اقدامات کور وهابیت ریشه در جهالت، تفسیرهای نادرست و کج‌اندیشی دارد گفت: وهابی‌ها بیان کردند که حتی روزی گنبد سبز بارگاه پیامبر اکرم(ص) و ضریح ایشان را تخریب می‌کنند.

خبرگزاری فارس: اقدامات کور وهابیت ریشه در جهالت و کج‌اندیشی دارد

به گزارش قم خبر ؛ حجت‌الاسلام محمد مهدی نادری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه بقیع(ع) اظهار کرد: تفکر وهابیت در بین نحله‌ها و مذاهب اسلامی تفکر خاصی است و آنها عقاید ویژه‌ای دارند که در هیچ یک از مذاهب چهارگانه اهل سنت، مذهب امامیه و شیعه وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله عقاید وهابیت این است که هر گونه بنا در قبور و بازسازی و تعمیر آن را حرام می‌دانند و در تصور آنها زیارت قبور ائمه بقیع(ع) حرام است و اقدامی به عنوان زیارت اهل قبور وجود ندارد.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: این افراد هر عنایت و توجه به قبور را مانند زیارت، ساختن بنا و تعمیر را حرام می‌دانند و بر اساس تفکر آنها هر نوع توجهی در این زمینه یک نوع بت‌پرستی است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعتقادات وهابیت نباید در این عالم به هیچ موجود و کسی به جز خدای متعال توجه شود و زمانی‌که انسان متوجه قبر و صاحب قبر می‌شود گویا مرده‌پرستی یا قبرپرستی کرده و پرستش هر کسی به جز خدا حرام است، بر اساس همین تفکر به تخریب گنبد و بارگاه ائمه(ع) می‌پردازند.

نادری یادآور شد:‌ آنها حتی بیان کردند روزی گنبد سبز پیامبر اکرم(ص) و ضریح ایشان را تخریب می‌کنند و اگر این اقدام را انجام ندادند، به دلیل ترسی است که از مسلمانان دارند.

وی ادامه داد: این امر نشان می‌دهد که دشمنی خاصی با شیعه وجود ندارد، بلکه این تفکر در زیارت اهل قبور و بنای قبور است.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: حتی داعش خانه کعبه را نماد بت‌پرستی دانسته و بیان کرده اگر دستمان برسد کعبه را خراب می‌کنیم، بنابراین این موارد ریشه در جهالت، تفسیرهای نادرست و کج‌اندیشی دارد.

وی نخستین گام در پایان دادن به این وضعیت را راه فرهنگی ذکر کرد و افزود: باید افکار کسانی که از روی جهالت و اعتقادات جاهلانه معتقد هستند، را روشن کرده و بحث‌های علمی راه‌اندازی شود و ادله بر زیارت اهل قبور تبیین شود، ولی برخی افراد به صورت متعصبانه این عقیده را دارند و در قلب و دل آنها دشمنی و عداوت با شیعه وجود دارد که روش برخورد با آنها متفاوت است.

نادری یادآور شد: توجه به قبر و صاحب در جایگاه پرستش نیست و صرفا احترامی است که به دلیل آنکه به بنده مخلص خدا ارائه شده ممتاز است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری