رئیس‌جمهور گفت: تداوم بی‌تفاوتی و بی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم‌صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌تر کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در اجلاس کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، از حضور وزرای خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران تقدیر کرد و گفت: تردیدی نیست که حضور شما در اجلاس کمیته فلسطین نمایان‌گر اهمیتی است که دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد برای موضوع فلسطین، یعنی کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر، قائل هستند.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه نشست حاضر فرصتی مغتنم برای بررسی تحولات جاری در سرزمین اشغالی فلسطین باشد، افزود: امیدوارم این نشست باعث هم‌فکری اعضاء برای یافتن راه‌های عملی به منظور یاری رساندن به این مردم شجاع و مظلوم اسیر در چنبره توطئه‌های استعماری باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با کمال تاسف می‌گویم که رژیم‌صهیونیستی طی هفته‌های گذشته و در ماه مبارک رمضان با زیرپا گذاشتن اصول انسانی و قوانین بین‌المللی، به ویژه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی و با به کارگیری پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها، در جنگی بسیار ناعادلانه و نامتناسب سرزمین فلسطین و نوار غزه را هدف شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین حملات خود قرار داده است.

روحانی با بیان اینکه در این تجاوز جنایتکارانه، ارتش رژیم کودک‌کش به شکلی کاملا هدفمند و برنامه‌ریزی شده، سیاست همیشگی خود را یعنی کشتار و نسل‌کشی یک ملت از طریق کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان را در دستور کار دارد، گفت: این رژیم انهدام تاسیسات زیربنایی از جمله مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مدارس، مساجد و حتی گروه‌های امدادرسان و رسانه‌ای را ادامه داده است.

وی ادامه داد: کشته و مجروح شدن بیش از ۱۰ هزار نفر از افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و بی‌خانمان و آواره کردن ده‌ها هزار نفر دیگر به همراه تخریب عامدانه کلیه زیرساخت‌های غزه، دلیلی محکم بر جنایات رژیم‌صهیونیستی است.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: در چنین شرایطی کم تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعمال فشار به رژیم‌صهیونیستی برای توقف جنایات ضدبشری، جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده که در نهایت بی‌رحمی حتی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی و نیز تجهیزات درمانی به غزه برای تامین احتیاجات ضروریات مردم بی‌پناه و مداوای مجروحان شده است.

روحانی ضرورت واکنش سریع و موثر به این تجاوز آشکار را مبنای تشکیل این نشست دانست و گفت: جنبش عدم تعهد به عنوان مجمعی بین‌المللی و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان، می‌تواند و باید در جهت تحقق صلح حقیقی و عدالت اجتماعی در راستای استیفای حقوق مسلم ملت مظلوم فلسطین گام‌های اساسی و مستحکم خود را بردارد.

 رئیس‌جمهور تصریح کرد: بیش از ۶ دهه است که مردم فلسطین همچنان از حقوق اولیه خود در سرزمین آبا و اجدادی خود محرومند.

روحانی افزود: مردم فلسطین تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و از حملات وحشیانه رژیم‌صهیونیستی رنج می‌برند. تداوم بی‌تفاوتی و بی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم‌صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌تر کرده است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: گستاخی رژیم‌صهیونیستی به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد این رژیم درصدد برآمده تا با آتش‌افروزی خودساخته و توسل به نسل‌کشی، بخشی از ملت مظلوم و سرزمین قطعه قطعه و اشغال شده فلسطین را در بدترین شرایط ممکن قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد براساس موازین بنیادینش باید در فضای بی‌عملی و انفعال حاکم بر سازمان ملل متحد آستین همت را بالا زده و برای توقف روند فعلی جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم اشغالگر صهیونیستی و احقاق حقوق عادلانه مردم بی‌گناه فلسطین وارد عمل شود، گفت: بی‌عملی و بی‌اعتنایی بارز شورای امنیت سازمان ملل متحد در فاجعه جاری در فلسطین، به ویژه در غزه نماد آشکار بی‌عدالتی در شورای امنیت است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری