کد خبر: 3951

تازه ترین این موضع گیری ها به «نینی»، خواننده مشهور اسراییلی، مربوط می شود؛ کنسرت نینی که قرار بود در ۲۷ اکتبر امسال در تئاتر مانتزونی در شهر میلان ایتالیا برگزار شود، به دلیل موضع گیری های او به نفع فلسطینیان لغو شد.

بدون شک کشتار و نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه آن چنان وسیع است که برای همیشه در تاریخ ثبت خواهد شد و اگرچه که امروز بزرگترین شبکه های خبری دنیا به دست آنها اداره می شود اما ئر همین آشفته بازار نیز وجدان های بیدار و حساس حتی در دل سرزمین صهیونیست ها به این وضع اسف بار و غیر انسانی معترضند.

به گزارش قم خبر به نقل از تهران پرس؛ در چنین شرایطی که شاهد سکوت بسیاری از رسانه های دنیا در برابر کشتار غیرنظامیان در غزه هستین، در درون اسرائیل موج اعتراضات وسیعی آغاز شده است و هنرمندان اسرائیلی در صف مقدم این اعتراض قرار دارند و البته هزینه سنگینی برای ابراز همدردی با بی گناهان پرداخت می کنند.

فشار مردمی علیه جنایات صهیونیست ها بر چهره های هنری اسراییلی باعث شده است تا برخی از این چهره ها علیه اقدامات مقامات خود موضع بگیرند.

نکته جالب توجه اینجاست که بلا فاصله پس از اعتراض این هنرمندان، تهدیدهای متعددی از سوی نیروهای امنیتی و مقامات رسمی کشور در شبکه های اجتماعی و اظهارات رسمی به وجود آمده است که این موضوع نشان از شکافی عمیق میان توده مردم و مسئولان رژیم صهیونیستی دارد.

اظهارات نینی و لغو کنسرت او

تازه ترین این موضع گیری ها به «نینی»، خواننده مشهور اسراییلی، مربوط می شود؛ کنسرت نینی که قرار بود در ۲۷ اکتبر امسال در تئاتر مانتزونی در شهر میلان ایتالیا برگزار شود، به دلیل موضع گیری های او به نفع فلسطینیان لغو شد.

مدیر برنامه های او در ایتالیا از مخالفت انجمن زنان یهودی آدی-ویتزو در ایتالیا با حضور نینی در این کنسرت خبر داد. روزنامه ایتالیایی لارپو بلیکا روز یکشنبه ۲۷ ژوئیه به نقل از برگزارکنندگان کنسرت نینی در ایتالیا نوشت که آن ها موافق دخالت دادن سیاست در جریان این کنسرت نیستند.

ظاهرا اظهارنظرهای سیاسی این خواننده علیه سیاستمداران اسراییلی باعث شد تا حامیان مالی کنسرت از برگزاری آن منصرف شوند. پیشتر نیز هاآرتص از خشم صهیونیست ها نسبت به برخی هنرمندان خود خبر داده بود. کمترین حمله و توهین به این چهره ها در شبكه هاي اجتماعي جمله ای بود با مضمون: تو مايه ننگ اسراييلی!

اورنا بنایی و اعتراض فیس بوکی به اظهارات ضدصهیونیستی وی

اورنا بنايی، بازيگر و كمدين دیگر چهره مغضوب شده، است. اين بازيگر در مصاحبه با يك روزنامه تل آويوی جمله ای ابراز داشت که برایش هزینه ساز شد، آن عبارت چنین بود: «از اين كه مردم سرزمين او چنين رفتاری دارند، ابراز شرمندگي مي كند».

در اعتراض به وی يک صفحه عبری زبان در شبكه اجتماعی فيسبوک، بنايی را هنرمندی ضداسراييلی و طرفدار غزه ناميد و نوشت مطمئن باش اگر عرب ها دستشان به تو برسد خودت و دخترانت را به بدترين نحو می‌كشند و بعد شوهرت را كه بايد شاهد اين صحنه ها باشد، سر می برند.

سکوت یک دقیقه ای شیرا گفن به کشتار کودکان و موضع وزیر ورزش اسرائیل

همچنین شیرا گفن، یکی از كارگردانانی بود كه در جشنواره فيلم بيت المقدس به كشتار غزه اعتراض كرده بودند. حمایت وی چنان گران بود که در واکنش به سخنانش، ليمور ليوانت، وزير ورزش رژیم صهیونیستی، هم از کوره در رفت و او را مايه رسوايی اسراييل خواند و گفت: «متاسف است كه چنين افرادی در اين سرزمين زندگی می كنند».

موضع گیری وزیر ورزش اسرائیل در واقع اعتراض به گفن نبود بلکه واکنشی بود به گروهی متشکل از هشت کارگردان اسرائیلی که با انتشار بیانیه‌ای در جریان برگزاری جشنواره فیلم دارالسلام نسبت به خشونت و کشتار ده‌ها تن از مردم فلسطین در چند روز اخیر اعتراض شدید و اعلام کردند، در این روزهای خشونت‌بار تنها نمی‌توان درباره سینما سخن گفت و نسبت به کشتار و وقایع وحشتناک اطراف بی‌تفاوت بود.

«کارن یدایا»، فیلمساز اسرائیلی در این نشست خبری در اعتراض به خشونت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در بمباران نوار غزه و کشتار ده‌ها نفر گفت: من مادر دو فرزند هستم که از ترس موشک‌ها رنج می‌برم.

در بیانیه‌ای که این کارگردانان منتشر کرده‌اند، آمده است: ما نیز ترسیده‌ایم؛ برخی از ما فرزند داریم و فرزندان ما از صدای آژیر قرمز و بمباران در هراسند. ما در پی انتقام نیستیم و به راه حل نظامی اعتقاد نداریم، چرا که این رویکرد در گذشته با شکست مواجه شده است.

این کارگردانان اسرائیلی همچنین اعلام کردند: ما به عنوان هنرمند در این روزهای وحشتناک از خودمان،‌ مسوولان برگزاری جشنواره‌، تماشاچیان و رسانه‌ها انتظار داریم تا موضع صریح خود را نسبت به تغییر شرایط کنونی اعلام کنند. ما از دولت اسرائیل می‌خواهیم آتش‌بس اعلام کند تا از طریق گفت‌وگو با مردم فلسطین به راه حل مسالمت‌آمیز دست یابند.

اما جملات وزیر وزرش بی پاسخ نماند و شيرا در فيس بوک خود نوشت: «اين كه برای همدردی با چهار كودک كشته شده چنين اعتراض هايی به پا می كنند نشان دهنده اين است كه جامعه ما تا چه حد در خشونت غرق شده است».

وی در این پست افزود: «با اجازه شما من می خواهم از خفا بيرون آيم و بگويم وقتی يک بچه كشته می شود، اين موضوع به من آسيب می زند».

اعتراض نوآ و پاسخ یک گروه راست اسرائیلی در فیس بوک

نوآ دیگر خواننده اسراييلی بود كه حین اجرای كنسرت در اسپانيا رفتار رژیم صهیونیستی را محكوم كرده و آن را جنايت بار خواند. او پيش از بيان اين حرف ها از سوی مردم اسپانيا با اعتراض رو به رو و با عنوان تروريست خوانده شده بود. وی گفت:

«متاسفم كه در اسراييل من را برای حمايت از صلح به باد سرزنش می گيرند. اما بايد بگويم ما داريم بهای اشتباه رهبرانمان را می پردازيم. هزينه اشتباهات سياسی آنهايی را كه به ما خيانت می كنند، می پردازيم. همه آنهايی كه تلاشی براي جلوگيری از خشونت نمی كنند، خيانتكار هستند.»

در پاسخ به اين عمل يک گروه از دست راستی‌های اسراييلی چنين موضع گيری كرد: آيا چنين زنی بايد در اسراييل زندگی كند؟ آيا چنين زنی شايسته اين است كه ارتش اسراييل از او دفاع كند. ارتشيان ما دارند می جنگند و او برای دشمنانمان يک دقيقه سكوت می‌كند.

حمایت‌هایی که از ترس حذف شدند!

اما تهدید و ارعاب صهیونیست ها تنها به هنرمندان اسرائیلی معترض بازنمی گردد و با تئجه به نفوذ صهیونیست ها در شبکه های اجتماعی، سایر هنرمندان حامی غزه نیز به شکلی عجیب یا هک شدند و یا بلافاصله دست از حمایت خود برداشتند و انصراف آنها بسیار محل تامل است.

حدود دو هفته قبل، ریحانا توییت کرد: Free Palestine# فلسطین را آزاد کنید و حدود هشت دقیقه بعد آن را حذف کرد.

جیجی حدید، مدل، توییت کرد: FreeGaza# و بعد حذفش کرد.

دوایت هاورد، بسکتبالیست توییت FreePalestine# خود را حذف کرد و بعد گفت که این توییت یک اشتباه بود و عذرخواهی کرد.

آماری استاودمایر، بسکتبالیست و عضو تیم نیویورک نیکز در صفحه اینستاگرامش عکسی را با عنوان “برای فلسطین دعا کنید” منتشر و بعد حذف کرد.

سلنا گومز، خواننده پرطرفدار در اینستاگرام عکسی را منتشر کرد و نوشت: “برای غزه دعا کنید.” ولی بعدا آن را حذف کرد.

حمله‌های اسرائیل به غزه در هفته‌های اخیر همچنین واکنش چندین چهره پرطرفدار بین‌المللی را به دنبال داشته است و تعدادی از آنها در صفحه توئیتر خود با به کار بردن FreePalestine# (فلسطین را آزاد کنید) از مردم غزه اعلام حمایت کردند، هرچند تعدادی از آنها کمی بعد توییت خود را پاک کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری