کد خبر: 3880

ماجرای رانت ۶۵۰ میلیون یوروریی با همه شواهد محرز و مشخصی که از سوی نهادهای نظارتی در تایید آن وجود دارد، بعد از عبور از فاز تکذیب وزیر دادگستری، به مرحله اعتراض رییس بانک مرکزی به دیوان محاسبات به خاطر نظارت بر این فساد گسترده رسید.

به گزارش قم خبر به نقل از «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سیف با اعتراض به دیوان محاسبات به خاطر نظارت بر مسئله رانت ۶۵۰ میلیون یورویی به دادستان دیوان محاسبات نامه نوشت.


در قسمتی از نامه سیف به فیاض شجاعی آمده است: ورود یک مرجع دیگر به امر تشخیص یک اقدام ضد رقابتی، خود عملی غیر قانونی از طرف یک مرجع قانونی است... به دلیل آنکه ضرری به بیت المال وارد نشده است، اصولا موضوع ورود آن دیوان محترم به موضوع محل ابهام است.

اعتراض نسبت به نظارت دیوان محاسبات اگرچه اتفاقی عجیب به نظر می رسد، اما در دولت یازدهم برای چندمین بار است اتفاق می افتد. بعد از تکذیب های نعمت زاده، این بار و پس از گزارش دیوان محاسبات بود که پور محمدی و نوبخت در نشست خبری پس از جلسه هیئت دولت، چهارشنبه گذشته به دفاع تمام قد از رانت ۶۵۰ میلیون یورویی پرداختند.

در گزارش دیوان محاسبات و در تایید این فساد بزرگ آمده بود: "با توجه به تحقیقات و بررسی‌های معموله و نیز اسناد و مدارک مضبوط در گزارش و مجموع دفاعیات واصله، از آنجا که درخواست مورخ ۲/۸/۱۳۹۲ یکی از واردکنندگان کالاهای اساسی دایر بر دریافت مجوز تخصیص ارز و ترخیص و فروش کالا مواجه با پاسخ مورخ ۱۶/۹/۱۳۹۲ بانک مرکزی مبنی بر اینکه حمل کالا قبل از دریافت کد تخصیص ارز مغایر با مقررات جاری بوده و تخصیص ارز حسب مقررات و بر اساس نوبت صورت خواهد گرفت، شده ازاین‌رو انعقاد تفاهم‌نامه موصوف و اعطای کد تخصیص ارز و ترخیص زودهنگام کالاهای اساسی متعلق به شرکت بخش خصوصی خارج از رویه مورد عمل و از مصادیق امتیاز ویژه (موضوع ماه ۵۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی) محسوب می‌شود."

پورمحمدی، وزیر دادگستری در مواجهه ای عجیب با حکم دادستان دیوان محاسبات، آن را «بررسی عمومی خارج از مسئولیت» عنوان کرد و به توجیه این رانت ۶۵۰ میلیون یورویی پرداخت.
وی گفت: با ماجراجویی و اتهام زنی ناروا که حتی تخلف هم نشده ما تخلف در این زمینه را هم قبول نداریم، گزارش دیوان محاسبات هم که آمده است و بررسی عمومی خارج از مسئولیت هم انجام داده است.

بعد از این اظهارات بود که توکلی به روحانی نامه نوشت.

احمد توکلی پس اظهارات عجیب پورمحمدی و نوبخت در دفاع از رانت بزرگ به روحانی نامه نوشت. وی در این نامه به روحانی در رابطه با فراگیر شدن این مفسده در دولت تذکر داد. در بخشی نامه از توکلی به روحانی آمده است: « در شگفتم چرا در همان روزهای اول که می‌شد بدون هیچ هزینه‌ای گره را با دست واکرد، مسئولان بر حرف غلط ایستادگی کردند؟ آن‌ها می‌توانستند خیرخواهی بنده را که کاملا غیررسانه‌ای انجام می‌گردید بپذیرند تا قانون شکسته نشود، ثروت رانتی برای فرد خاصی فراهم نگردد و قدرت بازاری او، به زیان امنیت غذایی مردم، اخلال در رقابت و خطر اعمال قیمت تهاجمی علیه کشاورزان بیچاره، افزایش نیابد و اعتماد مردم به دولت آسیب نبیند.»

اشاره توکلی به رسانه ای کردن موضوع، به دونامه پیشین او اشاره می کند که خطاب به لاریجانی رییس مجلس نوشته شده بود.

همه اینها درحالی است که مدتی پیش نیز محسنی اژه ای با تایید این رانت به بدهکاری هزار میلیاردی فردی که به او رانت داده شده بود، اشاره کرد. دادستان کل کشور، گفت: فردی که ۶۵۰ میلیون یورو رانت به او داده شده، ۱۰۰۰ میلیارد معوقات بانکی داشته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری