کد خبر: 387

دبیر مجمع تشخیص مجمع نظام در قم:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: استقلال قضاوت یعنی استقلال وکیل، استقلال قاضی و استقلال گزارش که در نهایت به تحقق عدالت و نظم منجر می‌شود که از اهداف مهم جموری اسلامی است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، محسن رضایی که در مراسم تحلیف هشتمین دوره اختبار کانون وکلای دادگستری استان قم سخن می‌گفت، با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی، تحقق عدالت و نظم در جامعه است که نظم برای پیشرفت و عدالت برای پی گیری حق الزامی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برای اینکه عدالت تحت نظر مناقع و سلائق فردی و گروهی انجام نگیرد، قضاوت باید مستقل باشد و مستقل بودن قاضی به تنهایی کافی نیست بلکه امر قضاوت باید مستقل باشد، این بدین معنی است که حتی بازپرسی که برای تهیه گزارش می‌رود باید مستقل باشد و تحت تأثیر منافع گروه‌های قدرتمند و ثروتمند قرار نگرفته باشد تا حقیقت را بنویسد و الا به استقلال قضاوت آسیب وارد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر وکیل تحت تأثیر عواملی چون پول، قدرت و ثروت قرار گیرد، باز هم قضاوت قاضی دچار ایراد می‌شود و از این رو می گوییم قضاوت یک فرایند است و وکیل هم جزئی از این فرایند است، اگر همه افراد درگیر این فرایند مستقل باشند، عدالت و نظم دچار خدشه نمی‌شوند و در غیر این صورت، این دو هدف مهم محقق نمی‌شوند.

رضایی افزود:  ‌یک بی نظمی و یک بی عدالتی، مانند سنگی که بر آب می‌افتد، ایجاد موج می‌کند و یک بی نظمی کوچک، بی نظمی‌های بزرگ را به ارمغان می‌آورد، از این رو قضاوت خود باید پایان دهنده بی نظمی‌ها و بی عدالتی‌ها باشد و مهم‌ترین امری که می‌تواند به این مسئله کمک کند، استقلال قضاوت است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به وکلای جدید دادگستری استان قم تاکید کرد: استقلال قضاوت یعنی استقلال وکیل، استقلال قاضی و استقلال گزارش و امیدواریم شما که امروز و در زمانی که تاکید جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب بر استقلال امر قضاوت است، در تحقق این مسئله موفق باشید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری