مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم با ارائه توضیحاتی درباره مجوز دانشگاه ایرانیان اعلام کرد که تاکنون شورای گسترش هیچ گونه مجوزی برای این دانشگاه صادر نکرده است.

به گزارش قم خبر ، حسین حسینی در گفتگو با مهر در این باره، گفت: همانطور که پیش از این معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده، مصوبه پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه ایرانیان بلااثر و فاقد موضوع بوده و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم اعلام شده است.


وی با توجه به اینکه معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده بود که " موافقت این شورا با داشتن شعبه دانشگاه در تهران مبتني بر وجود موافقت اصولي از جانب شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم بوده است" توضیحاتی داد و اظهار داشت: شورای گسترش تاکنون برای دانشگاه مورد بحث هیچ مجوزی صادر نکرده است، اصولاً و براساس قانون ، شورای گسترش برای دانشگاههای غیردولتی غیرانتفاعی که قصد راه اندازی در تهران را دارند هیچ مجوزی نمی تواند صادر کند و تمام مجوزهای لازم از جمله مجوز اصولی این دسته از دانشگاهها را شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر می کند.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم به یک نکته دیگر درباره مجوز دانشگاه ایرانیان که در پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه منتشر شده، اشاره کرد و افزود: جهت تنویر افکار عمومی لازم است ذکر شود که در سایت دانشگاه ایرانیان، مجوزی که توسط شورای گسترش صادر شده، مشاهده می شود و در واقع این مجوز را به عنوان سند خودشان در سایت دانشگاه منتشر کرده اند.

به گفته حسینی، این مجوز مربوط به درخواستی است که سال ۸۹ توسط شورای عالی ایرانیان به ریاست محمد شریف ملک زاده مبنی بر راه اندازی دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی جامع بین المللی ایرانیان در امارات به وزارت علوم، ارسال شده و وزارت علوم هم مجوزی برای این درخواست صادر کرده بود.

وی تاکید کرد: درخواست شورای عالی ایرانیان با درخواستی که برای تشکیل دانشگاه جامع ایرانیان صادر شده، کاملاً متفاوت است. علاوه بر این، مجوزی که از سوی شورای گسترش وزارت علوم برای شعبه دانشگاه جامع بین الملل ایرانیان در امارات صادر شده با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دانشگاه ایرانیان دو مقوله جدا و متفاوت از هم به شمار می آیند.

وی درباره اعضای هیأت موسس دانشگاهی که قرار بود در امارات تاسیس شود، گفت: ابراهیم عزیزی، مرضیه وحید دستجردی، رحیم مشایی، حمید بقایی، لطف اله فروزنده، محمد علی صالحی و محمد شریف ملک زاده اعضای هیأت موسس این دانشگاه را تشکیل می دادند اما بعد از مدتی نصف این اعضا استعفای خود را از عضویت اعلام کردند و این هیأت از حد نصاب قانونی خود خارج شد؛ از سوی دیگر با توجه به محدودیت در زمان اعتبار مجوز اصولی، در ۳۰ خردادماه سال ۹۰ مراتب به نماینده هیأت موسس اعلام شد که در صورت پیگیری مجدد، لازم است درخواست جدیدی صادر شود که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

حسینی با یادآوری اسامی اعضای هیأت موسس دانشگاه جامع ایرانیان، خاطرنشان کرد: اعضای هیأت موسس دانشگاه جامع بین الملل ایرانیان را احمدی نژاد، بقایی، مشایی، حسن موسوی و کامران دانشجو تشکیل می دادند که کامران دانشجو در زمان امضای این اساسنامه استعفای خود را از عضویت اعلام کرد.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در نهایت اینکه هیچ مجوزی از سوی شورای گسترش وزارت علوم برای دانشگاه ایرانیان صادر نشده است.

به گزارش مهر، هفته گذشته بایک نگاهداری معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به مهر اعلام کرد: پيرو اعتراض برخي از اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيرامون ابلاغيه مورخ اول مردادماه ۹۲ شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورد اين دانشگاه، موضوع مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: بر اساس نتايج اين بررسي با عنايت به نص مشروح مذاكرات جلسه ۷۳۵ مورخ ۲۴ مردادماه سال ۹۲ شوراي عالي انقلاب فرهنگی موافقت این شورا با داشتن شعبه دانشگاه در تهران مبتني بر وجود موافقت اصولي از جانب شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم بوده است.

نگاهداري گفت: بديهي است در صورت اعلام عدم وجود موافقت اصولي از سوي مراجع ذي ربط، مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين زمينه فاقد موضوع خواهد بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری