کد خبر: 3767

پس از آنکه معاون نخست وزیری ترکیه اعلام کرد: زنان این کشور نباید در ملأعام بخندند، زنان این کشور در یک اقدام دسته‌جمعی تصاویری را از خودشان با لب‌های خندان در توییتر منتشر کردند و با این کار، با سخنان معاون نخست وزیری این کشور به مخالفت پرداختند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه گفت: زنان ترکیه نباید در ملاعام بخندند. عفت و پاکدامنی بسیار مهم است. اینها تنها کلمات نیستند بلکه مایه زیبایی و افتخار زنان ترکیه است. یک زن باید پرهیزگار باشد. باید تفاوت میان یک جمع عمومی و خصوصی را بداند. او نباید در ملأعام بخندد.


پس از صحبت‌های معاون نخست وزیری ترکیه، روز چهارشنبه هزاران تن از زنان این کشور تصاویری از خود را در حالیکه می‌خندیدند در سایت‌های اجتماعی منتشر کردند و در همین حال، مردان ترکیه نیز به رسانه‌های اجتماعی آمده و همبستگی خود را با زنان کشورشان نشان دادند.

یکی از کاربران مرد در توییتر نوشت: مردان کشوری که زنانش اجازه ندارند بخندند، ترسو و بزدل هستند.

اکمل‌الدین احسان اوغلو، رییس سابق سازمان همکاری اسلامی و نامزد رقیب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در رقابت انتخابات ریاست جمهوری ۱۰ اوت سال جاری میلادی نیز به جمع مخالفان به صحبت‌های آرینچ پیوست و در توییتر نوشت: بیش از هر چیز دیگری، کشور ما به زنانی احتیاج دارد که لبخند بزنند و خنده دیگران را بشنوند.

سایر اشخاص مخالف دولت آنکارا نیز به صحبت‌های آرینچ اشاره کرده و این صحبت‌ها را نشان‌دهنده وضعیت ملال‌آور حقوق زنان در کشور خواندند.

ملدا آونور، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه در توییتر خود از مردم کشورش خواست تا برای حمایت از حقوق زنان هفته آینده دست به راهپیمایی اعتراضی گسترده‌ای بزنند.

در گزارش ۲۰۰۹ دفتر نخست وزیری ترکیه درباره وضعیت زنان در کشور آمده که بیش از ۴۰ درصد زنان ترکیه هدف خشونت‌های خانگی قرار گرفتند و بیش از ۱۲۰ تن از آغاز سال جاری میلادی توسط والدین یا سایر بستگانشان کشته شدند.

این نخستین باری نیست که مقام‌های دولت اردوغان به خاطر اظهارنظرهای تبعیض‌آمیزشان باعث خشم مردم ترکیه می‌شوند.

آرینچ نیز در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارنظر به مطالب منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی تنها گفت: صحبت‌هایم را تحریف کرده‌اند. از یک ساعت و نیم سخنرانی‌ام به مناسبت عید فطر، برخی تنها آن قسمتی را که درباره خندیدن زنان در خیابان بود، شنیدند. این یک تحریف زشت و زننده و بی پایه و اساس است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری