کد خبر: 3696

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از پیوند کلیه ایرانی‌ها به افراد خارجی به بهانه توریسم درمانی، گفت: برخی از سودجویان، پیوند کلیه را روی اتباع خارجی انجام می‌دهند و به بهانه توریسم درمانی کلیه را از ایران دریافت می‌کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، شهلا میرگلوی بیات درباره پیوند کلیه به اتباع خارجی، افزود: یکسری از این افراد تحت حمایت انجمن حمایت از بیماران کلیه بوده و حتی از دفترچه بیمه نیز برخوردارند.


وی ادامه داد:‌ در گذشته نیز انجام پیوند کلیه به اتباع خارجی هم وطن صورت می‌گرفت زیرا افراد بسیاری هستند که در کشور ما سالیان سال زندگی کرده و حال با دچار شدن به نارسایی‌های کلیه نیازمند پیوند کلیه شده‌اند.

میرگلوی بیات تصریح کرد: مشکل زمانی ایجاد می‌شود که برخی از سودجویان، پیوند کلیه را روی اتباع خارجی انجام می‌دهند و به بهانه توریسم درمانی کلیه را از ایران دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه پیوند کلیه به اتباع خارجی در یک الی ۲ بیمارستان خصوصی به صورت غیر قانونی صورت می‌گرفت، یادآور شد: متاسفانه این مراکز درمانی به دلیل اخذ مبالغ کلان از این بیماران اقدام به چنین تخلفاتی می‌کردند که البته بر اساس اعلام وزیر بهداشت جلوی تخلفات این مراکز گرفته شد.

میرگلوی بیات با تاکید بر اینکه نباید از قانون پیوند کلیه به اتباع خارجی هموطن سوء استفاده کرد، افزود: اگر این پیوند بر اتباع خارجی هم‌وطن صورت گیرد ایرادی بر آن وارد نیست زیرا این افراد در ایران بوده و بعد از پیوند کلیه نیز در این کشور زندگی می‌کنند، اما این اقدام برای افراد خارجی که به بهانه توریسم درمانی وارد کشور می‌شوند خلاف قانون است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت پیوند کلیه در کشور، گفت: در کشور مشکل چندانی از لحاظ کمبود کلیه وجود ندارد بلکه این کمبود بیشتر از جهت دیگر اعضای بدن مانند کبد یا قلب است که باید در پیوند آن به اتباع خارجی دقت‌نظر صورت گیرد و توجه به انجام این عمل برای بیماران نیازمند داخلی باید مدنظر واقع شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری