کد خبر: 3333

در حالی کمیسیون فرهنگی کامران و مطهری را سال گذشته و نبویان و رسایی را امسال برای عضویت در هیئت نظارت به صحن علنی معرفی کرده که علی مطهری مکانیزمی که پارسال خوب بود را امسال مبهم می‌خوانند. در حالی کمیسیون فرهنگی کامران و مطهری را سال گذشته و نبویان و رسایی را امسال برای عضویت در هیئت نظارت به صحن علنی معرفی کرده که علی مطهری مکانیزمی که پارسال خوب بود را امسال مبهم می‌خوانند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، کمیسیون فرهنگی مجلس برابر ماده ۲۱۸ آئین‌نامه داخلی مجلس حمید رسایی و محمود نبویان را برای عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات به صحن علنی مجلس معرفی کرد تا نمایندگان مجلس از طریق رای گیری، یکی از این ۲ را به عنوان نماینده قوه مقننه به هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی کند.


بنا به رای گیری که در کمیسیون فرهنگی صورت گرفته، علی‌مطهری رای لازم را از سوی کمیسیون کسب نکرد و نبویان و رسایی به عنوان گزینه‌های کمیسیون فرهنگی برای عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شدند.

اما پس از این انتخاب کمیسیون فرهنگی مجلس، علی مطهری در اعترض به عدم انتخابش طی تذکری با استناد به ماده ۲۱۸ آئین‌ نامه در صحن علنی مجلس گفت که کمیسیون فرهنگی "غفلت" و به حداقل نفرات پیشنهادی "اکتفا" کرده است. مطهری همچنین پیشنهاد کرد که غیر از این ۲ نفر، افراد دیگری هم در صحن علنی کاندیدا شوند تا "دست مجلس باز باشد".

پس از علی مطهری، کمال الدین پیرموذن نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز با این بیان که کمیسیون فرهنگی حق علی مطهری را "حیف" کرده است، گفت که کمیسیون باید بیشتر از ۲ نفر را به صحن علنی مجلس معرفی می‌کرد.

هرچند احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به این تذکرات پاسخ داد و گفت علت عدم معرفی مطهری به صحن علنی، رای‌نیاوردن وی در کمیسیون و استفاده این کمیسیون از حق طبیعی خود برای معرفی "۲ نفر" به صحن بوده است، اما علی لاریجانی در واکنش به این تذکرات و پاسخ سالک، ضمن تصریح بر اینکه "کمیسیون تخلفی نکرده است"، با این حال این موضوع را "مبهم" خواند و گفت که "آیین‌نامه قدری ابهام دارد"

بر همین اساس بود که طبق آنچه نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به تسنیم گفته است، علی لاریجانی علیرغم اینکه کارتهای انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات در صحن علنی توزیع شده بود، مانع از رای‌گیری شد. اقدامی که اعتراض شدید اعضای کمیسیون فرهنگی را به دنبال داشت.

* قانون چه می‌گوید؟

اما سوالی که در این بین وجود دارد این است که نص صریح آئین‌نامه در این باره چه می‌گوید و تا به حال روال بر چه اساسی بوده است؟

نگاهی به آئین نامه مجلس گواه آن است که تخلفی توسط کمیسیون فرهنگی در این باره اتفاق نیفتاده و کمیسیون فرهنگی مجلس از اختیار خود برای معرفی تنها نماینده استفاده کرده است. بند یک ماده ۲۱۸ آئین‌نامه داخلی مجلس در این ز مینه به صراحت می‌گوید: برای انتخاب ناظران کمیسیون­های تخصصی و یا مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ذی‌ربط موظف است حداقل به تعداد دوبرابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی نماید تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام کند.

همچنین بررسی روند سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که سال گذشته نیز کمیسیون فرهنگی مجلس فقط دو نفر یعنی حسن کامران نماینده اصفهان و علی مطهری را برای رای‌گیری به صحن علنی مجلس پیشنهاد کرد. و این در حالی است که اقدام مذکور کمیسیون فرهنگی در سال گذشته هیچگاه مورد اعتراض علی مطهری واقع نشد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز سال گذشته هیچگاه این بند از آئین‌نامه را "مبهم" نخوانده بود. ضمناً سال گذشته آقای کمال‌الدین‌ پیرموذن نیز هیچگاه در صحن علنی مجلس به این روند اعتراض نکرده و خواهان اضافه شدن افراد پیشنهادی کمیسیون به صحن علنی نشده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری