کد خبر: 3176

متن کامل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی درباره برنامه انرژی اتمی ایران منتشر شد.

به گزارش قم خبر به نقل از پرس تی وی، متن کامل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی درباره برنامه انرژی اتمی ایران منتشر شد.


این متن که در تاریخ ۹۳/۴/۲۹ در اختیار خبرگزاری‌های بین المللی قرار گرفت به شرح زیر است:

بر اساس توافق ماه ژانویه سال دو هزار و چهارده این گزارش وضعیت برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با معیارهای اختیاری پذیرفته شده از طرف این کشور به عنوان بخشی از طرح اقدام مشترک مورد توافق در مذاکرات پنج به علاوه یک در بیست و چهارم نوامبر دو هزار و سیزده مورد بررسی قرار می‌دهد.

بر اساس طرح اقدام مشترک نخستین گام وابسته به یک مدت زمان شش ماهه است که می‌تواند با رضایت طرفین تمدید شود. طرح اقدام مشترک در بیستم ژانویه سال دو هزار و چهارده عملی شد. آژانس تایید می کند که از بیستم ژانویه دو هزارو چهارده :

۱- ایران اورانیوم (۲۳۵) را درهیچکدام از تاسیسات اعلامی خود بیش از پنج درصد غنی سازی نکرده است.

۲- ایران آبشارهای زنجیره‌ای متصل به هم در تاسیسات اعلام شده خود، راه اندازی نکرده است.

۳- ایران روند رقیق سازی نیمی از مواد اتمی به حالت uf۶ خود را که در بیستم ژانویه به حد غنی سازی بیست درصد رسیده بود به حد پنج درصد تکمیل کرده است.

۴- ایران صد کیلوگرم از اورانیوم نوع uf۶ غنی شده بیش از بیست درصد خود را در روند تبدیل به صفحه سوخت برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.

۵-ایران هیچ روندی مبنی بر خط بازگشت تبدیل اکسید اورانیوم بهuf۶ ندارد.

۶- ایران هیچ پیشرفتی درکارخانه‌های غنی سازی سوخت ازجمله فعالیت‌های خود در کارخانه غنی سازی سوخت فوردو(pfep) یا اراک راکتور IR۴۰ و تولید و آزمایش سوخت برای راکتور IR۴۰ نداشته است.

۷- ایران اطلاعات طراحی خود را برای راکتور IR۴۰ به روز کرده و با آژانس درباره تدابیر امنیتی این راکتور توافق کرده است.

۸- ایران هزار و پانصد و پنج کیلوگرم uf۶ با غنای بیش از پنج درصد را در جریان تبدیل در کارخانه پودر uo۲ به اکسید اورانیوم تبدیل کرده است.

۹- ایران به تعهدات خود درباره ایمنی (pfep) بدون جمع آوری اورانیوم ادامه داده است.

۱۰- ایران فعالیت‌های مربوط به بازفرآوری درراکتور تحقیقاتی تهران و در تولید رادیو ایزوتوپ‌های مولیبدنوم، یودین و زنون در تاسیساتی که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد،انجام نداده است.

۱۱- ایران اطلاعات لازم و زمینه دسترسی به معادن اورانیوم گچین، معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان را فراهم کرده است.

۱۲- ایران به فراهم آوردن دسترسی روزانه به تاسیسات غنی سازی نطنز و فوردو ادامه داده است.

۱۳- ایران زمینه دسترسی منظم به کارگاه‌های جمع‌آوری سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید موتور چرخاننده سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره و اطلاعات لازم درباره آن‌ها را فراهم کرده است.

۱۴- ایران در ارتباط با نظارت بیشتر اعمال ذیل را انجام داده است:

الف: نقشه تاسیسات هسته‌ای و شرح هر ساختمان را در هر سایت هسته‌ای فراهم کرده است.

ب: شرح مقیاس اعمال انجام شده در هر محل در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای را ارائه کرده است.

پ: اطلاعات معادن و کارخانه‌های اورانیوم و منابع را فراهم کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری